پرسودترین بازار هفته چهارم آبان 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 223
  • 0
  پرسودترین بازار هفته چهارم آبان 1402

  در هفته چهارم آبان 1402 شاخص هم‌وزن و صندوق درآمد ثابت کیان رشد بالاتری نسبت به سایر بازارها داشته‌اند.

  در هفته‌ای که گذشت بازارها بازدهی متفاوتی داشتند. قیمت دلار در بازه هفتگی با کاهش کمی روبرو بود. قیمت سکه نیز در بازار نیز با افت و خیز همراه بود ولی در نهایت کمی رشد کرد. این در حالی است که بورس تهران هفته خوبی را پشت سر نگذاشت. در این مطلب به بررسی تحولات این هفته در بازارها می‌پردازیم و بازدهی هر بازار را نیز محاسبه می‌کنیم. در نهایت نیز پرسودترین بازار هفته چهارم آبان 1402 را معرفی خواهیم کرد.

  تثبیت دلار در کانال 50 هزار تومانی

  در این هفته قیمت دلار در بازار آِزاد کمی کاهش داشت اما در نهایت به کانال 50 هزار تومانی عقب نشست. این ثبات ناشی از انتظارات فعلی در خصوص شدیدتر نشدن جنگ در خاورمیانه و تمدید معافیت‌های تحریمی ایران و عراق است. دلار در حال حاضر 50 هزار و 870 تومان معامله می‌شود و به این ترتیب در هفت روز اخیر کاهش 0.45 درصدی داشته است.

  افت بورس به زیر 2 میلیون 50 هزار واحد

  بورس تهران در این هفته با افت روبرو بود و شاخص کل به کمتر از 2 میلیون 50 هزار واحد رسید. این شاخص که در پایان هفته گذشته به 2 میلیون و 55 هزار واحد رسیده بود، در انتهای هفته جاری در عدد 2 میلیون و 38 هزار واحد به کار خود خاتمه داد. شاخص هم وزن نیز که در پایان هفته قبل به 698 هزار و 762 واحد رسیده بود، در انتهای این هفته به 702 هزار و 128 واحد رسید. به این ترتیب، شاخص کل در هفته چهارم آبان ماه 1402 با افت 0.83 درصدی و شاخص هم وزن با رشد 0.48 درصدی روبرو شده‌اند.

  مقایسه این بازدهی‌ها نشان می‌دهد که در این هفته به طور کلی شرکت‌های کوچک‌تر بورسی بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ بورسی داشته‌اند.

  ثبات نسبی سکه در بازار

  در این هفته قیمت سکه و طلا نیز در بازار بازدهی متفاوتی داشتند. قیمت هر گرم طلای 18 عیار امروز چهارشنبه 24 آبان به 2 میلیون و 432 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته قبل حدود 0.02 رشد کرده است. بهای سکه امامی نیز در بازه هفت روزه منتهی به ساعت 16 روز چهارشنبه 0.32 درصد کاهش داشته و به عبارت دیگر تقریبا ثابت مانده است.

  بازدهی صندوق درآمد ثابت کیان

  صندوق درآمد ثابت کیان نیز در این هفته بازدهی مثبت خود را ادامه داد. این صندوق در یک هفته اخیر 0.46 درصد بازدهی کسب کرده و یکی از گزینه‌های مناسب و کم ریسک برای سرمایه گذاری به شمار می‌رود.

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته چهارم آبان 1402 (درصد)
  بازدهی بازارهای مختلف در هفته چهارم آبان 1402 (درصد)

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم آبان 1402

  در این مطلب به بررسی بازدهی بازارهای مختلف در هفته چهارم آبان ماه پرداختیم. همان طور که از نتایج برمی‌آید، شاخص هم‌وزن و صندوق درآمد ثابت کیان در میان بازارهای مورد بررسی ما در این هفته بهترین بازدهی را داشته‌اند. با این حال، می‌توان برای سناریوهای مختلف آماده شد و برای این کار به متنوع‌سازی سرمایه دست زد.