پرسودترین بازار هفته دوم دی 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 169
  • 0
  پرسودترین بازار هفته دوم دی 1401

  در شرایط افت دلار بازارهای سرمایه گذاری نیز بازدهی منفی داشته‌‌اند. در واقع، در شرایطی که قیمت دلار در بازار آزاد کاهش می‌یابد گزینه‌های مبتنی بر تقویت ریال سودمندتر خواهند بود و بازدهی بهتری در مقایسه با سایر بازارها خواهند داشت.

  در هفته جاری بازارهای سرمایه گذاری با افت روبرو شدند. یکی از مهمترین رویدادهای این هفته کاهش قیمت دلار در بازار آزاد بود که موجب شد بهای طلا نیز در بازار داخلی کاهش پیدا کند. بورس نیز در این هفته با افت روبرو بود. در این مطلب تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری را در هفته دوم دی ماه بررسی و بازدهی هر یک را نیز ذکر می‌کنیم. در نهایت پرسودترین هفته دوم دی ماه 1401 را معرفی می‌نماییم.

  تحولات دلار در بازار آزاد

  در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد افت کرد. بهای هر دلار که در پایان هفته قبل به 42 هزار و 780 تومان رسیده بود، در این هفته به 40 هزار و ۵۰ تومان افت کرد. این به معنای آن است که هر دلار در بازار آزاد ۶.۴ درصد کاهش داشته است. دلار در هفته‌های اخیر نوسانات شدیدی داشته است. تازه‌ترین خبرها حکایت از آن دارد که احیای برجام با مشکلاتی همراه است. بنابراین باید منتظر ماند و دید در نهایت تکلیف توافق ایران و کشورهای غربی چه خواهد شد.

  افت بورس در دومین هفته دی ماه

  در این هفته بورس نیز شاهد افت بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به یک میلیون و 647 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته به کانال 1.5 میلیون واحد بازگشت و در یک میلیون و 579 هزار واحد به کار خود خاتمه داد. این به معنای آن است که شاخص کل در این هفته 4.1 درصد افت داشته است. شاخص هم وزن نیز در این هفته با افت روبرو بود. این شاخص که در پایان هفته قبل به 480 هزار و 681 واحد رسیده بود، در این هفته به 473 هزار و 198 واحد عقب‌نشینی کرد. به این ترتیب، شاخص هم وزن بازار سهام در این هفته 1.6 درصد افت کرده است.

  مقایسه بین افت شاخص کل و شاخص هم وزن یک نکته در خود دارد. شاخص هم وزن کمتر از شاخص کل افت کرده است. این به معنای آن است که به طور کلی شرکت‌های کوچک‎تر بورسی کمتر از شرکت‌های بزرگ بورسی در این هفته افت کرده‌اند. با این حال باید منتظر ماند و دید خبرهای برجامی و روند دلار در هفته آتی به چه صورت خواهد بود و بازار چه تاثیری از این روند خواهد پذیرفت.

  افت 10 درصدی سکه در بازار داخلی

  در بالا اشاره کردیم که قیمت دلار در این هفته با کاهش همراه شد. این کاهش روی بازار طلا نیز تاثیر گذاشت. در این هفته بهای سکه و طلا نیز در بازار داخلی با افت قیمت همراه شدند. قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته قبل حدود یک میلیون و 915 هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته با افت بیش از 110 هزار تومانی به حدود یک میلیون و 805 هزار تومان رسید. این به معنای آن است که هر گرم طلا در این هفته با افت 5.8 درصدی روبرو بوده است.

  قیمت سکه امامی تک فروشی نیز در این هفته افت قابل توجهی داشت. هر سکه امامی که در پایان هفته قبل به قیمت 22 میلیون و 716 هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته 10.5 درصد کاهش یافت و به 20 میلیون و 339 هزار تومان رسید. هر سکه امامی در این هفته حدود 2 میلیون و 377 هزار تومان افت کرده است.

  افت قیمت طلا در بازار داخلی در شرایطی روی می‌دهد که بهای طلا در بازار جهانی افزایش یافته است. قیمت هر اونس طلا در این فاصله هفت روزه حدود 17 دلار بالا رفته و به 1833 دلار رسیده است. در واقع، قیمت هر اونس طلا در 7 روز گذشته 0.9 درصد رشد داشته است.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته دوم دی ماه 1401

  در این مطلب به بررسی بازارهای سرمایه گذاری مختلف پرداختیم. همان طور که از مقایسه اعداد و ارقام بالا برمی‌آید، در شرایط افت دلار بازارهای سرمایه گذاری نیز بازدهی منفی داشته‌‌اند. در واقع، در شرایطی که قیمت دلار در بازار آزاد کاهش می‌یابد گزینه‌های مبتنی بر تقویت ریال سودمندتر خواهند بود و بازدهی بهتری در مقایسه با سایر بازارها خواهند داشت. به همین دلیل هم در شرایط فوق صندوق‌های درآمد ثابتی مانند صندوق درآمد ثابت کیان بازدهی مثبتی کسب کرده‌اند.

  در چنین شرایطی که بازارها نوسانات قابل توجهی دارند، بهترین کار متنوع‌سازی سرمایه گذاری است. منظور از متنوع‌سازی سرمایه گذاری این است که ابتدا روحیه و میزان ریسک پذیری یا ریسک گریزی خود را بشناسید. برای این منظور می‌توانید از آزمون سنجش ریسک هم استفاده نمایید. سپس با توجه به نتایج آن و با توجه به روحیه خود، بخشی از دارایی‌تان را در گزینه‌های کم ریسک مانند صندوق درآمد ثابت و بخشی دیگر را در گزینه‌هایی با ریسک بالاتر مانند بورس یا طلا سرمایه گذاری کنید. اگر هم آشنایی زیادی با بازارهای مالی ندارید می‌توانید از صندوق‌های سهامی مانند صندوق آوای سهام کیان، صندوق آهنگ سهام کیان، صندوق شاخصی هم وزن کیان یا صندوق سکه طلا کیان استفاده کنید. این کار می‌تواند شما را در برابر تورم بیمه کند.