پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم اسفند 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 135
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم اسفند 1400
  به نظر می‌رسد تکلیف برجام در روزهای آتی مشخص شود. این اتفاق روی بازارهای مختلف از جمله طلا تاثیر می‌گذارد.

  در هفته‌ای که گذشت، جهان با تحولات مهمی روبرو بود و اثر آن روی اقتصاد نیز حس شد. شعله‌ور شدن آتش جنگ در اروپا بازار جهانی را تحت تاثیر قرار داد و مذاکرات احیای برجام نیز به ایستگاه پایانی نزدیک شد. اما این تحولات روی بازدهی بازارهای داخلی چه تاثیری داشتند؟ و کدام بازار بهترین گزینه برای سرمایه‎گذاری در هفته دوم اسفند ماه بود؟ در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

  تغییرات دلار در هفته جاری

  در این هفته بهای دلار در بازار آزاد تغییرات کمی داشت. هر دلار که در پایان هفته گذشته به قیمت 26 هزار و 340 تومان معامله می‌شد، در این هفته در کانال 26 هزار تومان باقی ماند. در حال حاضر بهای دلار در بازار آزاد 26 هزار و 50 تومان است که در مقایسه با هفته پیش 1.1 درصد افت کرده است. این روزها اخبار زیاد و در بعضی موارد متناقضی در مورد احیای برجام به گوش می‌رسد و عدم تغییر قیمت نشان می‌دهد بازار منتظر تصمیم نهایی در این خصوص در همین روزها است. احیای برجام می‌تواند روی آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر به خصوص در شرق آسیا تاثیرات مهمی داشته باشد و موجب افت دلار در بازار آزاد شود. البته عکس این موضوع هم در صورت عدم دستیابی به توافق ممکن است یعنی قیمت دلار در بازار افزایش خواهد یافت. به نظر می‌رسد تصمیم‌گیری در خصوص برجام به ایستگاه پایانی نزدیک شده باشد و همین روزها نتیجه آن به گوش برسد.

  تداوم برد شرکت‌های کوچک‌تر بورسی

  در هفته‌ای که سپری شد، بازار سهام برای چندمین هفته متوالی تغییر خاصی نداشت. شاخص کل حدود یک ماه است که در همین حول و حوش یعنی بین یک میلیون و 274 هزار واحد تا یک میلیون و 304 هزار واحد قرار دارد. در این هفته شاخص بورس با افت اندک 7 هزار واحدی نسبت به هفته قبل به یک میلیون و 281 هزار واحد رسید. در واقع، در هفته جاری بازدهی شاخص کل بورس منفی نیم درصد بود.

  از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام در این بازه زمانی صعودی بود و با حدود 4 هزار واحد افزایش به 334 هزار واحد افزایش یافت. در واقع، در این هفته شاخص هم وزن 1.2 درصد رشد داشته است. مقایسه شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می‌دهد که به طور کلی در این هفته نیز مانند هفته قبل، شرکت‌های کوچک‌تر بورسی برندگان بازار سهام بوده‌اند.

  سرنوشت طلا در دستان برجام و اوکراین

  در این هفته بهای طلا در بازار داخلی کاهش یافت اما اونس طلا در بازار جهانی با افزایش قیمت روبرو بود. قیمت طلا در بازار داخلی را می‌توان ناشی از دو مولفه مهم دانست: یکی قیمت جهانی آن و دیگری تغییر نرخ ریال و دلار که نشانه‌ای از شرایط اقتصاد کلان کشور هم هست. در بُعد جهانی، پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین نااطمینانی در خصوص جهان بالا رفته و همین موضوعی موجب رشد قیمت طلا شده است. در دومین روز حمله روسیه قیمت هر اونس طلا به 1974 دلار هم رسید اما پس از آن با کاهش روبرو شد و به سطح 1900 دلار بازگشت. با تشدید وخامت اوضاع طلا در روزهای اخیر کمی گران‌تر شده و در حال حاضر به 1939 دلار به ازای هر اونس رسیده است که نسبت به پنجشنبه هفته گذشته 2.3 درصد رشد را نشان می‌دهد.

  از سوی دیگر، در بازار داخلی هر گرم طلای 18 عیار به قیمت یک میلیون و 200 هزار تومان معامله می‌شود که نسبت به پنجشنبه هفته پیش 2.45 درصد کاهش یافته است. هر سکه امامی نیز در حال حاضر به بهای 11 میلیون و 972 هزار تومان معامله می‌شود که 1.6 درصد در قیاس با هفته پیش ارزان‌تر شده است. نکته مهم در خصوص طلا بحران اوکراین و سرنوشت برجام است. در صورت احیای برجام و افت دلار قیمت طلا می‎‌تواند در بازار داخلی با افت همراه باشد، هرچند که روزهای آینده جنگ در اوکراین و تبعات آتی آن هم مهم خواهند بود و روی قیمت جهانی طلا اثر می‌گذارند. به طور کلی، اگر رشد چشمگیری در قیمت جهانی اتفاق نیفتد کاهش نرخ دلار در بازار آزاد می‌تواند موجب افت بهای طلا در داخل کشور شود.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته دوم اسفند 1400

  در بالا به بررسی تحولات این هفته پرداختیم و بازدهی بازارهای گوناگون را نیز مورد بررسی قرار دادیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارها مشخص می‌شود، در این هفته تنها برخی از شرکت‌های کوچک‌تر بورسی توانسته‌اند سوددهی مثبتی داشته باشند. در بقیه موارد بازارها عایدی منفی داشته‌اند. یکی از گزینه‌های مناسب در این روزهای نااطمینانی صندوق‌های درآمد ثابت هستند زیرا در چنین وضعیتی بازدهی مثبت خود را حفظ می‌کنند و در صورت احیای برجام هم تبدیل به یکی از ابزارهای بسیار مناسب سرمایه‌گذاری می‌شوند. در روزهای آتی با مشخص شدن تکلیف برجام، تصمیم‌گیری در خصوص سرمایه‌گذاری مشخص‌تر از قبل می‌شود و نااطمینانی‌ها بسیار کمتر خواهند شد. در پایان باید اشاره کرد که در صورت عدم احیای برجام می‌توان انتظار افزایش قیمت دلار و طلا را در بازار داشت.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها