پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم تیر 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 115
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم تیر 1401
  بهترین بازار این هفته سکه بوده است. البته در بازار سهام می‌توان گفت با رسیدن به کف حمایتی احتمال رشد در هفته آتی وجود دارد. با این حال، مهمترین موضوع در تعیین بازارها در هفته بعد، خبرهای برجامی و قیمت دلار خواهند بود.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای دارایی عملکرد متفاوتی داشتند. قیمت طلا در بازارهای جهانی با افت روبرو بود و بازار سهام هم به کانال 1.4 میلیون واحدی وارد شد.

  با این حال، بهای طلا در بازارهای داخلی تغییر چشمگیری را شاهد نبود. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته سوم تیر 1401 را معرفی می‌کنیم.

  تحولات قیمت دلار در این هفته

  در هفته‎ای که گذشت، نرخ دلار در بازار آزاد به علت تعطیلات مربوط به اعیاد قربان و غدیر چندان مشخص نبود. قیمت دلار سنا در این هفته 0.6 درصد رشد داشت و به 28 هزار و 246 تومان رسید.

  قیمت هر تتر هم در یک هفته اخیر تقریبا ثابت مانده و تنها 0.02 درصد رشد کرده است. به نظر می‌رسد در تعطیلات عید قربان تا غدیر اتفاق خاصی در بازار دلار رخ نداده است.

  این اتفاق تا حدودی ناشی از عدم وجود خبرهایی در خصوص احیا یا عدم احیای برجام هم هست. باید منتظر روزهای بعد از تعطیلات و همچنین خبرهای برجامی ماند تا واکنش دلار بازار آزاد را به اتفاقات پیش رو مشاهده کرد. البته برخی قیمت دلار بازار آزاد را در این هفته حدود 32 هزار تومان تخمین می‌زدند.

  افت شاخص کل بازار سهام به زیر 1.5 میلیون واحد

  در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل بازار سهام با افت روبرو شد. این شاخص که در پایان هفته پیش به کمتر از یک میلیون و 503 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته در عدد یک میلیون و 490 هزار واحد به کار خود خاتمه داد.

  این اعداد و ارقام نشان دهنده این است که بازار سهام در هفته سوم تیر ماه 0.8 درصد افت داشته است. از طرف دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز در این مدت از 418 هزار و 519 واحد به 407 هزار و 12 واحد کاهش یافته است.

  این میزان افت نشان دهنده افت 2.7 درصدی شاخص هم وزن بازار سهام است. این موضوع نشان دهنده آن است که در هفته سوم تیر ماه، شرکت‌های بزرگ بورسی با وجود آن که دچار زیان شده‌اند، عملکرد بهتری در مقایسه با شرکت‌های کوچک‌تر داشته‌اند.

  تغییرات قیمت طلا در بازارهای جهانی و داخلی

  در این هفته، قیمت طلا در بازارهای جهانی باز هم نزولی بود اما بهای سکه در بازار داخلی با کمی افزایش مواجه شد. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 700 تومان ارزانتر شد و به یک میلیون و 381 هزار تومان رسید.

  بر این اساس بازده هفتگی طلای گرمی 0.05- درصد بوده است. از سوی دیگر، هر سکه امامی هم در همین مدت 79 هزار تومان گرانتر شده و به 15 میلیون و 77 هزار تومان رسیده است. این اعداد نشان می‌دهد که سکه امامی در این هفته نیم درصد رشد داشته است.

  رشد طلا در داخل ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که قیمت طلا در بازار جهانی با افت همراه بوده است. هر اونس طلای 18 عیار در این هفته بیش از 24 دلار افت کرد و به 1711 دلار رسید. در واقع، به دلیل سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا، اونس طلا در یک هفته اخیر 1.7 درصد افت قیمت داشته است. در این شرایط شما می توانید خرید طلا در بورس را امتحان کنید.

  پرسودترین بازار هفته سوم تیر 1401

  در بالا به بررسی بازدهی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری پرداختیم. مقایسه آمار و ارقام نشان می‌دهد که بهترین بازار این هفته سکه بوده است. البته در بازار سهام می‌توان گفت با رسیدن به کف حمایتی احتمال رشد در هفته آتی وجود دارد. با این حال، مهمترین موضوع در تعیین بازارها در هفته بعد، خبرهای برجامی و قیمت دلار خواهند بود.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها