پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم اردیبهشت 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 148
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم اردیبهشت 1401
  به طور کلی، اگر خبرهای برجامی منفی ادامه پیدا کنند، سرمایه‌گذاری در بازار سهام و طلا گزینه‌های مناسبی خواهند بود. به یاد داشته باشید که در چنین شرایطی که انتظارات تورمی تشدید می‌شود، بانک‌ها جزو بدترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری هستند.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه‌گذاری با رشد زیادی همراه بودند. در روزهای اخیر با توجه به اخبار منتشر شده در خصوص مذاکرات، دلار روندی صعودی طی کرد و وارد کانال 30 هزار تومانی شد. قیمت طلا نیز در پی این اتفاق رشد کرد و نسبت به هفته پیش رشد قابل توجهی پیدا کرد. بازار سهام نیز همین راه را طی کرد. در ادامه به بررسی پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم اردیبهشت 1401 می‌پردازیم و پرسودترین بازار را نیز معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته جاری

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار رشد قابل توجهی پیدا کرد. هر دلار که به دلیل تعطیلات هفته گذشته قیمت مشخصی در بازار آزاد نداشت، از ابتدای شنبه این هفته کارش را با 28550 تومان آغاز کرده بود. با این حال، با نزدیک شدن به آخر هفته این مقدار افزایش یافت و در پنجشنبه به 30 هزار و 800 تومان هم رسید. این افزایش قیمت به معنای آن است که دلار از ابتدای هفته 6.8 درصد رشد کرده است. این افزایش قیمت دلار ناشی از احتمالات مربوط به دشوارتر شدن احیای برجام و افزایش انتظارات تورمی در کشور بوده است. این رشد دلار روی بازارهای سرمایه‌گذاری و دارایی دیگر نیز تاثیرگذار بوده است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  بازار سهام همچنان روی ریل صعود

  در هفته‌ای که سپری شد، بازار سهام نیز با رشد همراه بود. بورس که اواسط هفته قبل به دلیل تعطیلات رسمی به کار خود پایان داده بود، این هفته رشد نسبتا کمی را تجربه کرد. شاخص کل بورس در پایان هفته کاری قبل در حدود عدد یک میلیون و 530 هزار واحد به کار خود خاتمه داده بود، در پایان این هفته به یک میلیون و 564 هزار واحد رسید. به این ترتیب، شاخص کل بازار در طول یک هفته بازدهی 2.27 درصدی را به ثبت رسانده است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز با رشد خوبی همراه بوده است. شاخص هم وزن بازار سهام که در میانه هفته قبل در حدود 422 هزار واحد به کار خود خاتمه داده بود، در پایان این هفته به 438 هزار واحد صعود کرد. با این حساب، شاخص هم وزن بازار سهام در این بازه زمانی 3.77 درصد عایدی داشته است.

  این موضوع نشان دهنده آن است که به طور کلی، شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در مقایسه با شرکت‌های بزرگ بورسی عملکرد بهتری داشته‌اند. با توجه به این که در یک سال و نیم اخیر بسیاری از شرکت‌های کوچک دچار افت ارزش شدیدی شده بودند، این رشد تا حدودی معنادار است. عدم بازگشت به برجام و افزایش تورم انتظاری می‌توانند عواملی برای صعود بورس در هفته‌های آتی باشند.

  طلا در سقف یک سال و نیم اخیر

  در میان بازارهای سرمایه‌گذاری، طلا هم در این هفته رشد زیادی داشت. قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته به قیمت یک میلیون و 307 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته به یک میلیون و 395 هزار تومان رسیده است. به این ترتیب، در یک هفته اخیر قیمت هر گرم طلای 18 عیار با رشد 6.7 درصدی روبرو بوده است. هر سکه امامی نیز در یک هفته اخیر با رشد زیادی همراه شده است. بهای هر سکه امامی که در پایان هفته قبل 13 میلیون و 194 هزار تومان بود، در پایان این هفته به 14 میلیون و 795 هزار تومان افزایش پیدا کرده و 12.1 درصد نسبت به هفته پیش بالا رفته است. آخرین باری که سکه در این محدوده قیمتی قرار داشت اواخر مهر ماه سال 99 بود.

  در این میان، قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی با افت روبرو بوده است. هر اونس طلا که در پایان هفته قبل 1879 دلار معامله می‌شد، در پایان این هفته به حدود 1824 دلار رسیده است. به این ترتیب، با وجود رشد چشمگیر طلا در بازار داخلی، قیمت طلا در بازار جهانی 3 درصد هم کاهش یافته است. با این حساب، متهم اصلی افزایش قیمت طلا در بازار داخلی را می‌توان افزایش قیمت دلار و تشدید تورم انتظاری دانست که با خبرهای این هفته شدت گرفته است.

  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم اردیبهشت 1401

  اگر نگاهی به بازدهی بازارهای مختلف در این هفته بیندازیم، خواهیم دید که سکه امامی بهترین سوددهی را در میان گزینه‌های مختلف داشته و پس از آن هم دلار و طلای گرمی جای داشته‌اند. با این حال، یک نکته مهم در این بین وجود دارد. سکه می‌تواند دچار حباب شده باشد. به طور کلی، اگر خبرهای برجامی منفی ادامه پیدا کنند، سرمایه‌گذاری در بازار سهام و طلا گزینه‌های مناسبی خواهند بود. به همین منظور هم اگر دانش خاصی ندارید، می‌توانید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی مانند صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان استفاده کنید. صندوق سکه طلا کیان هم می‌تواند بخشی از دارایی شما را که مایلید در طلا سرمایه‌گذاری کنید، پشتیبانی کند. صندوق‌های درآمد ثابت هم می‌توانند برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به شما کمک کنند. به یاد داشته باشید که در چنین شرایطی که انتظارات تورمی تشدید می‌شود، بانک‌ها جزو بدترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری هستند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها