پرسودترین بازار هفته سوم بهمن 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 152
  • 0
  پرسودترین بازار هفته سوم بهمن 1401

  در چنین شرایطی، یعنی اگر دلار ثابت مانده یا نزولی باشد، یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری صندوق‌های درآمد ثابت هستند.

  در هفته اخیر بازارهای سرمایه گذاری نوسانات چشمگیری نداشتند. دلار بازار آزاد در بازه هفتگی نوسان کمی داشت و همچنان در مرز 45 هزار تومان باقی ماند. سکه امامی نیز در محدوده 24 میلیون تومانی معامله شد اما در مقایسه با هفته قبل کمی افت کرد. شاخص کل بورس هم کمی صعودی بود. در ادامه به بررسی تحولات بازارهای سرمایه گذاری مختلف می‌پردازیم و بازدهی هر یک را ذکر می‌کنیم. در نهایت نیز پرسودترین بازار هفته سوم بهمن را معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته سوم ماه جاری

  در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد نوسان چندانی نداشت. بهای هر دلار که در پایان هفته پیش 44980 تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته نیز در همین محدوده و نزدیکی 45 هزار تومان مبادله شد. البته در میانه هفته دلار به میانه کانال 44 هزار تومانی هم رسید اما بار دیگر به مرز 45 هزار تومان بازگشت و هفته را در عدد ۴۵ هزار و ۱۴۰ تومان پایان داد. به این ترتیب، در این هفته دلار تغییر خاصی نکرده و ۰.۳۶ درصد رشد کرده است. مهمترین دلایل باقی ماندن قیمت دلار در این محدوده را می‌توان مشخص نبودن نتیجه نهایی برجام و تداوم نااطمینانی‌های اقتصادی در کشور دانست. ثابت ماندن دلار در این هفته موجب شد بازارهای دیگر نیز تغییرات چشمگیری را مشاهده نکنند.

  دو روی متفاوت بورس به سهامداران

  در هفته سوم بهمن ماه بازار سهام چهره متفاوتی داشت. در هفته جاری با توجه به مباحث مربوط به ورود خودرو به بورس کالا و ورود شورای رقابت به این مساله، شاخص کل بورس افت کرد اما پس از انتشار اخباری در خصوص این موضوع، وضعیت شاخص تا حدودی بهبود پیدا کرد. شاخص کل که در پایان هفته قبل به رقم یک میلیون و 557 هزار واحد رسیده بود، در میانه این هفته تا یک میلیون و 535 هزار واحد نیز پایین رفت اما در نهایت در چهارشنبه به یک میلیون و 558 هزار واحد رسید. با این حساب، شاخص کل بازار سهام در این هفته کمتر از هزار واحد رشد کرد و بازدهی مثبت 0.05 درصدی داشت. به عبارت دیگر، شاخص کل نیز مانند دلار در این هفته تغییر چندانی را تجربه نکرد.

  این در حالی است که شاخص هم وزن در این هفته با افت همراه بود. این شاخص که در پایان هفته قبل 487 هزار و 557 واحد بود، در پایان این هفته به 485 هزار و 565 واحد تنزل پیدا کرد. به این ترتیب، شاخص هم وزن در هفته جاری با افت کمتر از یک درصد، یعنی 0.41 درصد کاهش روبرو شد. مقایسه تغییرات شاخص هم وزن و شاخص کل نشان می‌دهد که در این هفته شاخص کل بهتر از شاخص هم وزن عمل کرده است. به عبارت دیگر، به طور کلی شرکت‌های بزرگ بورسی بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های کوچک‌تر بورسی داشته‌اند.

  افت طلا و سکه با فشار اونس

  همان طور که در بالا اشاره کردیم، قیمت دلار در این هفته تغییرات چندانی نداشت. بهای طلا در بازار داخلی معمولا به دو عامل قیمت جهانی طلا و بهای دلار در بازار آزاد بستگی دارد. به این ترتیب، در این هفته بیشتر توضیح دهندگی تغییر قیمت طلا مربوط به تغییرات قیمت جهانی آن بوده است. در این هفته، قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی با کاهش ۵۲ دلاری روبرو شد و در حال حاضر در محدوده ۱۸۶۰ دلاری قرار دارد. در واقع، اونس طلا در 7 روز اخیر ۲.۷ درصد افت کرده است. با توجه به این موضوع، قیمت طلا در بازار داخلی قابل بررسی است.

  در این هفته قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی حدود ۶۶ هزار تومان کاهش یافت و به 2 میلیون و ۱۱۲ هزار تومان رسید. به این ترتیب، قیمت هر گرم طلای در هفته جاری حدود 3 درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر، قیمت سکه نیز در بازار با کاهش روبرو بود. هر سکه امامی تک فروشی در این هفته به 24 میلیون و ۶۶۸ هزار تومان رسید که در مقایسه با قیمت پنجشنبه هفته پیش ۲۰۳ هزار تومان کاهش یافته است. به این ترتیب، قیمت هر سکه امامی در این هفته ۰.۸۲ درصد افت پیدا کرد. این در حالی است که قیمت نیم سکه به 14 میلیون و 330 هزار تومان رسیده و 2 درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافته است. قیمت ربع سکه نیز در بازار حدود 9 میلیون و 270 هزار تومان است که نسبت به هفته پیش 2.6 درصد ارزان‌تر شده است. در نهایت، سکه گرمی حدود 4 میلیون و 910 هزار تومان است که نسبت به هفته پیش تغییر خاصی نکرده است.

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته سوم بهمن 1401

  در بالا به بررسی بازدهی بازارهای مختلف پرداختیم. همان طور که دیده می‌شود، دلار و شاخص کل در این هفته چندان رشد نکرده‌اند. در چنین شرایطی، یعنی اگر دلار ثابت مانده یا نزولی باشد، یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری صندوق‌های درآمد ثابت هستند. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان در این هفته 0.41 درصد بازدهی داشته که بهتر از سایر بازارها در هفته جاری است. از سوی دیگر، همان طور که می‌توان ملاحظه کرد، در این شرایط، افت قیمت ربع سکه و نیم سکه بیشتر از سکه امامی است. این افتِ بیشتر به دلیل حباب بزرگی است که سکه‌های کوچک‌تر دارند. به همین دلیل هم خرید صندوق طلا با پول کم منطقی‌تر از خرید سکه‌های کوچک است. یکی از صندوق‌های مناسب در زمینه طلا صندوق طلای کیان است.

  نکته آخر این که بسیاری از کارشناسان مالی معتقدند در شرایطی که بازارها دچار نااطمینانی هستند، بهتر است دست به متنوع‌سازی سرمایه زد و با توجه به ریسک‌پذیری یا ریسک گریزی خود، بخشی از سرمایه را به طلا یا سهام و بخشی را به صندوق درآمد ثابت اختصاص داد. در این صورت می‌توان به نوعی خود را در مقابل تورم بیمه کرد.