پرسودترین بازار هفته دوم تیر 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 145
  • 0
  پرسودترین بازار هفته دوم تیر 1401
  در این هفته قیمت طلا هم در بازار داخلی و هم در بازار جهانی کاهش یافت. در بازار داخلی، قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان پنجشنبه 9 تیر ماه، یک میلیون و 434 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته به یک میلیون و 382 هزار تومان کاهش پیدا کرد.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه‌گذاری نشانه‌ای از رشد نداشتند. در این هفته، دلار با افت اندکی روبرو بود و قیمت طلا نیز تحت تاثیر آن قرار گرفت. بازار سهام نیز در این بازه زمانی کمی از ارزش خود را از دست داد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف خواهیم پرداخت و پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم تیر ماه را معرفی خواهیم کرد.

  تحولات قیمت دلار در هفته دوم تیر ماه

  در این هفته، قیمت دلار در بازار آزاد با اندکی افت همراه شد. بهای هر دلار که در روز پنجشنبه هفته قبل در 32 هزار و 120 تومان به کار خود پایان داده بود، در این هفته به 31 هزار و 480 تومان کاهش پیدا کرد. این تغییر قیمت به معنای آن است که دلار در این بازه یک هفته‌ای 2 درصد از ارزش خود را از دست داده است. این کاهش دو درصدی روی بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر هم تاثیر گذاشت. به نظر می‌رسد تا زمانی که سرانجام برجام مشخص نشده باشد، قیمت دلار هم در بازه بین 30 تا مرز 33 هزار تومان نوسان کند. مشخص شدن تکلیف برجام، در نهایت باعث می‌شود قیمت دلار هم از این نوسانات خلاص شود و بازارهای دیگر نیز همگام با آن واکنش نشان دهند.

  بازار سهام در کف 1.5 میلیون واحد

  همان طور که در ابتدا مطرح کردیم، در این هفته بازار سهام هم با افت روبرو بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان چهارشنبه هفته قبل در حدود عدد یک میلیون و 514 هزار واحد قرار گرفته بود، در پایان این هفته به حدود یک میلیون و 503 هزار واحد تنزل کرد. این میزان کاهش در شاخص کل نشان دهنده آن است که در این هفته 0.7 درصد از ارزش این شاخص کم شده است. این در حالی است که نگاهی به شاخص هم‌وزن گویای آن است که این شاخص در طول هفته اخیر حدود سه هزار واحد کاهش یافته است. به این ترتیب، بازدهی هفتگی شاخص هم‌وزن هم 0.7- درصد بوده است. مقایسه افت شاخص کل و شاخص هم‌وزن نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ و کوچک بورسی در این هفته تقریبا مشابه هم عمل کرده و به طور متوسط افت یکسانی را تجربه کرده‌اند.

  طلا در کشمکش دلار و قیمت جهانی

  در این هفته قیمت طلا نیز هم در بازار داخلی و هم در بازار جهانی کاهش یافت. در بازار داخلی، قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان پنجشنبه 9 تیر ماه، یک میلیون و 434 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته با افت 3.7 درصدی همراه شد و به یک میلیون و 382 هزار تومان کاهش پیدا کرد. این در حالی است که قیمت هر سکه امامی در بازار داخلی نیز این هفته 4.06 درصد افت داشته است. بهای هر سکه امامی که در 9 تیر ماه 15 میلیون و 632 هزار تومان بود، در این هفته با 634 هزار تومان کاهش به 14 میلیون و 998 هزار تومان رسید. این افت هم به دلیل کاهش قیمت دلار در بازار و هم کاهش قیمت جهانی طلا بوده است. به نظر می‌رسد برجام یا عدم آن نیز نقش مهمی در تعیین قیمت طلا بگذارد. با این حساب، افزایش نشانه‌های احیای برجام موجب افت طلا و کاهش نشانه‌های احیا باعث تقویت قیمت ریالی طلا خواهد شد.

  در مورد قیمت جهانی طلا، بهای هر اونس فلز زرد در یک هفته اخیر افت زیادی داشته است. معمولا بهای طلا در دنیا نوسان کمتری دارد اما در این هفته قیمت طلا 64 دلار کاهش پیدا کرد و در حال حاضر در حدود 1742 دلار معامله می‌شود. این کاهش به معنای این است که قیمت جهانی طلا در یک هفته اخیر 3.6 درصد از ارزش خود را از دست داده است. در یک ماه گذشته، قیمت طلا 112 دلار افت داشته است.

  پرسودترین بازار هفته دوم تیر 1401

  در بالا بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف را بررسی کردیم. همان طور که دیده می‌شود این بازارها بازدهی هفتگی منفی داشته‌اند. به عبارت دیگر، ارزش آنها در یک هفته گذشته با افت روبرو بوده است. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که قیمت دلار در بازار آزاد با کاهش همراه است. اما در این شرایط راهکار چیست و پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاری کدام است؟ پاسخ صندوق‌های درآمد ثابت هستند. در شرایط افت دلار، این صندوق‌ها به یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری تبدیل می‌‎شوند، به همین دلیل هم به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود بستگی به میزان ریسک‌پذیری یا ریسک‌گریزی خود بخشی از سرمایه‌شان را در این صندوق‌ها قرار دهند تا در برابر سناریوهای مختلف آمادگی داشته و ریسک خود را حداقل کنند. بخش دیگر را نیز می‌توان در سایر بازارها قرار داد. با این کار در واقع اقدام به متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان در یک هفته اخیر نه تنها بازده منفی نداشته بلکه قیمت پایانی در مقایسه با هفته قبل 0.4 درصد نیز رشد داشته که از سپرده بانکی یک ساله نیز بهتر است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها