پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم اردیبهشت 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 195
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم اردیبهشت 1401
  در این هفته بازار سهام بهترین بازدهی را در میان بازارهای مختلف داشته است. شاخص هم وزن رشد خوبی را تنها در سه روز تجربه کرد.

  در هفته‌ای که گذشت، به دلیل تعطیلی‌های مربوط به عید فطر اغلب بازارها فعالیت چندانی نداشتند. از میانه هفته به این سو، معامله دلار در بازار آزاد صورت نگرفته و بازار طلا نیز کمی رشد داشت. به این ترتیب، در ادامه با توجه به این بازه زمانی تعطیل، بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری را تا دوشنبه این هفته مقایسه می‌کنیم و پرسودترین بازار را در هفته‌ای که گذشت، معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در این هفته

  در این هفته بهای دلار در بازار آزاد به دلیل بسته شدن بازارها چندان مشخص نبود. با این همه، معاملاتی که در روز ابتدایی هفته صورت گرفت، نشان می‌دهد دلار در همان محدوده 28 هزار و 100 تومانی باقی مانده است. انتشار اخباری در روزهای اخیر مبنی بر تصویب طرح‌های سنای آمریکا علیه سپاه، به نظر می‌رسد بتواند روی بهای دلار در هفته بعد تاثیر بگذارد. اگر چنین اتفاقی صورت واقعی به خود بگیرد و روی آینده برجام تاثیر بگذارد، ممکن است قیمت دلار در هفته بعد با افزایش روبرو شود. باید منتظر ماند و دید بازار چه واکنشی به این موضوع نشان می‌دهد و آیا این اخبار را یک پیش‌بینی از تضعیف برجام خواهد دانست یا خیر. نتایج این موضوع روی سایر بازارهای دارایی نیز تاثیر می‌گذارد.

  بورس همچنان پیش می‌رود

  در این هفته بازار سهام باز هم روندی صعودی را شاهد بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 521 هزار واحد رسیده بود، در سه روز باز این هفته به مرز یک میلیون و 530 هزار واحد نزدیک شد. به این ترتیب، در این هفته، شاخص کل بازار سهام با رشد نیم درصدی همراه بود. از طرف دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز در این هفته بار دیگر رشد خوبی تجربه کرد. این شاخص با وجودی که بازار تنها سه روز باز بود، حدود 11 هزار واحد رشد کرد و به 422 هزرا و 473 واحد رسید. به این ترتیب، شاخص هم وزن بازار سهام در 7 روز گذشته 2.6 درصد رشد کرده است که بسیار قابل توجه است.

  نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد، آن است که رشد شاخص هم وزن بازار بسیار بالاتر از رشد شاخص کل بوده است. این موضوع یک پیام مهم دارد: به طور کلی، شرکت‌های کوچک‌‌تر بورسی در این هفته‌ها بسیار بهتر از شرکت‌های بزرگ عمل کرده‌اند. در واقع، شرکت‌های کوچک بورسی که مدت‌ها بود با افت شدید روبرو شده بودند، به نظر می‌رسد در حال بهبود و بازگشت هستند.

  وضعیت بازار طلا در هفته جاری

  قیمت طلا در 3 روز نخست این هفته که بازارها تعطیل نبود، با افت اندکی همراه شد. هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته قبل به قیمت یک میلیون و 295 هزار تومان در بازار معامله می‌شد، در این هفته با رشد 0.95 درصدی به یک میلیون و 307 هزار تومان رسید. با این حال، قیمت سکه امامی در سه روز نخست این هفته 45 هزار تومان افزایش پیدا کرد و به 13 میلیون و 194 هزار تومان رسید. این اعداد و ارقام به معنی رشد 0.34 درصدی سکه در این هفته است.

  از طرف دیگر، نگاهی به بازار جهانی و قیمت هر اونس طلا نشان می‌دهد قیمت جهانی طلا در حال حاضر به حدود 1893 دلار رسیده است. این مقدار در مقایسه با آخر هفته قبل 0.2 درصد افت داشته است. این در حالی است که بازار جهانی برخلاف بازارهای داخلی در روزهای سه‌شنبه تا پنجشنبه باز بوده است.

  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم اردیبهشت 1401

  در بالا به بررسی بازدهی بازارهای مختلف در این هفته پرداختیم. اگر بخواهیم اعداد به دست آمده را با هم مقایسه کنیم، خواهیم دید که بازار سهام بهترین بازدهی را در میان بازارهای مختلف داشته است. به خصوص این که شاخص هم وزن رشد خوبی را تنها در سه روز تجربه کرده است. باید منتظر ماند و دید در هفته آینده دلار نسبت به اتفاقات این روزهای تعطیل چه واکنشی نشان می‌دهد. با این حال، با توجه به نرخ تورم فعلی و تورم انتظاری، اهمیت سرمایه‌گذاری اصولی و مناسب بار دیگر خود را نشان می‌دهد. توصیه ما این است که در شرایط فعلی، ابتدا روحیه خود را بشناسید و از ریسک‌سنجی استفاده کنید تا بدانید چقدر ریسک‌پذیر یا ریسک‌گریز هستید.

  پس از این مرحله، نوبت به متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری می‌رسد. یعنی برای این که ریسک سرمایه‌گذاری شما پایین و عایدی شما حداکثر باشد، بهتر است با توجه به روحیات خود، سبدی متنوع از گزینه‌های سرمایه‌گذاری مختلف از جمله طلا، صندوق درآمد ثابت و سهام درست کنید. توصیه ما این است که اگر دانش کافی در خصوص بازارها ندارید، از صندوق‌های سرمایه‌گذاری معتبر استفاده کنید. از جمله این صندوق‌های مناسب در زمینه سهام می‌توان به صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنک سهام کیان اشاره کرد. در میان صندوق‌های درآمد ثابت نیز صندوق درآمد ثابت کیان گزینه مناسبی است که ریسکی در حد بانک دارد و سودی بالاتر از آن به شما پرداخت می‌کند. این صندوق‌های معتبر با استفاده از نیروهای متخصص خود می‌توانند بازدهی خوبی برای شما به ارمغان بیاورند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها