پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم شهریور 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 112
  • 0
   پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم شهریور 1401
  در این هفته، علاوه برشاخص کل، طلا هم بازدهی نزولی داشت. اما شاید بپرسید در شرایطی که احیای برجام محتمل‌تر از قبل به نظر می‌رسد، بهترین گزینه برای سرمایه گذاری چیست؟

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری در انتظار خبرهای برجامی بودند. این انتظار باعث شد بازارها روزهای کم نوسانی را تجربه کنند. قیمت دلار بازار آزاد در این هفته در کانال 29 هزار تومان باقی ماند و بهای سکه طلا نیز افت کمی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته دوم شهریور 1401 می‌پردازیم و پرسودترین بازار این بازه را نیز ذکر می‌کنیم.

  توقف دلار در کانال 29 هزار تومانی

  همان طور که گفتیم در این هفته، قیمت دلار نوسان خاصی نداشت. دلار بازار آزاد فعلا منتظر نتیجه نهایی مذاکرات مانده است. این ارز معتبر که در پایان پنجشنبه هفته گذشته 29680 تومان بود، در پایان این هفته به 29760 تومان رسید. این افزایش 0.3 درصدی نشان می‌دهد دلار بازار آزاد در یک هفته اخیر تقریبا ثابت بوده است. به نظر می‌رسد در روزهای آتی و با انتشار خبرهای بیشتر در خصوص احیای برجام، قیمت دلار با تغییراتی روبرو شود.

  بورس به کام شرکت‌های کوچک‌تر

  در این هفته بورس وضعیتی را تجربه کرد که .چندان هم دور از ذهن نبود. شاخص کل بازار سهام در پایان این هفته به یک میلیون و 439 هزار واحد رسید که در مقایسه با هفته گذشته افت 3 هزار واحدی نشان می‌دهد. این در حالی است که در همین بازه زمانی شاخص هم وزن به مرز 411 هزار و 900 واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته پیش حدود 3650 واحد افزایش یافت. در واقع، شاخص کل بازار سهام در یک هفته اخیر 0.2 درصد افت داشت در حالی که شاخص هم وزن در همین بازه زمانی با رشد 0.9 درصدی روبرو بود.

  انتظار می‌رفت که با توجه به شرایط جهانی و نزدیک شدن به احیای برجام چنین وضعیتی رخ دهد. در صورت احیای برجام، قیمت دلار می‌تواند با افت بیشتری روبرو شود. این افت دلار می‌تواند روی سودآوری شرکت‌های صادراتی ایران که شرکت‌های بزرگی هم هستند، تاثیر بگذارد. از سوی دیگر، احتمال رکود جهانی باعث افت تقاضا برای شرکت‌های بالا می‌شود و همین موضوع می‌تواند باعث شود در کوتاه‌مدت چنین صنایعی جذابیت زیادی نداشته باشند. به دلیل بزرگ بودن آنها و تاثیر زیاد آنها روی شاخص کل، این شاخص احتمالا در کوتاه‌مدت با افت روبرو شود. این در حالی است که شرکت‌های کوچک‌تر و برخی شرکت‌هایی که از افت دلار سود می‌برند، می‌توانند با رشد فروش و رشد ارزش روبرو شوند. همین مساله باعث می‌شود شاخص هم وزن رشد کند. با توجه به دشواری‌های تشخیص این وضعیت بین افراد ناآشنا به بازار، بهتر است سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیرتر در صندوق‌های سهامی معتبر سرمایه گذاری کنند تا از این شرایط سود ببرند. در این وضعیت، پتانسیل صعود برای صندوق‌هایی مانند شاخصی هم وزن کیان بیشتر است.

  سکه در مسیر افت بیشتر؟

  در این هفته قیمت طلا در بازارهای داخلی با افت همراه شد. هر گرم طلای 18 عیار که در پنجشنبه هفته گذشته یک میلیون و 284 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان هفته جاری به قیمت یک میلیون و 256 هزار تومان کاهش پیدا کرد. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که طلای گرمی در یک هفته اخیر 2.2 درصد از ارزش خود را از دست داده است. هر سکه امامی نیز در این هفته با 2 درصد افت قیمت همراه بود و با 277 هزار تومان کاهش نسبت به پنجشنبه هفته گذشته، 13 میلیون و 654 هزار تومان معامله شد.

  این در حالی است که بهای جهانی طلا در 7 روز اخیر نزولی بوده است. قیمت هر اونس طلا در 7 روز گذشته 52 دلار افت داشت و به 1696 دلار هم رسید. این اعداد و ارقام نشان می‌دهند قیمت جهانی طلا در این بازه زمانی 3.4 درصد کاهش داشته است. به همین دلیل، متهم اصلی افت قیمت طلا در ایران در هفته دوم شهریور 1401 را می‌توان کاهش قیمت جهانی فلز زرد دانست. احیای برجام هم می‌تواند با کاهش قیمت دلار در بازار آزاد در روزهای آتی، مسیر نزولی طلا را تشدید کند. با این حال، باید توجه داشت که هنوز این مذاکرات به امضای نهایی نرسیده است.

  جمع‌بندی

  همان طور که اشاره کردیم، بازارهای سرمایه گذاری در این هفته منتظر خبرهای بیشتر از برجام بودند. در این میان، علاوه بر شاخص کل بورس، طلا هم بازده نزولی داشت. در شرایطی که احیای برجام محتمل‌تر از قبل به نظر می‌رسد، بهترین گزینه برای سرمایه گذاری، صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان هستند. علت این پیشنهاد آن است که در صورت احیای برجام، تورم انتظاری می‌تواند کنترل شود. به علاوه، دلار حداقل در کوتاه‌مدت افت می‌کند و همین مساله می‌تواند روی طلا و شاخص کل بورس هم تاثیر بگذارد. از طرف دیگر، صندوق‌های درآمد ثابت ریسک خاصی ندارند و برای افراد ریسک‌گریز مناسب هستند. به این موارد این نکته را اضافه کنید که در صورت احیای برجام و افت قیمت دلار، گزینه‌هایی که به اصطلاح ریالی هستند، بازدهی بهتری خواهند داشت. با این حال، اگر هنوز به احیای برجام بدبین باشید، می‌توانید دست به متنوع‌سازی سرمایه خود بزنید و بخشی از آن را در صندوق‌های درآمد ثابت و بخشی دیگر را در صندوق‌های سهامی معتبر مانند آوای سهام کیان و آهنگ سهام کیان یا صندوق سکه طلا کیان بگذارید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها