پرسودترین بازار هفته دوم فروردین 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 237
  • 0
  پرسودترین بازار هفته دوم فروردین 1401

  در صورتی که برجام احیا شود، برخی از شرکت‌های بورسی می‌توانند عملکرد بسیار خوبی داشته باشند. به نظر می‌رسد سایه سنگین نااطمینانی در بورس کمتر از گذشته شده است. اگر چنین اتفاقی بیفتد، پتانسیل‌های بورس برای صعود مناسب است.

  در نخستین هفته کاری سال 1401 بازارهای سرمایه‌گذاری روزهای خوبی را پشت سر گذاشتند. پس از تعطیلات نوروزی، دلار با رشد روبرو بود و طلا و بورس نیز صعود کردند. مهمترین عامل تاثیرگذار روی بالا رفتن قیمت دلار در این هفته، افزایش ابهامات در خصوص احیای برجام بود. در ادامه به بررسی تحولات بازارهای سرمایه‌گذاری در هفته‌ جاری می‌پردازیم و بازدهی هر کدام را ذکر می‌کنیم. در نهایت، پرسودترین بازار هفته دوم فروردین 1401 را نیز معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته جاری

  در هفته جاری در حالی که احیای توافق برجام بیش از همیشه در دسترس بود، به یک باره مشکلاتی در دستیابی به توافق پیش آمد. همین موضوع باعث شد دلار که در روز اول این هفته کار خود را با 26 هزار و 350 تومان شروع کرده بود، تا 27 هزار و 150 تومان هم بالا بروند. قیمت هر دلار در بازار آزاد در پایان این هفته به 27 هزار و 50 تومان رسید، تا دلار نسبت به پایان سال 1400 شاهد رشد تقریبا 3 درصدی باشد. در صورتی که مشکلات پیش آمده برای رسیدن به برجام، جدی باشند و راهی برای حل و فصل آنها پیدا نشود، قیمت دلار بیش از این نیز افزایش پیدا خواهد کرد. از سوی دیگر، دستیابی به توافق می‌تواند موجب کاهش قیمت این ارز در بازار داخلی شود.

  صعود بورس در هفته دوم بهار

  در هفته دوم بهار، بورس عملکرد بسیار خوبی داشت. شاخص کل بازار که در پایان سال 1400 به یک میلیون و 367 هزار واحد رسیده بود، در هفته دوم فروردین حدود 65 هزار واحد رشد کرد و به عدد یک میلیون و 432 هزار واحد رسید. به این ترتیب، شاخص کل بورس در این هفته رشد 4.7 درصدی از خود به جای گذاشت. از سوی دیگر، شخص هم وزن بورس نیز که در پایان سال 1400 در عدد 348 هزار واحدی قرار داشت، در پایان هفته دوم فروردین از مرز 365 هزار واحد گذشت. به این ترتیب، در هفته جاری شاخص هم وزن بورس 5 درصد رشد کرد. مقایسه رشد شاخص هم وزن و شاخص کل نشان می‌دهد در این هفته به طور کلی شرکت‌های کوچک‌تر بورسی برندگان بزرگ بازار سهام بوده‌اند.

  در صورتی که برجام احیا شود، برخی از شرکت‌های بورسی می‌توانند عملکرد بسیار خوبی داشته باشند. به نظر می‌رسد سایه سنگین نااطمینانی در بورس کمتر از گذشته شده است. اگر چنین اتفاقی بیفتد، پتانسیل‌های بورس برای صعود مناسب است.

  تحولات بهای طلا با اهرم‌های اونس و دلار

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت طلا نیز در بازارهای داخلی ایران با افزایش روبرو بود. علت این افزایش را می‌توان در مشکلات پیرامون احیای برجام پیگیری کرد که موجب رشد قیمت دلار در بازار آزاد شد. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در پایان هفته در بازارهای داخلی به یک میلیون و 258 هزار تومان رسید که در مقایسه با پایان سال 1400 حدودا 2.3 درصد رشد داشته است. این افزایش در حالی رقم خورده که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی در روزهای اخیر با افت همراه بوده است. بهای هر اونس از فلز زرد در حال حاضر حدود 1941 دلار است. هر سکه امامی نیز در پایان این هفته به قیمت 12 میلیون و 519 هزار تومان رسید که در مقایسه با پایان سال قبل 0.9 درصد رشد داشته است.

  بهای طلا در حال حاضر به دو نکته کلیدی گره خورده است. اولی مذاکرات احیای برجام است که روی قیمت دلار موثر است و می‌تواند تاثیر زیادی بر بهای فلز زرد در بازارهای داخلی بگذارد. دومی تنش‌های جهانی، به خصوص نتیجه جنگ روسیه و اوکراین و موضع کشورهای دیگر در قبال آن است. تغییر در این دو می‌تواند قیمت طلا در ایران را با تغییراتی مواجه کند.

  پرسودترین بازار هفته دوم فروردین 1400

  در بالا به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز ذکر کردیم. همان طور که از نتایج برمی‌آید، پرسودترین بازار این هفته بورس و به ویژه برخی شرکت‌های کوچک‌تر آن بوده‌اند. به نظر می‌رسد در صورت کمتر شدن فضای نااطمینانی، این بازار به گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری تبدیل شود. بورس با تمام فراز و فرودهایش، در بلندمدت بهترین بازدهی را داشته است. اما برای کسانی که تجربه خوب یا سواد کافی از این بازار ندارند، راهی برای سود بردن وجود دارد؟ یکی از راهکارهایی که برای استفاده بردن عموم یا افرادی با دانش ناکافی از بورس مطرح شده، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی است. برخی از صندوق‌های معتبر حتی بازدهی بهتری نسبت به شاخص کل بورس داشته‌اند. از جمله این صندوق‌ها می‌توان به صندوق آوای سهام کیان و آهنگ سهام کیان اشاره کرد.

  با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید از دانش کارشناسان خبره و باتجربه سود ببرید و به نوعی سپری برای دفاع در برابر تورم داشته باشید. در پایان لازم است یادآوری کنیم که بهتر است با توجه به شرایط فعلی سرمایه‌گذاری و ریسک‌های موجود، در گزینه‌های مختلفی بر اساس روحیه ریسک‌پذیر یا ریسک‌گریز خود سرمایه‌گذاری نمایید. مثلا اگر در گزینه‌ای مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد می‌شوید، بخشی از سرمایه خود را در صندوق‌های درآمد ثابت قرار دهید تا ریسک شما معقول باشد.