پرسودترین بازار هفته چهارم آذر 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 100
  • 0
  پرسودترین بازار هفته چهارم آذر 1401

  اگر دلار با افت روبرو شود، حباب سکه‌های کوچک بسیار بزرگ خواهد بود و خریدار را متضرر می‌کند. از سوی دیگر، رشد دلار به معنای افزایش تورم است و بهتر است در گزینه‌های مناسبی سرمایه گذاری کرد.

  در هفته جاری، بازارهای سرمایه گذاری بازدهی قابل توجهی داشتند. قیمت دلار بازار آزاد در این بازه زمانی صعود کرد و همراه با آن قیمت طلا نیز در بازار داخلی افزایش یافت. بورس نیز هفته خوبی را شاهد بود و بازدهی مناسبی کسب کرد.

  در ادامه به بررسی تحولات بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و پس از مقایسه بازدهی آنها، پرسودترین بازار هفته چهارم آذر 1401 را معرفی خواهیم کرد.

  صعود دلار به کانال 38 هزار تومانی

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش قابل ملاحظه‌ای روبرو شد. بهای هر دلار بازار آزاد که در پایان هفته قبل در نیمه کانال 36 هزار تومانی قرار داشت، در این هفته از نیمه کانال 38 هزار تومان هم فراتر رفت و به 38 هزار و 810 تومان رسید.

  با این حال پس از رسیدن به این قیمت با کمی افت روبرو شده و در حال حاضر در حدود 38 هزار و ۴۳۰ تومان معامله می‌شود. با این حساب، دلار در هفته اخیر رشد 5 درصدی داشته است. افزایش قیمت دلار که نتیجه افزایش نااطمینانی‌های اقتصادی و تردیدها در خصوص احیای برجام است، روی بازارهای دیگر مانند خودرو و طلا نیز تاثر گذاشت و قیمت آنها را بالا برد.

  هفته پرسود بازار سهام

  به نظر می‌رسد روزهای اواخر پاییز برای بازار سهام خوب بوده است. شاخص کل بازار سهام در هفته چهارم آذر حدود 70 هزار واحد رشد کرد و از حدود یک میلیون و 403 هزار واحد به نزدیکی یک میلیون و 473 هزار واحد رسید. این رشد به معنای این است که شاخص کل بازار سهام در هفته جاری 4.98 درصد رشد کرده است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز در این هفته رشد خوبی داشت. این شاخص از 417 هزار و 85 واحد به 433 هزار و 763 واحد رسید. این رشد به معنای آن است که شاخص هم وزن در همین هفته 4 درصد رشد داشته است.
  مقایسه رشد شاخص هم وزن و شاخص کل نشان دهنده این است که در هفته گذشته با وجودی که هم شرکت‌های بزرگ و هم شرکت‌های کوچک به طور کلی رشد داشته‌اند، اما رشد شرکت‌های بزرگ‌تر بیشتر بوده است.


  سقف‌شکنی قیمت سکه در اواخر پاییز

  در این هفته علاوه بر این که سقف تاریخی دلار شکسته شد، سقف قیمت سکه نیز جابجا شد. در واقع در هفته جاری، همگام با دلار قیمت طلا و سکه در بازار داخلی افزایش یافت. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در این هفته ۹۷ هزار تومان رشد کرد و در حال حاضر به حدود یک میلیون و ۶۹۰ هزار تومان رسیده است. با این حساب قیمت هر گرم طلای 18 عیار در این هفته ۶.۱ درصد رشد کرده است. البته در روزهای قبل قیمت طلای گرمی به یک میلیون و 712 هزار تومان نیز رسیده بود. سکه طلا نیز رشد قابل توجهی را شاهد بوده است. بهای هر سکه امامی تک فروشی در پایان هفته جاری نسبت به هفته قبل 998 هزار تومان گرانتر شد. در حال حاضر قیمت هر سکه به 18 میلیون و 423 هزار تومان رسیده است که در مقایسه با قیمت هفته قبلش، 5.73 درصد رشد نشان می‌دهد. سقف تاریخی سکه در این هفته رخ داد و سکه در میانه هفته تا ۱۹ میلیون و ۲۵۳ هزار تومان هم رسیده بود.


  این رشد چشمگیر طلا در ایران در حالی روی می‌دهد که قیمت طلا در جهان در هفت روز اخیر با کمی کاهش روبرو بوده است. قیمت هر اونس طلا در حال حاضر حدود 1780 دلار است که در مقایسه با هفت روز پیش حدود 9 دلار کاهش یافته است. در واقع هر اونس طلا در هفت روز اخیر حدود نیم درصد ارزانتر شده است.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته چهارم آذر 1401

  در بالا به بررسی تحولات و بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری پرداختیم. همان طور که می‌توان از مقایسه بازدهی‌ها فهمید، سکه و طلا در این هفته بیشترین رشد را داشته‌اند. دلار و بورس نیز بازدهی بالایی را تجربه کردند. در این شرایط دو سناریو وجود دارد. اگر دلار با افت روبرو شود، حباب سکه‌های کوچک بسیار بزرگ خواهد بود و خریدار را متضرر می‌کند. از سوی دیگر، رشد دلار به معنای افزایش تورم است و بهتر است در گزینه‌های مناسبی سرمایه گذاری کرد. اینجاست که صندوق های سرمایه گذاری می‌توانند نقش مثبتی داشته باشند.

  برای کسانی که شناخت یا وقت کافی ندارند تا صرف بازارهای مالی کنند، این صندوق‌ها گزینه مناسبی هستند. در این شرایط می‌توان از پتانسیل‌های بازار سهام با استفاده از سرمایه گذاری در صندوق‌های آوای سهام کیان، آهنگ سهام کیان یا صندوق شاخصی هم وزن کیان استفاده کرد. صندوق تضمین اصل سرمایه کیان هم به شما امکان می‌دهد تا با تضمین اصل سرمایه خود حتی در صورت افت بازار، از رشد بازار سود ببرید. در کنار این صندوق‌ها، اگر تمایل به سرمایه گذاری در طلا دارید، می‌توانید از صندوق سکه طلا کیان استفاده کنید و برای افراد کاملا ریسک‌گریز یا کسانی که به دنبال کاهش ریسک سبد سرمایه گذاری خود هستند نیز صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان وجود دارند. با استفاده از سرمایه گذاری اصولی و درست می‌توانید با تورم و افت ارزش پول خود مقابله کنید.

  تازه‌ترین‌ها