پرسودترین بازار هفته سوم دی ماه 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 141
  • 0
  پرسودترین بازار هفته سوم دی ماه 1401

  مقایسه رشد شاخص کل با شاخص هم وزن در این هفته نشان می‌دهد که شاخص هم وزن بهتر عمل کرده است. این موضوع بیانگر آن است که به طور کلی شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در این هفته بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ‌تر داشته‌اند.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری بازدهی مثبتی را تجربه کردند. قیمت دلار بازار آزاد در این هفته افزایش یافت و همگام با آن بهای طلا نیز در بازار داخلی بالا رفت. بورس نیز هفته مثبتی را پشت سر گذاشت. در ادامه به بررسی تحولات بازارهای سرمایه گذاری مختلف در این هفته می‌پردازیم و بازدهی هر یک را نیز ذکر می‌کنیم. در نهایت، پرسودترین بازار این هفته را معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته سوم دی ماه

  در هفته‌ای که گذشت قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش روبرو شد. هر دلار که در پایان هفته پیش و با روی کار آمدن رئیس جدید بانک مرکزی در رقم 40 هزار و 50 تومان معامله می‌شد، در این هفته بیش از هزار تومان افزایش یافت و به 41 هزار و ۱۵۰ تومان رسید. به این ترتیب، در هفته سوم دی ماه قیمت هر دلار در بازار آزاد ۲.۷۵ درصد رشد داشته است. این رشد قیمت دلار روی بازارها و دارایی‌‎های دیگر نیز تاثیر گذاشت.

  تثبیت بورس در کانال 1.6 میلیون واحدی

  در هفته جاری وضعیت بورس صعودی بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل حدود یک میلیون و 579 هزار واحد بود، در این هفته با رشد حدودا 73 هزار واحدی به حدود یک میلیون و 652 هزار واحد رسید. این رشد به معنای آن است که شاخص کل بازار سهام در این هفته 4.6 درصد رشد داشته است. این در حالی است که شاخص هم وزن نیز در هفته جاری رشد خوبی را تجربه کرد. این شاخص که در پایان هفته قبل 473 هزار و 199 واحد بود، در پایان این هفته به 504 هزار و 205 واحد افزایش یافت. این صعود به معنای آن است که شاخص هم وزن در این هفته رشد 6.55 درصدی داشته است.

  مقایسه رشد شاخص کل با شاخص هم وزن نشان می‌دهد که شاخص هم وزن بهتر عمل کرده است. این موضوع بیانگر آن است که به طور کلی شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در این هفته بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ‌تر داشته‌اند. در چنین شرایطی برای کسانی که وقت یا دانش زیادی از بازار سهام ندارند، صندوق شاخصی هم وزن کیان می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

  بازگشت سکه به کانال 21 میلیون تومانی

  همان طور که بالاتر اشاره کردیم، افزایش قیمت دلار در این هفته روی بازارهایی مانند طلا نیز اثر گذاشت. قیمت طلا در بازارهای داخلی در این هفته صعودی بود. بهای هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته قبل حدود یک میلیون و 805 هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته به حدود یک میلیون و ۹۰۹ هزار تومان افزایش یافت. این افزایش قیمت به معنای آن است که بهای هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی در این هفته ۵.۷ درصد رشد داشته است.

  بهای سکه امامی نیز در این هفته با صعود همراه بود. قیمت هر سکه امامی تک فروشی که در پنجشنبه هفته قبل به بهای 20 میلیون و 339 هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته با ۹۳۲ هزار تومان افزایش به 21 میلیون و ۲۷۱ هزار تومان رسید. این رشد به معنای آن است که قیمت هر سکه امامی در این هفته ۴‌.۶ درصد بالا رفته است. این در حالی است که رشد نیم سکه در این بازه زمانی، 1.25 درصد بوده، قیمت ربع سکه ۹.۴ درصد کاهش یافته و قیمت سکه گرمی بدون تغییر خاصی باقی مانده است.

  رشد قیمت سکه امامی و طلا در شرایطی رخ می‌دهد که علاوه بر افزایش دلار، قیمت جهانی فلز زرد نیز صعود کرده است. در 7 روز اخیر، هر اونس طلا با افزایش حدودا ۶۴ دلاری به بیش از ۱۸۹۶ دلار رسیده است. در واقع، قیمت هر اونس طلا در این بازه زمانی نزدیک به ۳.۵ درصد بالا رفته است.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته سوم دی ماه 1401

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم. همان طور که از مقایسه بازدهی دارایی‌های مختلف برمی‌آید، شاخص هم وزن در این هفته بهترین عایدی را داشته است. پس از آن طلای گرمی و شاخص کل قرار دارند. علاوه بر این، بخشی از حباب ربع سکه نیز تخلیه شده است که تا حدودی می‌تواند ناشی از وعده افزایش عرضه آن در روزهای آتی باشد. همین موضوع نشان می‌دهد خرید صندوق‌های طلا مانند صندوق سکه طلا کیان که روی سکه امامی سرمایه گذاری می‌کنند، می‌تواند بهتر باشد.