پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم اسفند 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 158
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم اسفند 1400
  این روزها سرنوشت برجام نقش مهمی در بازارها دارد. نتیجه این توافق روی انتخاب گزینه‌های سرمایه‌گذاری مطلوب اثر می‌گذارد.

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار با افت و خیز همراه بود. همگام با انتشار اخبار متفاوت از برجام و مشکلات باقی مانده بر سر احیای آن، دلار در بازار آزاد با رفت و برگشت به کانال 25 هزار تومانی روبرو شد. قیمت جهانی طلا نیز به دلیل شدت گرفتن جنگ روسیه و اوکراین و افزایش تنش‌های جهانی نوسانات زیادی را تجربه کرد و از مرز دو هزار دلار گذشت. در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای سرمایه‌گذاری در هفته سوم اسفند می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته سوم اسفند ماه را نیز معرفی می‌کنیم.

  تحولات قیمت دلار در این هفته

  در هفته جاری، قیمت دلار در بازار آزاد نوسان داشت. هر دلار بازار آزاد که در پنجشنبه هفته گذشته به قیمت 26 هزار و 50 تومان معامله می‌شد، در پنجشنبه این هفته به 25 هزار و 850 تومان رسید. به این ترتیب ارزش دلار در هفته اخیر 0.77 درصد افت کرده است. البته در آغاز هفته با تقویت احتمال برجام قیمت دلار به نیمه کانال 25 هزار تومانی هم افت کرده بود، اما با مشکلاتی که روسیه در خصوص احیای برجام ایجاد کرد، احتمال دستیابی به توافق سخت‌تر شد و دلار به نیمه کانال 26 هزار تومان برگشت. در ادامه هفته و در روز چهارشنبه، با خوشبینی نسبت به رسیدن به توافق، قیمت هر دلار دوباره به کانال 25 هزار تومان افت کرد. این روزها قیمت دلار در بازار آزاد پیرو اخبار مذاکرات تغییر می‌کند و تا زمانی که خبر قطعی از آن نرسد، نمی‌توان قیمت مشخصی برای آن در نظر گرفت. باید منتظر روزهای آتی بود زیرا موعد دستیابی به توافق فعلا تا پایان سال اعلام شده است.

  صعود شاخص کل به 1.3 میلیون واحد

  در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل بازار سهام با رشد مناسبی روبرو بود و شاخص کل از یک میلیون و 281 هزار واحد در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 348 هزار واحد افزایش پیدا کرد. این افزایش به معنای آن است که شاخص کل بازار سهام در مدت یک هفته 5.2 درصد رشد کرده است. این افزایش در حالی رخ می‌دهد که شاخص هم وزن نیز از 334 هزار واحد در پایان هفته قبل به حدود 343 هزار واحد در پایان این هفته افزایش یافته است. در واقع، شاخص هم وزن در یک هفته اخیر رشد 2.55 درصدی را تجربه کرده است. مقایسه میزان رشد شاخص هم وزن با شاخص کل نشان می‌دهد که برنده این هفته بازار سهام شرکت‌های بزرگ بورسی بوده‌اند.

  فلز زرد در آستانه رکورد تاریخی

  قیمت طلا در دو هفته اخیر رشد قابل توجهی را شاهد بوده است. علت اصلی این افزایش هم حمله نظامی روسیه به اوکراین و شدت گرفتن تنش‌های بین‌المللی بوده است. هراس از ادامه یافتن جنگ و کشیده شدن دامنه آن به سایر کشورها یکی از عوامل رشد دلار در بازار جهانی بوده است. اونس جهانی در این هفته از مرز دوهزار دلار به ازای هر اونس گذشت و به بالاترین مقدار تاریخی خود نزدیک شد. سقف تاریخی طلا در تابستان سال 2020 و در میانه کرونا، پیش از موفقیت واکسن‌ها، رقم خورده بود. در حال حاضر قیمت هر اونس طلا حدود دو هزار دلار است که نسبت به هفته قبل 2.9 درصد رشد کرده است.

  قیمت طلا در داخل کشور، اصولا از دو عامل نرخ دلار در بازار آزاد و قیمت اونس طلا تبعیت می‌کند. با توجه به تحولات این هفته که به آنها اشاره کردیم، قیمت طلا نیز در داخل کشور افزایش یافته است. هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته قبل به قیمت یک میلیون و 200 هزار تومان رسیده بود، در این هفته به یک میلیون و 218 هزار تومان رسید. به این ترتیب، قیمت طلا در یک هفته اخیر رشد حدود 1.48 درصد رشد کرده است. هر سکه امامی نیز که در پایان هفته قبل به قیمت 11 میلیون و 972 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته به 12 میلیون و 211 هزار تومان رسید. به این ترتیب، سکه امامی نیز در این هفته رشد 2 درصدی را به ثبت رساند.

  جمع‌بندی

  همان طور که دیدیم در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. دلار با افت کمی همراه بود اما طلا به دلیل رشد قیمت جهانی آن، مسیری صعودی طی کرد. بازار سهام نیز به نظر می‌رسد حال و روز بهتری نسبت به هفته‌های قبل پیدا کرده است. با مقایسه بازدهی بازارهای مختلف، پرسودترین بازار هفته سوم اسفند را می‌توان بورس دانست و شرکت‌های بزرگ بورسی را برنده بازارها در این هفته معرفی کرد. با این حال، بسیاری از بازارها به سرنوشت برجام گره خورده‌اند و احتمالا در هفته آتی نیز با کش و قوس همراه خواهند بود. در صورتی که برجام محقق شود، سرمایه‌گذاری در مواردی مانند صندوق‌های درآمد ثابت و برخی شرکت‌های بورسی گزینه مناسبی خواهد بود، اما در صورتی که احیای برجام بیش از این به تعویق بیفتد یا حتی طرفین انگیزه‌ای برای ادامه پیدا نکنند، قیمت ارز و طلا ممکن است افزایش پیدا کند. البته قیمت طلا به تنش‌های جهانی هم بستگی دارد و افزایش و کاهش اتفاقات فعلی می‌تواند روند آن را تغییر دهد.

  توصیه ما در حال حاضر این است که سبدی از دارایی‌های مختلف مانند صندوق طلا، صندوق سهامی و صندوق درآمد ثابت داشته باشید و برحسب ریسک‌گریزی یا ریسک‌پذیری خود وزنی به هر یک از آنها در سبد خود بدهید. در این صورت ریسک سرمایه‌گذاری شما مدیریت خواهد شد و می‌توانید از سرمایه خود در نوسانات، بیشتر محافظت کنید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها