پرسودترین بازار هفته سوم آذر 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 285
  • 0
  پرسودترین بازار هفته سوم آذر 1401

  افت شاخص کل در این هفته در شرایطی رقم خورد که شاخص هم وزن با رشد همراه بود. شاخص هم وزن در این هفته 3970 واحد افزایش یافت.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری با صعود کمی روبرو بودند. دلار در این هفته صعود ملایمی داشت و طلا نیز همین روند را تجربه کرد. بازار سهام نیز دو روی متفاوت را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای مختلف سرمایه گذاری در هفته سوم آذر می‌پردازیم و پرسودترین گزینه را نیز معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته اخیر

  در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش نسبتا کمی روبرو شد. قیمت هر دلار که در پایان هفته قبل در بازار آزاد به 36 هزار و 150 تومان رسیده بود، در این هفته با افزایشی ملایم به 36 هزار و 460 تومان رسید. به این ترتیب، هر دلار در بازار آزاد شاهد رشد 0.86 درصدی بوده است.

  همگام با رشد دلار قیمت طلا نیز در بازار داخلی با افزایش مواجه بود. دلار با تحولات آینده و نااطمینانی‌های آتی به خصوص در مورد احیای برجام گره خورده است. به همین دلیل نیز اگر اخبار خوبی در این خصوص نرسد، می‌توانیم شاهد رشد قیمت دلار در هفته آینده باشیم اما هر گونه اخبار مثبت ممکن است بتواند قیمت آن را در بازار آزاد کاهش دهد.

  دو روی مختلف بازار سهام در هفته سوم آذر 1401

  در این هفته بازار سهام دو روی متفاوت داشت. شاخص کل بازار سهام در این هفته کاهش یافت و از یک میلیون و 417 هزار واحد به حدود یک میلیون و 403 هزار واحد افت کرد. به این ترتیب، شاخص کل بازار سهام در این بازه زمانی حدود 14 هزار و 541 واحد کاهش یافته یا به عبارتی 1.03 درصد افت داشته است. افت شاخص کل در شرایطی رقم خورده که شاخص هم وزن با رشد همراه بوده است. شاخص هم وزن در این هفته 3970 واحد افزایش یافت و از 413 هزار و 115 واحد به 417 هزار و 85 واحد افزایش یافت. این رشد شاخص هم وزن نشان می‌دهد که در یک هفته اخیر بازدهی 0.96 درصد داشته است.

  مقایسه رشد شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می‌دهد که در هفته سوم آذر ماه، شرکت‌های بزرگ بورسی به طور کلی با افت روبرو شده‌اند. این در حالی است که شرکت‌های کوچک‌تر بورسی با افزایش بازدهی همراه بوده‌اند. بنابراین به نظر می‌رسد به طور کلی وضعیت شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در هفته گذشته تقریبا مساعد بوده است.

  فلز زرد در کشمکش دلار و اونس

  در این هفته قیمت طلا در بازارهای داخلی نیز با افزایش همراه بود. بهای هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 577 هزار تومان می‌رسید، در این هفته با افزایش بیش از 16 هزار تومانی به قیمت یک میلیون و 593 هزار تومان معامله شد. به این ترتیب، بهای هر گرم طلا در هفته سوم آذر 1.02 درصد رشد داشته است. این افزایش در حالی رخ می‌دهد که در میانه هفته قیمت طلا به اوج خود رسید و هر گرم طلا تا یک میلیون و 615 هزار تومان هم بالا رفت اما در ادامه هفته با مقداری افت روبرو شد.

  در این هفته هر سکه امامی نیز صعودی بود. هر سکه امامی تک فروشی در این هفته 86 هزار تومان افزایش یافت و از 17 میلیون و 320 هزار تومان به 17 میلیون و 425 هزار تومان رسیده است. به این ترتیب قیمت سکه امامی در این هفته با افزایش 0.61 درصدی همراه بوده است. سکه امامی در میانه این هفته تا 17 میلیون و 753 هزار تومان نیز بالا رفته بود.

  صعود قیمت طلا در داخل در حالی رخ می‌دهد که قیمت جهانی طلا در 7 روز اخیر کمی افت داشته است. بهای هر اونس طلا در این هفته 13 دلار کاهش یافت و در حال حضور حدود 1788 دلار معامله می‌شود. به عبارت دیگر، در هفت روز اخیر قیمت هر اونس طلا 0.7 درصد افت داشته است.

  جمع‌بندی

  همان طور که از مشاهده بازدهی بازارهای مختلف برمی‌آید، پرسودترین بازار این هفته شاخص هم وزن بازار سهام بوده است. به عبارت دیگر شرکت‎های کوچک‌تر بورسی بهترین بازدهی را در میان بازارهای ذکر شده در هفته سوم آذر داشته‌اند. در شرایطی که شرکت‌های کوچک بورسی رشد می‌کنند و پتانسیل صعود دارند، گزینه‌هایی مانند صندوق شاخصی هم وزن کیان گزینه‌هایی مناسب برای سرمایه گذاری می‌شوند. البته در این هفته بازارهای دیگر نیز رشد آهسته و مثبتی را تجربه کردند. به این ترتیب پیشنهاد می‌شود برای سرمایه گذاری دست به متنوع‌سازی بزنید و برحسب روحیه ریسک پذیر یا ریسک گریز خود سهمی را که به هر گزینه تخصیص می‌دهید انتخاب کنید. در این صورت دست کم تا حدود قابل توجهی برای هر سناریوی محتمل آماده خواهید بود. به عنوان مثال می‌توانید بخشی از دارایی خود را در صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان یا صندوق ندای ثابت کیان قرار دهید و بخشی دیگر را با استفاده از صندوق سکه طلا کیان در طلا سرمایه گذاری کنید. در این شرایط ریسک سرمایه گذاری شما پایین می‌آید و می‌توانید از سود نیز برخوردار شوید.

  تازه‌ترین‌ها