پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته سوم آذر 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 213
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته سوم آذر 1402

  شاخص کل که در پایان هفته قبل روی 2 میلیون 60 هزار هزار واحد قرار داشت، در این هفته با افزایش 5.37 درصدی همراه بود و از مرز 2 میلیون و 171 هزار واحد عبور کرد.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. قیمت دلار در بازار آزاد با کاهش اندکی روبرو شد ولی در کانال 50 هزار تومانی باقی ماند. قیمت سکه نیز هم راستا با قیمت دلار کاهش بسیار جزیی را تجربه کرد. از سوی دیگر، بازار سهام رشد چشمگیری داشت و شاخص کل در بازه زمانی یک هفته رشد 5.37 درصدی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته سوم آذر را نیز معرفی می‌کنیم.

  تثبیت دلار در کانال 50 هزار تومانی

  قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته با کاهش کمی روبرو بود. بهای هر دلار که در چهارشنبه هفته قبل به 50 هزار و 350 تومان رسیده بود، در این هفته کاهش کمی را تجربه کرد و به 50 هزار و 160 تومان رسید. کاهش اندک قیمت دلار روی بازارهای دارایی دیگر مانند قیمت طلا نیز تاثیر گذاشت. در ادامه به این تحولات اشاره خواهیم کرد. بازده هفتگی دلار در هفته سوم آذر ماه 1402 برابر با 0.38- درصد بود.

  رشد بورس در هفته سوم آذر

  سرمایه گذاری در بورس در این هفته با رشد روبرو بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به دو میلیون و 60 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته از مرز دو میلیون و 171 هزار واحد فراتر رفت. به این ترتیب، شاخص کل بازدهی 5.37 درصدی را در این هفته تجربه کرده است. شاخص هم وزن نیز در این هفته با رشد روبرو بود. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل 720 هزار و 644 واحد قرار داشت، در این هفته با افزایش 3.69 درصدی همراه بود و از مرز 747 هزار واحد عبور کرد.

  درست است که هم شاخص کل و هم شاخص هم وزن در هفته سوم آذر ماه با رشد روبرو بوده‌اند، اما بیشتر بودن رشد شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن گویای این است که شرکت‌های بزرگتر و شاخص ساز بورسی در این هفته به طور کلی بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های کوچکتر بورسی داشته‌اند.

  نوسان قیمت سکه در کانال 29 میلیون تومانی

  در این هفته قیمت طلا و سکه نیز با کاهش همراه شد. بهای هر گرم طلای 18 عیار از دو میلیون و 475 هزار تومان در چهارشنبه هفته گذشته به دو میلیون و 465 هزار تومان در چهارشنبه هفته سوم آذر کاهش یافت. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 0.38 درصد کاهش قیمت داشته است. این در حالی است که قیمت سکه با کاهش همراه بوده است. بهای سکه در این هفته از 29 میلیون و 355 هزار تومان به 29 میلیون و 249 هزار تومان تا ساعت 16 روز چهارشنبه هفته سوم آذر رسیده است. به این ترتیب هر سکه امامی 0.36 درصد کاهش داشته است.

  بازدهی هفتگی صندوق درآمد ثابت کیان

  در این هفته نیز بازدهی صندوق درآمد ثابت کیان رشد مداوم خود را ادامه داد. این صندوق در هفته سوم آذر ماه بازدهی 0.47 درصدی داشت.

  پرسودترین بازار هفته سوم آذر ماه 1402

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته سوم آذر 1402
  بازدهی بازارهای مختلف در هفته سوم آذر 1402

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته سوم آذر 1402

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز محاسبه کردیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای بالا مشاهده می‌شود، پرسودترین بازار هفته سوم آذر ماه شاخص هم وزن و شاخص کل بازار سهام بوده‎‎اند. درست است که بورس این هفته بازدهی بهتری در مقایسه با سایر بازارها داشت، اما بهتر است هنگام سرمایه گذاری به متنوع‌سازی دارایی در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری دست زد.