پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته چهارم آذر 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 208
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته چهارم آذر 1402

  شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل حدود 747 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با افزایش 0.65 درصدی همراه بود و از مرز 752 هزار واحد عبور کرد.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش اندکی روبرو شد ولی در کانال 50 هزار تومانی باقی ماند. قیمت سکه نیز هم راستا با قیمت دلار افزایش بسیار جزیی را تجربه کرد. از سوی دیگر، بازار سهام کاهش اندکی داشت و شاخص کل در بازه زمانی یک هفته کاهش 0.6 درصدی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته چهارم آذر را نیز معرفی می‌کنیم.

  تثبیت دلار در کانال 50 هزار تومانی

  قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته با افزایش کمی روبرو بود. بهای هر دلار که در چهارشنبه هفته قبل به 50 هزار و 160 تومان رسیده بود، در این هفته افزایش کمی را تجربه کرد و به 50 هزار و 330 تومان رسید. افزایش اندک قیمت دلار روی بازارهای دارایی دیگر مانند قیمت طلا نیز تاثیر گذاشت. در ادامه به این تحولات اشاره خواهیم کرد. بازده هفتگی دلار در هفته چهارم آذر ماه 1402 برابر با 0.34 درصد بود.

  افت شاخص کل و رشد شاخص هم وزن بورس در هفته چهارم آذر

  بورس در این هفته با افت روبرو بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به دو میلیون و 171 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته به دو میلیون و 158 هزار واحد کاهش یافت. به این ترتیب، شاخص کل در هفته جاری بازدهی 0.6- درصدی را در این هفته تجربه کرد. افت شاخص کل در حالی است که شاخص هم وزن در این هفته با رشد روبرو بود. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل حدود 747 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با افزایش 0.65 درصدی همراه بود و از مرز 752 هزار واحد عبور کرد.

  مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن در هفته چهارم آذر ماه گویای این است که شرکت‌های کوچک بورسی در مقایسه با شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز بازدهی بهتری داشته‌اند.

  نوسان قیمت سکه در کانال 29 میلیون تومانی

  در این هفته قیمت طلا و سکه نیز با افزایش همراه شد. بهای هر گرم طلای 18 عیار از دو میلیون و 465 هزار تومان در چهارشنبه هفته گذشته به دو میلیون و 449 هزار تومان در چهارشنبه هفته چهارم آذر کاهش یافت. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 0.64 درصد کاهش قیمت داشته است. این در حالی است که قیمت سکه با افزایش همراه بوده است. بهای سکه در این هفته از 29 میلیون و 249 هزار تومان به 29 میلیون و 297 هزار تومان تا ساعت 16 روز چهارشنبه هفته چهارم آذر رسیده است. به این ترتیب هر سکه امامی 0.16 درصد رشد داشته است.

  بازدهی هفتگی صندوق درآمد ثابت کیان

  در این هفته نیز بازدهی صندوق درآمد ثابت کیان رشد مداوم خود را ادامه داد. این صندوق در هفته چهارم آذر ماه بازدهی 0.5 درصدی داشت.

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته چهارم آذر 1402

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته چهارم آذر 1402
  بازدهی بازارهای مختلف در هفته چهارم آذر 1402

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته چهارم آذر 1402

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز محاسبه کردیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای بالا مشاهده می‌شود، پرسودترین بازار هفته چهارم آذر ماه شاخص هم وزن و شاخص کل بازار سهام بوده‎‎اند. درست است که شاخص هم وزن در این هفته بازدهی بهتری در مقایسه با سایر بازارها داشت، اما بهتر است هنگام سرمایه گذاری به متنوع‌سازی دارایی در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری دست زد.