پرسودترین بازار هفته دوم بهمن 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 193
  • 0
  پرسودترین بازار هفته دوم بهمن 1400
  در هفته‌ جاری، قیمت دلار در بازار آزاد با افت همراه بود. دلار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته به قیمت 28 هزار تومان در بازار آزاد معامله می‌شد، در پایان این هفته به 27 هزار و 430 تومان رسید. این افت دلار به دلیل خبرهای مثبت برجامی بوده،اما به نظر می‌رسد هنوز تا احیای برجام راه نسبتا زیادی باقی مانده باشد.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری بازدهی متفاوتی را ثبت کردند. مهمترین اتفاق این هفته افت دلار به میانه کانال 27 هزار تومان بود. کاهش قیمت دلار در بازار آزاد روی قیمت طلا نیز تاثیراتی گذاشت. با این همه، بورس تهران هفته مثبتی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه‌‎گذاری در هفته دوم بهمن می‌پردازیم و پرسودترین بازار را نیز معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در بازار آزاد

  در هفته‌ جاری، قیمت دلار در بازار آزاد با افت همراه بود. دلار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته به قیمت 28 هزار تومان در بازار آزاد معامله می‌شد، در پایان این هفته به 27 هزار و 430 تومان رسید. به این ترتیب دلار در هفته دوم بهمن ماه 2.04 درصد افت داشته است. این افت دلار به دلیل خبرهای مثبت برجامی بوده است، با این حال هنوز هم تا دستیابی به یک توافق نهایی هنوز فاصله داریم. احیای برجام می‌تواند حداقل در کوتاه‌مدت قیمت دلار را در بازار آزاد با افت بیشتری روبرو کند. افت دلار روی بازارهایی مانند طلا تاثیرگذار خواهد بود.

  افزایش ارتفاع بورس به ارتفاع 1.3 میلیون واحدی

  این هفته بورس بازدهی مناسبی داشت. شاخص کل بازار سهام که در هفته گذشته تا 1.2 میلیون واحد کاهش یافته و در پایان هفته اول بهمن به یک میلیون و 229 هزار واحد کاهش یافته بود، در این هفته بار دیگر به 1.3 میلیون واحد بازگشت. به این ترتیب، در هفته دوم بهمن، شاخص کل بورس بازدهی 5.8 درصدی را تجربه کرد. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز که در پایان هفته قبل به 318 هزار و 756 واحد رسیده بود، در پایان این هفته به 333 هزار و 18 واحد ارتقا پیدا کرد. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد شاخص هم وزن در هفته دوم بهمن ماه حدود 4.5 درصد رشد کرده است.

  مقایسه رشد شاخص کل و شاخص هم وزن با یکدیگر نشان می‌دهد شاخص کل رشد بیشتری در این هفته داشته است. به زبان ساده، در این هفته شرکت‌های بزرگ بورسی به طور کلی برندگان بزرگ‌تری نسبت به شرکت‌های کوچک‌تر بوده‌اند.

  افت طلا با افت فشار دلار

  در هفته دوم بهمن ماه، قیمت طلا در بازارهای داخلی با افت همراه بود. هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته گذشته به قیمت یک میلیون و 232 هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته 21 هزار و 500 تومان کاهش یافت و به گرمی یک میلیون و 211 هزار تومان افت کرد. در واقع طلای گرمی در این هفته 1.74 درصد افت کرده است. از سوی دیگر، هر سکه امامی نیز در هفته جاری با افت 168 هزار تومانی همراه بود و بهای آن از 12 میلیون و 286 هزار تومان به 12 میلیون و 118 هزار تومان کاهش یافت. در واقع، سکه امامی در هفته جاری 1.37 درصد افت قیمت داشته است.

  افت قیمت داخلی طلا در شرایطی صورت می‌گیرد که بهای جهانی طلا با افزایش همراه بوده است. در یک هفته اخیر اونس طلا با رشد 0.54 درصدی به 1803 دلار رسیده است. همین موضوع نشان می‌دهد افت قیمت طلا در داخل کشور ناشی از کاهش ارزش دلار در بازار آزاد بوده است.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته دوم بهمن 1400

  در بالا به مقایسه بازدهی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری در هفته دوم بهمن پرداختیم. همان طور که می‌توانید ببینید بهترین بازار این هفته بورس بوده است. با این حال، بورس برای رسیدن به سطوح بالا هنوز راه در پیش دارد، اما نباید از یاد برد که در صورت بازگشت کمی اطمینان، رسیدن شاخص به سطوح بالاتر دور از انتظار نیست. در مجموع، توصیه ما این است که سبدی از گزینه‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری تشکیل دهید تا به این ترتیب ریسک خود را کاهش داده و در مقابل تورم نیز تا حد امکان بیمه شوید. این سبد به میزان ریسک‌پذیری و ریسک‌گریزی شما بستگی دارد اما می‌توانید از مواردی با سطح ریسک مختلف، از بورس گرفته تا صندوق درآمد ثابت استفاده کنید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها