سرمایه+>سرمایه‌گذاری>پرسودترین بازار هفته دوم شهریور 1400>

پرسودترین بازار هفته دوم شهریور 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 145
  • 0
  پرسودترین بازار هفته دوم شهریور 1400

  در هفته‌ای که گذشت قیمت دلار در بازار آزاد با افت روبرو شد و همین مساله بازارهای سرمایه‌گذاری را با کاهش ارزش مواجه کرد. بازار سهام پس از مدت‌ها اولین بازدهی هفتگی منفی را تجربه کرد، هرچند با تثبیت دلار در محدوده 27 هزار تومانی این افت کاهش یافت. طلا نیز در بازارهای داخلی و خارجی راه متفاوتی طی کرد که علت اصلی آن همین تغییرات دلار است. در ادامه به بررسی پرسودترین بازار هفته دوم شهریور 1400 می‌پردازیم و بازدهی بازارهای مختلف را ذکر می‌کنیم.

  تغییرات دلار در بازار آزاد

  قیمت دلار که در پایان پنجشنبه گذشته 27 هزار و 950 تومان معامله می‌شد، در این هفته حتی به 28 هزار تومان هم رسید. با این حال، پس از انتشار خبرهایی در خصوص مدیریت بازار ارز و مسایلی این چنینی، در پایان هفته دوم شهریور ماه قیمت دلار در بازار آزاد به 27 هزار و 260 تومان افت کرد. این افت نشان دهنده کاهش 2.3 درصدی دلار در هفته جاری است. افت دلار روی بازدهی بازارهای داخلی هم تاثیر گذاشت که در ادامه به آنها اشاره می‎کنیم.

  بورس و تجربه نخستین هفته منفی از آغاز تابستان

  در هفته‌ای که گذشت، بورس تهران بالاخره بازدهی هفتگی منفی را از آغاز تابستان تجربه کرد. در این هفته، شاخص کل بورس روز ابتدایی هفته را مثبت آغاز کرد اما با افتی سنگین به کمتر از 1.5 میلیون واحد هم رسید. روز آخر هفته با تثبیت دلار بالای نرخ 27 هزار تومانی، شاخص کل در یک میلیون و 520 هزار واحد به کار خود پایان داد. به این ترتیب، شاخص کل بورس در این هفته افت 1.9 درصدی را تجربه کرد. این در حالی است که نگاهی به شاخص هم وزن نشان می‌دهد که تنها هزار واحد در این هفته افت کرده است. در واقع، شاخص هم وزن بازار سهام تنها 0.22 درصد نسبت به هفته قبل کمتر شده است. این موضوع نشان می‌دهد که به طور کلی شرکت‌های بزرگ بورسی در این هفته بیشتر از شرکت‌های کوچک و متوسط بورسی زیان دیده‌اند.

  به نظر می‌رسد اگر دلار در همین محدوده باقی بماند و خبر مثبتی از آینده مذاکرات برجام به گوش نرسد، شاخص کل در محدوده 1.5 میلیاردی باقی خواهد ماند و حتی پتانسیل رشد داشته باشد.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در سال 1400

  واگرایی طلای گرمی و سکه در بازارهای داخلی

  در هفته‌ای که گذشت قیمت طلا نیز در بازارهای داخلی با افت مواجه شد. بهای هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته قبل به یک میلیون و 171 هزار تومان رسیده بود، این هفته 9300 تومان کاهش یافت و به حدود یک میلیون و 162 هزار تومان رسید. به این ترتیب، ارزش طلای 18 عیار در هفته جاری با افت اندک 0.8 درصدی همراه بوده است. از سوی دیگر، قیمت هر سکه امامی در بازار اندکی افزایش داشته و 11 میلیون و 979 هزار تومان معامله می‌شود. با این حساب، ارزش هر سکه امامی در این هفته 0.2 درصد در مقایسه با هفته قبل رشد کرده است.

  این شرایط در بازار طلا در حالی شکل می‌گیرد که قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی در 7 روز اخیر 21.2 دلار افزایش یافته و در حال حاضر به حدود 1813 دلار رسیده است. این موضوع به معنی رشد 1.18 درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

  بیشتر بخوانید: صندوق سهامی چیست؟

  پرسودترین بازار هفته دوم شهریور 1400

  مقایسه بازدهی بازارهای مختلف نشان می‌دهد در هفته دوم شهریور ماه تنها سکه امامی توانسته است بازدهی مثبتی را در این هفته به ثبت برساند. با این حال وضعیت دلار نکته‌ای را به ما نشان می‌دهد. انتشار خبرهای مثبت از آینده مذاکرات احیای برجام و هرگونه افت دلار در بازار آزاد، می‌تواند برای بازارهای دارایی مانند اهرمی منفی عمل کند. در این شرایط صندوق‌های درآمد ثابت گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری خواهند بود. اما در صورتی که دلار رشد کند، بازار سهام و پس از آن طلا تبدیل به فرصت‌های مناسبی خواهند شد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها