پرسودترین بازار هفته دوم مرداد 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 117
  • 0
  پرسودترین بازار هفته دوم مرداد 1401

  بهای طلا در بازار داخلی معمولا به دو عامل اساسی بستگی دارد. یکی قیمت دلار در بازار آزاد است و دیگری قیمت جهانی طلا. نوسانات ارزی نقش معمولا نقش مهم‌تری در تعیین قیمت طلا در کشور دارد اما در صورت ثبات نسبی ارز؛ قیمت جهانی نقش اصلی را خواهد داشت.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی را پشت سر گذاشتند. در این میان، با توجه به برگزاری دور جدید مذاکرات احیای برجام، قیمت دلار روند نزولی طی کرد.

  بازار سهام نیز شرایط دوگانه‌ای را تجربه کرد. روزهای اول هفته این بازار با افت روبرو بود اما در روزهای پایانی شاهد بازگشت بود. بازدهی طلا نیز در این هفته از روند دلار تبعیت کرد اما در نهایت به دلیل رشد قیمت در بازار جهانی مثبت شد.

  در ادامه به بررسی تحولات بازارها در هفته‌ای که گذشت می‌پردازیم و بازدهی هر یک را ذکر می‌کنیم. در نهایت نیز پرسودترین بازار هفته دوم مرداد 1401 را معرفی می‌نماییم.

  تحولات قیمت دلار در بازار آزاد

  در هفته‌ای که سپری شد، قیمت دلار در بازار آزاد با افت روبرو شد. همان طور که گفتیم قرار است دور جدیدی از مذاکرات در خصوص احیای برجام انجام گیرد و همین موضوع تا حدودی خوشبینی ایجاد کرده است.

  قیمت دلار در پنجشنبه هفته گذشته 31920 تومان معامله می‌شد اما در روزهای پایانی هفته با افت روبرو شد. قیمت دلار در حال حاضر به ۳۱۴۴۰ تومان رسیده است که در مقایسه با هفته گذشته افت ۱.۵ درصدی را تجربه کرده است.

  به نظر می‌رسد در هفته آینده بالاخره سمت و سوی دلار تعیین شود و بازار از سردرگمی و انتظار خلاص شود. دستیابی به یک توافق سیاسی مناسب می‌تواند دست کم تا حدودی تورم انتظاری را مهار کرده و منابعی را برای ایران فراهم کند. این موضوع می‌تواند حداقل در کوتاه‌مدت باعث افت دلار شود. این در حالی است که به نتیجه نرسیدن برجام می‌تواند به معنای رشد دلار در بازار آزاد باشد.

  دو نیمه متفاوت بازار سهام در نیمه مرداد

  کارنامه بازار سهام در هفته‌ای که گذشت به دو نیمه متفاوت تقسیم می‌شود. در روزهای نخست هفته، شاخص کل بازار 20 هزار واحد افت داشت و به یک میلیون و 423 هزار واحد عقب‌نشینی کرد.با این حال، روزهای نیمه دوم هفته برای بازار بهتر بود و شاخص کل تا آخر هفته به یک میلیون و 437 هزار واحد افزایش یافت. با وجود این، در بازه هفتگی شاخص کل شاهد افت اندک 0.4 درصدی بوده است.

  در مورد شاخص هم وزن وضعیت تا حدودی متفاوت بود. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل در عدد 389 هزار واحدی قرار داشت، در پایان این هفته به 384 هزار واحد رسید. البته در اواسط هفته شاخص هم وزن تا 380 هزار واحد هم پایین رفته بود. به این ترتیب، شاخص هم وزن در یک هفته اخیر شاهد افت 1.4 درصدی بوده است.

  در بالا به مقایسه شاخص کل و هم وزن پرداختیم. همان طور که مشخص است، شاخص هم وزن در این هفته افت بیشتری در مقایسه با شاخص کل داشته است. این موضوع به معنای آن است که میزان افت و ضرر در سهام شرکت‌های کوچک‌تر بورسی بیش از شرکت‌های شاخص‌ساز و بزرگ بوده است.

  رشد طلا با تحولات جهانی

  در هفته‌ای که سپری شد، بازار طلا نیز با موضوعاتی روبرو بود. سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان و افزایش تنش‌های این کشور با چین، موجب شد تا قیمت جهانی طلا با افزایش روبرو شود. در پی این تحولات، بهای هر اونس طلا تا مرز 1800 دلار هم بالا رفت اما در نهایت به حدود ۱۷۹۳ دلار رسید.

  این تحولات نشان می‌دهد قیمت جهانی طلا در یک هفته جاری ۲.۱۶ درصد رشد داشته است. از سوی دیگر، قیمت داخلی طلا هم در این هفته با رشد روبرو بود. بهای هر گرم طلای 18 عیار در این هفته با افزایش ۱۱۸۰۰ تومانی روبرو بود و در مقایسه با هفته قبل ۰.۹ درصد رشد کرد. در حال حاضر قیمت یک گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی یک میلیون و ۳۷۴ هزار تومان است.

  این در حالی است که بهای هر سکه امامی نیز در این هفته با ۴ هزار تومان افزایش همراه بود و به 14 میلیون و ۸۶۲ هزار تومان رسید. در واقع، قیمت سکه در مقایسه با هفته پیش ۰.۰۳ درصد افزایش یافته یا به عبارتی تقریبا ثابت مانده است.

  بهای طلا در بازار داخلی معمولا به دو عامل اساسی بستگی دارد. یکی قیمت دلار در بازار آزاد است و دیگری قیمت جهانی طلا. با این حال، تغییرات نرخ ارز معمولا نقش مهم‌تری در تعیین قیمت طلا در کشور دارد اما در صورت ثبات نسبی ارز؛ قیمت جهانی نقش اصلی را در تعیین قیمت خواهد داشت.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته دوم مرداد 1401

  با توجه به آنچه مطرح شد، بازارهای سرمایه‌گذاری مورد بررسی در این مطلب غالبا بازدهی منفی داشته‌اند. همان طور که قبلا اشاره کرده‌ایم، در چنین شرایطی که دلار روند نزولی طی می‌کند، گزینه‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان و ندای ثابت کیان برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند.

  این صندوق‌ها سود آهسته و پیوسته‌ای دارند و برای شرایطی که نااطمینانی زیادی در بازارها وجود دارد یا دلار سمت و سوی نزولی دارد، گزینه خوبی هستند. مهمترین عامل تاثیرگذار بر بازارهای سرمایه‌گذاری در روزهای آینده، وضعیت مذاکرات برجامی خواهد بود. با این حال طلا هم می‌تواند در روزهای آتی گزینه جذابی باشد. اگر تنش‌ها میان آمریکا و چین بالا بگیرد یا دلار در بازار رشد کند؛ افزایش قیمت طلا دور از انتظار نخواهد بود.

  با این حال طلا گزینه‌ای است که برای افراد ریسک پذیرتر مناسب است. برای سرمایه‌گذاری در طلا می‌توانید صندوق سکه طلا کیان بخرید تا هم از بازدهی معادل با رشد سکه بهره‌مند شوید و هم نگرانی‌هایی مانند جعل یا سرقت را نداشته باشید.