پرسودترین بازار هفته دوم مهر 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 190
  • 0
  پرسودترین بازار هفته دوم مهر 1401

  با توجه به شرایط جاری، دو سناریوی مهم وجود دارد. در صورت احیای برجام صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان گزینه‌های خوبی برای سرمایه گذاری خواهند بود. این در حالی است که در صورت عدم احیای برجام گزینه‌های دیگری مطرح می‌شوند.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری عملکرد متفاوتی پشت سر گذاشتند. دلار در این هفته صعود قابل توجهی داشت و طلا نیز با رشد روبرو شد. این در حالی است که بازار سهام همچنان افت کرد. در ادامه به بررسی تحولات بازارهای هفته دوم مهر ماه می‌پردازیم و پرسودترین بازار این هفته را معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته دوم پاییز

  در هفته دوم مهر، دلار در بازار آزاد رشد چشمگیری را تجربه کرد. با توجه به مشکلات احیای برجام، قیمت هر دلار در بازار آزاد که در پایان هفته قبل 32150 تومان بود، در انتهای پنجشنبه این هفته به 32900 تومان رسید. در واقع در طول یک هفته اخیر بهای دلار در بازار آزاد 2.3 درصد رشد داشته است. البته در طول این هفته دلار به سقف تاریخی خود هم رسید و حتی تا 33500 تومان نیز معامله شد اما بعد با اخباری در خصوص آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در شرق آسیا تا حدودی افت کرد. به نظر می‌رسد در صورتی که برجام احیا نشود، قیمت دلار در بازار آزاد قابلیت افزایش بیشتری داشته باشد اما در صورت احیای برجام قیمت دلار می‌تواند دست کم در کوتاه‌مدت کاهش پیدا کند.

  افت بورس در دومین هفته مهر

  در هفته‌ای که گذشت افت بازار سهام همچنان ادامه یافت. شاخص کل بورس که در پایان هفته قبل در عدد یک میلیون و 347 هزار واحد به کار خود خاتمه داده بود، در انتهای این هفته با افت 33 هزار واحدی به حدود یک میلیون و 314 هزار واحد عقب‌نشینی کرد. با این حساب، شاخص کل بورس در این هفته 2.4 درصد افت داشته است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن نیز در این هفته با افت همراه بود. شاخص هم وزن که در انتهای هفته پیش 392 هزار و 498 بود، در پایان این هفته به 380 هزار و 349 واحد تنزل کرد. به عبارت دیگر، شاخص هم وزن در این هفته 3.1 درصد افت کرده است. مقایسه این دو افت نشان می‌دهد که شاخص هم وزن در این هفته بیشتر افت کرده است. این موضوع به معنای آن است که شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در این هفته بیشتر از شرکت‌های بزرگ افت داشته‌اند.

  طلا در گیرودار قیمت جهانی و دلار

  قیمت طلا در هفته دوم مهر ماه رشد قابل توجهی داشت. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در هفته دوم مهر 53 هزار تومان بالا رفت و به یک میلیون و 382 هزار تومان رسید. به این ترتیب، طلای گرمی در این هفته حدود 4 درصد رشد کرده است. از سوی دیگر، هر سکه امامی نیز در این هفته رشد چشمگیری داشته است. سکه طلا در این هفته 474 هزار تومان افزایش قیمت یافت و به 15 میلیون و 79 هزار تومان رسید. به این ترتیب در هفته دوم مهر، سکه امامی 3.2 درصد رشد داشته است. این افزایش قیمت طلا در داخل کشور، ناشی از دو عامل بوده است: رشد قیمت دلار در این هفته و رشد قیمت جهانی طلا.

  به رشد قیمت دلار در هفته جاری اشاره کردیم. نکته این است که قیمت جهانی هر اونس طلا هم در این هفته از 1660 دلار به حدود 1714 افزایش یافت. این افزایش نشان می‌دهد قیمت جهانی طلا در هفته دوم 3.2 درصد رشد داشته است.

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم مهر 1401

  همان طور که دیدیم، در هفته دوم مهر بازدهی طلا بیش از سایر بازارها بوده است. این صدرنشینی طلا ناشی از رشد قیمت دلار در بازار آزاد و افزایش قیمت جهانی طلا بوده است. با توجه به شرایط جاری، دو سناریوی مهم وجود دارد. در صورت احیای برجام صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان گزینه‌های خوبی برای سرمایه گذاری خواهند بود. این در حالی است که در صورت عدم احیای برجام طلا و گزینه‌های مربوط به آن مانند صندوق طلا کیان گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری می‌شوند. با توجه به این موارد، گزینه مناسب متنوع‌سازی سرمایه گذاری است. یعنی بهتر است افراد بخشی از دارایی خود را در صندوق‌های درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند و بخشی دیگر را در صندوق‌های طلا قرار دهند تا به این ترتیب ریسک سرمایه گذاری خود را بسیار کاهش دهند. میزان تخصیص دارایی به هر یک از گزینه‌ها به ریسک‌پذیری یا ریسک‌گریزی افراد بستگی دارد. برای درک بیشتر در مورد شخصیت سرمایه گذاری خود و میزان ریسک‌پذیری یا ریسک‌گریزی‌تان می‌توانید از سنجش ریسک‌پذیری استفاده کنید.