پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم خرداد 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 295
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم خرداد 1401

  رشد قیمت طلا در داخل کشور در حالی صورت می‌گیرد که قیمت طلا در بازار جهانی تغییرات چندانی نداشته است. بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی در یک هفته اخیر تنها 1.4 دلار افزایش یافته و به قیمت تقریبا 1854 دلار رسیده است.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه‌گذاری شاهد افت و خیزهایی بودند. دلار در روزهای اخیر به روند صعودی خود ادامه داد و طلا نیز همگام با آن رشد کرد. این در حالی است که بورس هفته اخیر را با افت اندکی سپری کرد. به نظر می‌رسد اخبار مربوط به احیای برجام و سرنوشت مذاکرات هسته‌ای در روزهای آتی تاثیر قابل توجهی روی قیمت دلار و بازارهای سرمایه‌گذاری داشته باشد. در ادامه به بررسی وضعیت بازدهی بازارهای مختلف در هفته دوم خرداد می‌پردازیم و پرسودترین بازار را نیز معرفی می‌کنیم.

  پیشروی دلار در کانال 31 هزار تومانی

  در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش همراه بود. انتشار اخباری منفی در خصوص آینده احیای برجام و مسایل مربوط به آن دلار را تا یک قدمی سقف تاریخی آن بالا برد. بیشترین مقداری که برای دلار به ثبت رسیده، حول و حوش 32 هزار تومان است که در میانه سال 99 و پیش از روی کار آمدن دولت بایدن صورت گرفته بود. در این هفته دلار تا 31 هزار و 860 تومان هم بالا رفت اما بالاخره در روز پنجشنبه با اندکی کاهش به 31 هزار و 600 تومان رسید. با این حال، دلار در مقایسه با پنجشنبه هفته پیش 3.8 درصد رشد داشته است. این رشد قیمت روی بهای طلا هم تاثیرگذار بود. با این حال، باید منتظر ماند و دید آیا روند خبرهای موجود و تورم انتظاری به سمتی می‌رود که سقف قیمتی دلار شکسته شود یا خیر.

  افت بورس با وجود رشد دلار

  در حالی که دلار هفته اخیر را با رشد پشت سر گذاشت، شاخص کل و هم وزن بورس تهران وضعیت خوبی را تجربه نکرد. شاخص کل بورس که در پایان هفته گذشته به رقم یک میلیون و 564 هزار واحد رسیده بود، در انتهای هفته جاری به حدود یک میلیون و 542 هزار واحد عقب‌نشینی کرد. این افت به معنای کاهش 1.4 درصدی شاخص کل در هفته جاری است. این در حالی است که شاخص هم وزن نیز در همین بازه زمانی با افت روبرو شده است. شاخص هم وزن در پایان هفته پیش حدود 437 هزار واحد بود اما در پایان این هفته به حدود 430 هزار واحد افت کرد. به این ترتیب، شاخص هم وزن در این هفته 1.6 درصد افت کرده است. با توجه به این که شاخص هم وزن بیشتر از شاخص کل نشان دهنده وضعیت شرکت‌های متوسط و کوچک است، این شرکت‌ها در هفته فعلی به طور کلی بیش از شرکت‌های بزرگ زیان کرده‌اند.

  رشد طلا با اهرم پرش دلار

  در این هفته طلا رشد زیادی را پشت سر گذاشت. بهای هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی که در پایان هفته قبل حدود یک میلیون و 389 هزار تومان بود، در پایان این هفته به یک میلیون و 430 هزار تومان رسید. البته قیمت هر گرم طلا در این مدت به حدود یک میلیون و 448 هزار تومان هم رسید که در ادامه کمی کاهش یافت. با این حساب، قیمت طلا در مدت یک هفته اخیر حدود 3 درصد رشد داشته است. قیمت هر سکه امامی هم که در پایان هفته پیش 14 میلیون و 531 هزار تومان بود، در پایان این هفته به 15 میلیون و 302 هزار تومان رسید. البته قیمت هر سکه امامی در این هفته تا 15 میلیون و 555 هزار تومان هم بالا رفته بود که در ادامه کمی پایین‌تر آمد. به این ترتیب، هر سکه امامی هم در این هفته 5.3 درصد عایدی داشت.

  این در حالی است که قیمت طلا در بازار جهانی تغییرات چندانی نداشته است. بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی در یک هفته اخیر تنها 1.4 دلار افزایش یافته و به قیمت تقریبا 1854 دلار رسیده است. این به معنای آن است که هر اونس طلا تنها 0.07 درصد در این بازه رشد کرده و به عبارت دیگر تغییری نداشته است. در نتیجه، رشد طلا در بازار داخلی را می‌توان ناشی از رشد دلار در برابر ریال دانست.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته دوم خرداد 1401

  در بالا به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف در هفته دوم خرداد ماه پرداختیم. همان طور که مشاهده می‌شود طلا و سکه از سایر موارد بازدهی بهتری داشته‌اند. با این حال، عایدی آنها در هفته بعد به شرایط برجامی و احیای آن بستگی دارد. در صورتی که احیای برجام با مشکلات بیشتری روبرو شود یا حتی منتفی شود، طلا و سکه می‌توانند به رشد خود ادامه بدهند. این در حالی است که انتشار اخبار مثبت در خصوص برجام می‌تواند ترمز دلار و در نتیجه طلا را بکشد.

  در چنین شرایطی توصیه ما به شما این است که سبدی از سرمایه‌گذاری برای خود فراهم کنید و بخشی از دارایی خود را در طلا یا صندوق‌های طلا از جمله صندوق سکه طلا کیان و بخشی را در صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان یا صندوق ندای ثابت کیان که تقسیم سود ماهانه دارد، قرار دهید تا ریسک شما پایین بیاید و از طرفی سرمایه‌گذاری معقولی هم کرده باشید.