پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم خرداد 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 137
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم خرداد 1401
  توصیه‌ای که ما برای سرمایه‌گذاری مناسب و محافظت در مقابل تورم داریم، این است که برای خود سبدی از دارایی‌های مختلف تشکیل داده و ریسک خود را به کمترین مقدار برسانید. سبد شما می‌تواند شامل گزینه‌هایی مانند طلا یا صندوق‌های طلا، صندوق‌های سهامی و البته صندوق‌های درآمد ثابت باشد.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری واکنش‌های متفاوتی نسبت به تحولات رخ داده، داشتند. دلار با توجه به اخبار منتشر شده در خصوص آینده برجام، در روز چهارشنبه به بالاترین سطح خود رسید ولی در کانال 32 هزار تومانی ثابت نماند. البته در روز پنجشنبه دلار بار دیگر به کانال 32 هزار تومانی بازگشت. بورس هم که در این هفته تنها 3 روز باز بود، در مقایسه با هفته گذشته افت کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری در هفته سوم خرداد 1401 خواهیم پرداخت و پرسودترین بازار این هفته را نیز معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته جاری

  در هفته دوم خرداد ماه دلار شاهد ثبت سقف جدیدی بود. با خبرهایی که در این هفته در خصوص وضعیت احیای مذاکرات به گوش رسید، دلار در روز چهارشنبه وارد کانال 32 هزار تومانی شد و تا 32100 تومان هم پیشروی کرد. این عدد رکورد قیمت دلار در بازار آزاد به حساب می‌آید. پیش از این سقف تاریخی دلار مربوط به پیش از انتخابات آمریکا، یعنی در اواخر مهر ماه و 32 هزار تومان بود. در روز پنجشنبه، قیمت دلار تا 32 هزار و 270 تومان نیز بالا رفت اما اکنون در محدوده 32 هزار و 220 تومانی معامله می‌شود. به این ترتیب دلار که در پایان هفته قبل 31 هزار و 860 تومان بود، در این هفته 1.1 درصد رشد کرده است. اگر شرایط برجامی همچنان تیره و تار بماند، امکان رشد دلار در روزهای آتی هم وجود دارد، اما اگر شرایط متناسب بماند، بازارهای سرمایه‌گذاری شاهد رشد چشمگیر نخواهند بود. باید منتظر ماند و تحولات روزهای اخیر را به دقت دنبال کرد.

  افت بورس در کانال 1.5 میلیون واحدی

  دو روز ابتدایی این هفته تعطیل رسمی بود و به همین دلیل هم بازار سهام فعالیتی نداشت. به این ترتیب در هفته جاری بورس تنها 3 روز کاری باز بود. در همین سه روز شاخص کل بازار سهام از حدود یک میلیون و 542 هزار واحد به یک میلیون و 520 هزار واحد کاهش یافت. در واقع، بازار سهام در این بازه زمانی 1.4 درصد از ارزش خود را از دست داده است. این در حالی صورت می‌گیرد که شاخص هم وزن نیز در همین مدت 8 هزار واحد افت کرده و به حدود 421 هزار واحد رسیده است. در واقع، شاخص هم وزن در هفته سوم خرداد 1401 حدود 1.9 درصد از ارزش خود را از دست داده است. مقایسه افت شاخص هم وزن و شاخص کل به ما می‌گوید که شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در هفته سوم خرداد ماه امسال، به طور متوسط بدتر از شرکت‌های بزرگ بورسی بازدهی داشته‌اند.

  سکه در آستانه 15 میلیون تومان

  در هفته‌ای که گذشت قیمت سکه و طلا با تغییراتی روبرو بود. هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته گذشته به قیمت یک میلیون و 430 هزار تومان در بازار داخلی معامله می‌شد، در انتهای هفته جاری به قیمت یک میلیون و 441 هزار تومان داد و ستد شد. این افزایش به معنی آن است که قیمت طلا در یک هفته اخیر با رشد 0.73 درصدی همراه بوده است. از سوی دیگر، هر سکه امامی نیز که در پایان هفته پیش به قیمت 15 میلیون و 302 هزار تومان فروخته می‌شد، در آخر این هفته به 14 میلیون و 945 هزار تومان افت کرد. در واقع، سکه در این هفته بازدهی 2.3- درصدی داشت. این در حالی است که قیمت جهانی طلا در همین بازه زمانی حدود 21 دلار کاهش یافته و به 1848 دلار به ازای هر اونس رسیده است. این عدد به معنای آن است که در یک هفته گذشته قیمت جهانی طلا 1.15 درصد کاهش داشته است.

  پرسودترین بازار هفته سوم خرداد 1401

  در بالا به بازارهای سرمایه‌گذاری و تحولات آنها اشاره کردیم. در این هفته اتفاقات به نحوی رخ داده که بازگشت به برجام دشوارتر از قبل به نظر می‌رسد. در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد، قیمت دلار با افزایش روبرو خواهد شد. این افزایش روی قیمت طلا نیز تاثیر خواهد گذاشت و سایر دارایی‌ها را نیز به نحوی متحول می‌کند. این در حالی است که اگر توافق احیا شود، قیمت دلار می‌تواند به سطوح گذشته بازگردد. شکسته شدن سقف قیمتی دلار در این روزها می‌تواند نشانه‌ای از اهمیت سرمایه‌گذاری اصولی و مناسب در روزهای فعلی باشد.

  توصیه‌ای که ما برای سرمایه‌گذاری مناسب و محافظت در مقابل تورم داریم، این است که برای خود سبدی از دارایی‌های مختلف تشکیل داده و ریسک خود را به کمترین مقدار برسانید. سبد شما می‌تواند شامل گزینه‌هایی مانند طلا یا صندوق‌های طلا، صندوق‌های سهامی و البته صندوق‌های درآمد ثابت باشد. خوبی این صندوق‌ها آن است که به صورت گواهی هستند و برخلاف دارایی‌های فیزیکی امکان سرقت آنها یا جعل کردنشان وجود ندارد. برای سرمایه‌گذاری اصولی بهتر است ابتدا اقدام به ریسک‌سنجی کرده و روحیه ریسک‌پذیر یا ریسک‌گریز خود را بشناسید. سپس بر اساس وزنی که به قبول ریسک می‌دهید در گزینه‌های فوق سرمایه‌گذاری نمایید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها