بهترین بازار سرمایه گذاری هفته سوم شهریور ۱۴۰۱

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 96
  • 0
  بهترین بازار سرمایه گذاری هفته سوم شهریور ۱۴۰۱

  به نظر می‌رسد تا زمانی که آینده برجام مشخص نشود، برخی نااطمینانی‌ها در بازارها وجود داشته باشند. در صورت احیای برجام بهترین گزینه، صندوق‌های درآمد ثابت هستند. برخی صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی نیز رشد معقولی خواهند داشت.

  در هفته‌ای که گذشت احتمال رسیدن سریع به توافق احیای برجام کمی کمرنگ‌تر شد. همین موضوع روی دلار و بازارهایی مانند طلا تاثیر گذاشت. در ادامه به بررسی تحولات بازارها در هفته‌ای که گذشت می‌پردازیم و بهترین گزینه سرمایه گذاری این روزها را نیز معرفی می‌کنیم.

  صعود دلار به کانال ۳۰ هزار تومانی

  همان طور که اشاره کردیم در این هفته احتمال احیای سریع برجام کمی کمتر از قبل شد. این مسأله باعث شد قیمت دلار در بازار آزاد با رشد روبرو شود و بار دیگر به کانال ۳۰ هزار تومانی صعود کند. هر دلار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته ۲۹۷۶۰ تومان معامله می‌شد در این هفته به 30250 تومان رسید که نشان دهنده رشد 1.6 درصدی این ارز معتبر در برابر ریال است. افزایش قیمت دلار در این روزها منجر به رشد قیمت طلا در بازار ایران نیز شد. سرنوشت احیای برجام می‌تواند تاثیر مهمی روی قیمت دلار بگذارد و بازارهای دیگر را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

  افت بورس در هفته سوم شهریور

  در این هفته بورس شاهد بازده نزولی بود. شاخص کل که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحد رسیده بود در انتهای این هفته با بیش از ۲۶ هزار واحد افت به عدد یک میلیون و ۴۱۲ هزار واحد کاهش یافت. به این ترتیب در هفته گذشته شاخص کل شاهد افت ۱.۸ درصدی بود. از سوی دیگر؛ شاخص هم وزن نیز با کاهش ۱۵۷۴ واحدی نسبت به هفته پیش به عدد ۴۱۰ هزار و ۳۲۵ واحد عقب نشست. به این ترتیب شاخص هم وزن در این هفته شاهد افت ۰.۴ درصدی بود.

  مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می‌دهد که وضعیت شرکت‌های کوچکتر بورسی در این هفته بهتر از شرکت‌های بزرگتر بوده است. در واقع شرکت‌های کوچکتر در مقایسه با شرکت‌های بزرگتر افت کمتری را تجربه کرده‌اند. یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار روی آینده بازار سهام احیای برجام است. دستیابی به برجام ممکن است به بهبود شاخص هم وزن منجر شود و قیمت سهام برخی از صنایع مانند خودرویی‌ها بانکی‌ها و موارد دیگری را بالاتر ببرد.

  رشد طلا با اهرم دلار و اونس

  اشاره کردیم که در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد رشد داشت. با این رشد قیمت طلا در بازار داخلی نیز افزایش یافت. در پایان هفته سوم شهریور ۱۴۰۱ هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت یک میلیون و 283 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته پیش 2.1 درصد رشد کرده است. این در حالی است که هر سکه امامی نیز در پنجشنبه این هفته به ۱۳ میلیون و 960 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته پیش 2.2 درصد رشد داشته است. اما همه این رشد را نمی‌توان به پای افزایش قیمت دلار گذاشت. در ۷ روز گذشته بهای هر اونس طلا در بازار جهانی 0.7 درصد افزایش داشته است. در واقع افزایش 12.6 دلاری هر اونس طلا در ۷ روز گذشته روی قیمت طلا در داخل کشور نیز تاثیرگذار بوده است.

  پرسودترین بازار هفته سوم شهریور

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارها مشخص است، در این هفته با کمرنگ‌تر شدن احتمال احیای برجام در چند روز آتی، افزایش قیمت دلار رخ داد و به دنبال آن قیمت طلا هم بالا رفت.

  به نظر می‌رسد تا زمانی که آینده برجام مشخص نشود، برخی نااطمینانی‌ها در بازارها وجود داشته باشند. در صورت احیای برجام بهترین گزینه، صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان هستند.

  برخی صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی نیز رشد معقولی خواهند داشت. این در حالی است که اگر احیای برجام با مشکل روبرو شود، صندوق سکه طلا کیان گزینه مناسبی خواهد بود. در این شرایط پیشنهاد ما این است که اقدام به متنوع‌سازی سرمایه خود کنید تا ریسکتان را به حداقل برسانید.

  منظور این است که پس از ریسک‌سنجی و شناخت میزان روحیه ریسک‌پذیر یا ریسک‌گریز خود بخشی از دارایی‌تان را در صندوق‌های درآمد ثابت قرار دهید و بخشی دیگر را در صندوق‌های طلا یا صندوق‌های سهامی بگذارید. مقذار انتخاب شده شما برای سرمایه گذاری در هر یک از این گزینه‌ها به میزان ریسک‌پذیری یا ریسک‌گریزی شما بستگی دارد.