پرسودترین بازار هفته سوم آبان 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 270
  • 0
  پرسودترین بازار هفته سوم آبان 1402

  در هفته سوم آبان 1402 شاخص کل و شاخص هم‌وزن رشد بالاتری نسبت به سایر بازارها داشته‌اند.

  در هفته‌ای که گذشت بازارها بازدهی متفاوتی داشتند. در این هفته بازار بورس رشد خوبی را ثبت کرد و شاخص کل و شاخص هم وزن رشد داشتند. این در حالی است که سکه و دلار در هفته سوم آبان 1402 کاهش قیمت را تجربه کردند. در ادامه به بررسی تحولات بازارهای مختلف می‌پردازیم و بازدهی هر بازار را نیز محاسبه می‌کنیم. در نهایت نیز پرسودترین بازار هفته سوم آبان ماه را معرفی خواهیم کرد.

  کاهش قیمت دلار در هفته سوم آبان ماه

  در هفته سوم آبان ماه قیمت دلار آمریکا کاهش پیدا کرد. در چهارشنبه هفته گذشته قیمت دلار در بازار آزاد 51 هزار و 750 تومان معامله شده بود، این در حالی است که در این هفته قیمت دلار به 51 هزار و 100 تومان رسید. با این حساب، قیمت دلار در هفته سوم آبان ماه نسبت به هفته قبل کاهش حدودا 1.26 درصدی نشان می‌دهد.

  رشد شاخص کل در هفته سوم آبان

  در هفته جاری، بازار سهام رشد بالایی را ثبت کرد. در پایان معاملات روز چهاشنبه این هفته، شاخص کل روی عدد 2 میلیون و 55 هزار واحد متوقف شد. این در حالی است که شاخص کل بازار سهام در پایان هفته دوم آبان ماه روی عدد یک میلیون و 970 هزار واحد بسته شده بود. با توجه به این اعداد می‌توان دریافت که شاخص کل بازار سهام در هفته گذشته 4.33 درصد افزایش یافته است.

  این موضوع در حالی است که در هفته سوم آبان ماه شاخص هم‌وزن بازار سهام رشد بالاتری نسبت به شاخص کل بازار داشته است. شاخص هم‌وزن در این هفته با افزایش 5.83 درصدی روبرو شد و به عدد 698 هزار و 762 واحد رسید. با توجه به میزان افزایش شاخص کل و شاخص هم‌وزن بازار سهام می‌توان دریافت که در هفته جاری، به طور کلی قیمت سهام شرکت‌های کوچک‌تر رشد قیمتی بیشتری نسبت به شرکت‌های بزرگ‌تر و شاخص‌ساز داشته‌اند.

  کاهش قیمت سکه در هفته سوم آبان

  قیمت سکه در دو هفته گذشته رشد ملایمی داشت اما در هفته سوم آبان ماه هم راستا با قیمت دلار با کاهش مواجه شد و به 29 میلیون و 246 هزار تومان رسید. این در حالی است که قیمت سکه امامی در چهارشنبه هفته گذشته در بازار حدود 29 میلیون و 701 هزار تومان معامله شده بود. در نتیجه قیمت سکه در هفته سوم آبان ماه نسبت به هفته دوم آبان کاهش 1.53 درصدی را تجربه کرده است.

  صندوق درآمد ثابت چقدر سود داد؟

  صندوق درآمد ثابت کیان در هفته گذشته به بازدهی آهسته و پیوسته خود ادامه داد. در انتهای این هفته صندوق درآمد ثابت کیان با رشد 0.45 درصدی نسبت به چهارشنبه هفته گذشته روبرو شد.

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته سوم آبان 1402 (درصد)
  بازدهی بازارهای مختلف در هفته سوم آبان 1402 (درصد)

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته سوم آبان 1402

  همان طور که گفتیم در هفته سوم آبان ماه 1402 بهای دلار کاهش یافت. قیمت سکه نیز در این هفته 1.53 درصد نسبت به هفته گذشته کاهش پیدا کرد. شاخص کل و شاخص هم وزن بازار سهام نیز شاهد افزایش زیادی بودند. در این میان، صندوق درآمد ثابت کیان رشد خود را ادامه داد و در پایان معاملات روز چهارشنبه نسبت به هفته گذشته رشد 0.45 درصدی را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن بهترین گزینه این هفته در میان بازارهای مورد بررسی ما است، زیرا در بازه زمانی یک هفته رشد 5.83 درصدی را ثبت کرده است. به طور کلی در شرایط فعلی، می‎توان گزینه‌های سرمایه گذاری مختلفی را در نظر گرفت و اقدام به متنوع‌سازی سرمایه کرد.