سرمایه+>سرمایه‌گذاری>پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم فروردین 1401>

پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم فروردین 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 175
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم فروردین 1401
  شرکت‌های کوچک‌تر که برخی از آنها در یک تا دو سال اخیر افت شدیدی کرده بودند، این هفته هم به صعود خود ادامه دادند و به طور کلی بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ بورسی داشتند.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. دلار با نوسانات نسبتا زیادی همراه بود و قیمت طلا هم در بازارها افزایش یافت. از سوی دیگر، بورس نیز پس از دو هفته صعود با کمی افت همراه شد. در ادامه به بررسی تحولات بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف در این هفته می‌پردازیم و بازدهی آنها را ذکر می‌کنیم. در نهایت نیز پرسودترین بازار هفته را معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در هفته اخیر

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد با افت کمی روبرو بود. هر واحد از این ارز معتبر که در پایان هفته قبل به قیمت 27 هزار و 670 تومان رسیده بود، در ابتدای این هفته با رشد روبرو شد و حتی از 28 هزار تومان هم عبور کرد. در اواسط هفته دلار حتی به 28 هزار و 260 تومان هم رسیده بود، با این حال، در روزهای پایانی با کاهش همراه شد و کار خود را در 27 هزار و 480 تومان خاتمه داد. به این ترتیب بازده دلار در این هفته افت کم و حدود 0.69 درصدی داشت اما نوسان آن زیاد بود. مهمترین عامل تغییر قیمت دلار در این هفته‌ها افزایش ابهامات در خصوص احیای برجام بوده است. تداوم این ابهامات باعث می‌شود قیمت دلار در بازار افزایش یابد و همراه با آن برخی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری هم رشد کنند.

  تداوم رشد شرکت‌های کوچک‌تر در بورس

  در هفته جاری شاخص کل بورس تهران کمی کاهش یافت تا پس از دو هفته صعود، کمی استراحت کند. با این حال، این تمام ماجرا نیست. شاخص کل بورس تهران که در پایان هفته قبل به حدود یک میلیون و 464 هزار واحد رسیده بود، در پایان این هفته به یک میلیون و 454 هزار واحد افت کرد. به این ترتیب، شاخص کل بورس در این بازه زمانی 0.66 درصد کاهش یافت. اما یک نکته در مورد بورس قابل توجه است. اگر به شاخص هم وزن نگاهی بیندازیم، خواهیم دید در این هفته از حدود 377 هزار واحد به مرز 383 هزار واحدی ارتقا پیدا کرده است. این افزایش نشان می‌دهد شاخص هم وزن در این بازه 1.49 درصد رشد کرده است. بنابراین مقایسه شاخص کل و هم وزن بورس تهران دورنمای جالبی به ما ارائه می‌دهد: شرکت‌های کوچک‌تر که در یک تا دو سال اخیر افت شدیدی کرده بودند، همچنان به صعود خود ادامه می‌دهند و به طور کلی بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ بورسی داشته‌اند. سرنوشت برجام می‌تواند روی بورس هم تاثیر بگذارد. از سویی احیای برجام می‌تواند زمینه رشد برخی شرکت‌های خودرویی و بانکی و برخی دیگر را فراهم کند، از سوی دیگر هم عدم احیای برجام می‎تواند روی تورم تاثیر بگذارد و برخی شرکت‌های خوب بورسی را با تقاضا روبرو کند، البته به شرطی که نااطمینانی در بازار کم باشد. باید منتظر خبرهای بیشتر از آینده برجام باشیم.

  افزایش بهای طلا در بازارها

  در این هفته بهای طلا در بازار داخلی نیز با افزایش همراه بود. همان طور که می‌دانید، قیمت طلا در داخل از دو عامل مهم تاثیر می‌پذیرد. اولین مورد قیمت جهانی طلا است که با توجه به تحولات دنیا تغییر می‌کند، دومین مورد هم به بهای برابری ارزهای معتبر و ریال برمی‌گردد. در واقع، اگر قیمت جهانی طلا و قیمت دلار تغییر کند، بهای طلا هم در ایران تغییر می‌کند. در هفته جاری بهای طلا در بازار جهانی با رشد 2.18 درصدی همراه بود و از حدود 1930 دلار به 1972 دلار رسیده است.

  در بازار داخلی نیز قیمت هر گرم طلای 18 عیار با رشد همراه بود و در پایان این هفته به یک میلیون و 307 هزار تومان رسید. در واقع، بهای هر گرم طلا در این هفته با رشد 1.48 درصدی روبرو بوده است. قیمت هر سکه امامی نیز در این هفته 276 هزار تومان افزایش یافت و به 13 میلیون و 92 هزار تومان رسید. به این ترتیب سکه امامی نیز در این بازه زمانی بازده 2.15 درصدی از خود بر جای گذاشت. سرنوشت برجام و خبرهای مربوط به آن در روز‌های آتی، می‌تواند قیمت دلار را در بازار آزاد تغییر دهد و همین موضوع روی قیمت فلز زرد هم تاثیر می‌گذارد.

  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم فروردین

  در بالا بازدهی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری را مورد بررسی قرار دادیم. همان طور که می‌توان دید پربازده‌ترین بازار این هفته سکه امامی بوده است. با این حال، بهای طلا و سرنوشت برجام به هم گره خورده‌اند. توصیه ما این است که برای سرمایه‌گذاری مطمئن و اصولی، سبدی از دارایی‌های مختلف تشکیل دهید. این سبد بر اساس ریسک‌پذیری و ریسک‌گریزی شما از گزینه‌های متفاوت با وزن‌های مختلف تشکیل می‌شود. به عنوان مثال، اگر شخصیت ریسک‌گریزی دارید بهتر است بیشتر دارایی خود را در صندوق‌های درآمد ثابت قرار دهید و بخشی را هم به طلا یا صندوق سهامی اختصاص دهید. از طرف دیگر، اگر ریسک‌پذیر هستید، بهتر است بیشتر در گزینه‌هایی مانند سهام سرمایه‌گذاری کنید و بخشی را هم به صندوق درآمد ثابت اختصاص دهید. قبل از این کار بهتر است به سنجش میزان ریسک‌ خود بپردازید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها