پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم مرداد 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 137
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم مرداد 1401

  در این هفته بازار سهام توانسته است بازدهی مثبتی داشته باشد. توصیه ما برای سرمایه‌گذاران این است که تا زمانی که برجام مشخص نشده است و بازارها سمت و سوی مشخصی ندارند، به برخی صندوق‌های درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی معتبر با دقت بیشتری نگاه کنند.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری بازدهی متفاوتی را تجربه کردند. در این هفته با توجه به گمانه‌زنی‌ها در خصوص احیای برجام، بهای دلار در بازار آزاد با افت روبرو شد. این در حالی است که بازار سهام این هفته را با صعود پشت سر گذاشت. طلا نیز از روند دلار تبعیت کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته سوم مرداد می‌پردازیم و پرسودترین بازار را معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته جاری

  مهمترین عامل اثرگذار بر قیمت دلار در این هفته، تداوم مذاکرات احیای برجام بود. این موضوع باعث شد قیمت دلار افت کند و از 31 هزار و 440 تومان در پنجشنبه هفته گذشته به 31 هزار و 180 تومان رسید. البته قیمت دلار در این هفته به کانال 30 هزار تومان هم افت کرد. با این حساب، در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد 0.8 درصد افت داشته است. البته همچنان تصمیم‌گیری نهایی در خصوص برجام انجام نشده است، اما سیگنال‌های مثبتی در خصوص آن دیده می‌شود. در صورتی که ایران و کشورهای دیگر به توافق برسند، قیمت دلار می‌تواند با افت روبرو شود. عدم دستیابی به توافق نیز روی افزایش قیمت دلار در بازار آزاد تاثیرگذار است.

  فرارسیدن موعد بازگشت بازار سهام؟

  در این هفته بازار سهام با رشد روبرو بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته گذشته یک میلیون و 437 هزار واحد بود، در یک هفته اخیر با 11 هزار واحد افزایش به یک میلیون و 448 هزار واحد رسید. به این ترتیب، در یک هفته اخیر شاخص کل بازار سهام با رشد 0.77 درصدی روبرو بوده است. این در حالی است که شاخص هم وزن در همین بازه زمانی از 384 هزار و 55 واحد به 389 هزار و 602 واحد افزایش یافته است. در واقع، شاخص هم وزن در همین مدت 1.44 درصد رشد داشته است. نکته مهم در خصوص این هفته بازار سهام که با مقایسه رشد شاخص کل و رشد شاخص هم وزن به دست می‌آید، آن است که شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در هفته اخیر بهتر از شرکت‌های بزرگ بورسی بازدهی داشته‌اند. به نظر می‌رسد در صورتی که برجام احیا شود، برخی از صنایع از آن تاثیر مثبت بپذیرند. صنایع خودرویی و بانک‌ها از جمله این موارد هستند.

  افت اندک طلا در بازار داخلی

  قیمت طلا در بازار داخلی در این هفته با کاهش بسیار کمی همراه بود. علت اصلی این افت نیز پایین رفتن قیمت دلار در این هفته بوده است. بهای هر گرم طلای 18 عیار در پنجشنبه این هفته به یک میلیون و 373 هزار تومان رسید که در مقایسه با پنجشنبه هفته پیش 900 تومان کاهش یافته است. به این ترتیب، بازدهی طلای گرمی در هفته اخیر منفی 0.07 درصد بوده است. البته وضعیت سکه کمی فرق داشت. هر سکه امامی نیز در پنجشنبه هفته جاری به قیمت 14 میلیون و 890 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته قبل 28 هزار تومان افزایش یافته است. در واقع، سکه امامی در این هفته 0.2 درصد بازدهی داشت. افت اندک قیمت طلا در بازار داخلی در شرایطی صورت می‌گیرد که قیمت جهانی طلا هم در یک هفته اخیر کمی کاهش داشته است. بهای فعلی طلا در حال حاضر حدود 1792 دلار است که در مقایسه با هفته پیش 0.04 درصد ارزان‌تر شده است. البته مسایلی مانند تنش بین چین و تایوان و وضعیت رکودی جهان می‌تواند روی قیمت جهانی فلز زرد تاثیر بگذارند. برجام نیز مهمترین عاملی است که روی قیمت طلا در بازار داخلی نقش ایفا می‌کند. احیای برجام دست کم در کوتاه‌مدت می‌تواند قیمت طلا و سکه را با کاهش روبرو کند.

  ترمز بازار خودرو در هفته سوم مرداد

  مروری بر قیمت خودروها در بازار نشان می‎دهد در این هفته قیمت پراید 131 تغییر زیادی نداشته و در حدود 185 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که قیمت برخی خودروها با کمی کاهش روبرو بوده است. به عنوان مثال 206 تیپ 2 مدل 1401 در بازار با حدود 3 میلیون تومان کاهش قیمت به 299 میلیون تومان رسیده است. قیمت تیبا هاچ بک 1401 هم در فاصله 12 تا 19 مرداد دو میلیون تومان کاهش یافته و به 205 میلیون تومان رسیده است. به نظر می‌رسد افزایش ثبات در بازارهای مالی، احیای برجام و افت دلار، می‌تواند قیمت خودرو را در بازار کاهش دهد.

  جمع‌بندی: بهترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم مرداد

  در این مطلب به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری پرداختیم. همان طور که دیده می‌شود در این هفته بازار سهام و سکه توانسته‌اند بازدهی مثبتی داشته باشد. توصیه ما برای سرمایه‌گذاران این است که تا زمانی که برجام مشخص نشده است و بازارها سمت و سوی مشخصی ندارند، به صندوق‌های درآمد ثابت با دقت بیشتری نگاه کنند. این صندوق‌ها یکی از گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در روزهایی هستند که احتمال افت دلار در بازار وجود دارد. از جمله صندوق‌های درآمد ثابت مناسب می‌توان به صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان اشاره کرد. صرف نظر از این صندوق‌ها برخی از سهام نیز در این روزها عملکرد خوبی داشته‌اند. در واقع، در صورت احیای برجام برخی از سهام منتفع خواهند شد و با استقبال از سهام آنها، قیمتشان در بازار افزایش پیدا خواهد کرد. خرید برخی صندوق‌های معتبر مانند صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان برای افراد ریسک‌پذیرتر می‌تواند گزینه سرمایه‌گذاری مناسب دیگری باشد. از سوی دیگر، هر گونه عدم به نتیجه رسیدن برجام می‌تواند روی قیمت طلا تاثیر صعودی داشته باشد.

  تازه‌ترین‌ها