سرمایه+>سرمایه‌گذاری>پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم آذر 1400>

پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم آذر 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 139
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم آذر 1400
  دلار عامل اصلی بازدهی بازارها در این هفته بود. پس از دلار، سکه بیشترین رشد را داشت اما اگر شرایط همین طور باقی بماند، یعنی قیمت دلار در این محدوده باشد و سیاست‌های اقتصاد کلان و بودجه چندان با بازار سهام ارتباط پیدا نکنند، ممکن است در هفته آینده شاهد رشد خوب بورس باشیم.

  در پایان هفته سوم آذر بازارهای سرمایه‌گذاری با رشد روبرو شدند. مهمترین عامل این رشد افزایش قیمت دلار در بازار آزاد بود. با خبرهایی که در این هفته از مذاکرات وین پیرامون احیای برجام شنیده شد، دلار تا 31 هزار تومان بالا رفت و موجب شد تقاضا برای بازارهای سرمایه‌گذاری بالاتر رود. در ادامه بازدهی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری در این هفته را بررسی کرده و پرسودترین آنها را معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته سوم آذر

  در این هفته، با توجه به مواضع کشورهای مختلف در برابر احیای برجام، بهای دلار در بازار آزاد با افزایش قیمت روبرو بود. هر دلار که در پنجشنبه هفته گذشته به قیمت 29 هزار و 450 تومان معامله می‌شد، در این هفته از مرز 31 هزار تومان هم عبور کرد. با این حال در پنجشنبه این هفته، 18 آذر، بهای هر دلار به 30 هزار و 720 تومان رسیده است. با این حساب، هر دلار در طول این 7 روز با افزایش 4.31 درصدی همراه بوده است. این موضوع روی بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر نیز تاثیر گذاشت.

  پایان 3 هفته افت متوالی شاخص کل

  بازار سهام در هفته‌های اخیر وضعیت خوبی نداشته است. شاخص کل بازار با وجود رشد دلار همچنان به افت خود ادامه می‌داد. در این هفته نیز همین روند دنبال می‌شد اما رشد بازار در روز چهارشنبه 17 آذر، باعث شد بازده هفتگی شاخص کل در هفته سوم آذر مثبت شود. در پایان این هفته شاخص کل بازار سهام بیش از یک میلیون و 349 هزار واحد شد که در مقایسه با هفته قبل 0.7 درصد رشد کرده است. با این حال، رشد شامل تمام شرکت‌ها نشده است. مرور شاخص هم وزن نشان می‌دهد این شاخص در هفته جاری نیز به افت ادامه داد و برای چهارمین هفته متوالی بازده هفتگی این شاخص منفی شد. با افت 4 هزار واحدی شاخص کل در مقایسه با هفته گذشته، این شاخص بازدهی 1.08- درصدی را ثبت کرد. به این ترتیب، به نظر می‌رسد در این هفته شرکت‌های بزرگ بورسی برنده و شرکت‌های کوچک‌تر بازنده بوده‌اند. هرچند، اگر روند صعودی بازار حفظ شود، با افزایش بهای دلار و افزایش انتظارات تورمی در هفته آینده این شاخص نیز احتمالا به افت متوالی خود پایان می‌دهد.

  طلا همچنان می‌درخشد

  در این هفته، قیمت طلا در بازارهای داخلی با افزایش زیادی روبرو بود. عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت طلا رشد دلار در این هفته بود. بهای هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی به یک میلیون و 307 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته قبل رشد 3.8 درصدی نشان می‌دهد. از سوی دیگر، قیمت هر سکه امامی نیز به 13 میلیون و 165 هزار تومان رسیده که نسبت به هفته قبل 4.27 درصد افزایش یافته است. علاوه بر قیمت داخلی، در 7 روز اخیر قیمت جهانی طلا نیز اندکی رشد داشته است. بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی در 7 روز گذشته 0.8 درصد افزایش یافته و در حال حاضر حدود 1782 دلار معامله می‌شود. از قیمت‌های این هفته به نظر می‌رسد تاثیرات افزایش نرخ ارز و تورم انتظاری در بازار داخلی طلا زیاد بوده و در صحنه بین‌المللی هم سویه جدید کرونا چندان مهم تلقی نشده است.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌‎گذاری 8 ماه اول سال

  پرسودترین بازار هفته سوم آذر 1400

  در بالا به بررسی تحولات بازارهای سرمایه‌گذاری در این هفته پرداختیم و بازدهی هر کدام را نیز عنوان کردیم. همان طور که اشاره شد دلار عامل اصلی بازدهی بازارها در این هفته بود. پس از دلار، سکه بیشترین رشد را داشت اما اگر شرایط همین طور باقی بماند (یعنی قیمت دلار در این محدوده باشد و سیاست‌های اقتصاد کلان و بودجه چندان با رشد بازار سهام ارتباط پیدا نکنند)، ممکن است در هفته آینده شاهد رشد خوب بورس باشیم. به نظر می‌رسد مهمترین موضوع در حال حاضر مذاکراتی است که قرار است از امروز بار دیگر پیگیری شود و خبرهای آن روی بازارها تاثیر مهمی خواهند گذاشت.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها