پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم اردیبهشت 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 190
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم اردیبهشت 1401
  پرسودترین بازار هفته چهارم اردیبهشت 1401 را می‌توان بازار سهام دانست. این بازار در هفته جاری با رشد ارزش سهام شرکت‌های بزرگ روبرو شد و برای سرمایه‌گذارانش مفید بود.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. در هفته چهارم اردیبهشت، دلار با کاهش ارزش در بازار آزاد روبرو شد و همین مساله موجب کاهش قیمت طلا در بازارهای داخلی نیز شد. اما از طرف دیگر بازار سهام این هفته هم به رشد خود ادامه داد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف در هفته چهارم اردیبهشت می‌پردازیم و پرسودترین این بازارها را نیز معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته جاری

  در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد با افت نسبت به هفته گذشته روبرو بود. هر دلار که در پایان پنجشنبه گذشته به قیمت 30 هزار و 800 تومان معامله می‌شد، در این هفته با کاهش قیمت همراه شد و به مرز 30 هزار تومان بازگشت. در حال حاضر قیمت هر دلار در بازار آزاد به بهای 30 هزار و 180 تومان معامله می‌شود که در مقایسه با پایان هفته قبل دو درصد افت داشته است. این تغییر قیمت روی وضعیت سایر بازارهای دارایی نیز تاثیرگذار بوده است. باید منتظر اخبار بیشتر از برجام ماند و دید که وضعیت احیای برجام چه می‌شود و چه تاثیری روی بازارها خواهد گذاشت.

  بازار سهام در مرز 1.6 میلیون واحد

  در هفته‌ای که گذشت، بازار سهام برخلاف دلار و طلا روند صعودی طی کرد. شاخص کل بازار سهام در این هفته حتی از مرز 1.6 میلیون واحد هم فراتر رفت، با این حال در پایان هفته کار خود را در عدد یک میلیون و 595 هزار واحد به پایان رساند. به این ترتیب در هفته چهارم اردیبهشت، بازار سهام 1.95 درصد رشد کرد. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام هم در این بازه زمانی از 438 هزار واحد به بیش از 442 هزار واحد رسیده است. به این ترتیب، شاخص هم وزن بازار سهام در این یک هفته 0.96 درصد افزایش یافته است. پس از چندین هفته این نخستین باری است که شاخص کل رشدی بیشتر از شاخص هم وزن را نشان می‌دهد.

  بیشتر بودن رشد شاخص کل در مقایسه با شاخص هم وزن نشان دهنده این موضوع است که شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در این هفته بهتر از شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی عمل کرده‌اند. بورس در بین بازارهای طلا، سهام و دلار تنها گزینه‌ای بود که در این هفته توانست عایدی مثبتی کسب کند.

  افت طلا با چاشنی کاهش ارزش دلار

  در این هفته قیمت طلا هم در بازارهای داخلی کاهش یافت. بهای هر گرم طلا که در پایان هفته قبل به شدت افزایش یافته بود، در این هفته با کاهش همراه شد. هر گرم طلای 18 عیار در این هفته با افت 39 هزار تومانی همراه بود و در پایان هفته به یک میلیون و 356 هزار تومان رسید. این مقدار در مقایسه با هفته قبل کاهش 2.8 درصدی نشان می‌دهد. از سوی دیگر، هر سکه امامی هم در این هفته با افت قیکت شدیدی روبرو شد. هر سکه امامی در طول یک هفته گذشته 741 هزار تومان ارزان‌تر شد تا به مبلغ 14 میلیون و 92 هزار تومان برسد. به این ترتیب هر سکه طلا نیز در این هفته 4.75 درصد افت قیمت داشته است.

  در این میان، قیمت طلا در بازار جهانی هم تقریبا ثابت مانده است. هر اونس طلا در روز پنجشنبه در مقایسه با پنجشنبه گذشته تنها 66 سنت افزایش یافت و در عدد 1828 دلار معامله شد. در واقع قیمت جهانی طلا در مدت یک هفته فقط 0.04 درصد بالا رفت.

  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم اردیبهشت 1401

  همان طور که در بالا مشاهده کردیم، پرسودترین بازار هفته چهارم اردیبهشت 1401 را می‌توان بازار سهام دانست. این بازار در هفته جاری با رشد ارزش سهام شرکت‌های بزرگ روبرو شد و برای سرمایه‌گذارانش مفید بود. با توجه به افزایش انتظارات تورمی و گمانه‌زنی‌های برجامی، سرمایه‌گذاری در بازارها می‌تواند در بلندمدت عایدی خوبی به همراه داشته باشد. با این حال، مشکل اساسی کمبود دانش در این زمینه است و بعضی موارد هم ریسک موجود در بازارها مطرح می‌شود. برای غلبه بر مشکل ریسک، می‌توان بخشی از دارایی را در صندوق‌های درآمد ثابتی مانند صندوق درآمد ثابت کیان قرار داد و برای حل مشکل کمبود آگاهی در خصوص سرمایه‌گذاری در بازارها می‌توان از صندوق‌های سهامی مانند صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان استفاده کرد. این اقدامات می‌تواند افراد را در برابر مسایلی مانند تورم و افت قدرت خرید افراد به نحوی حفظ کند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها