پرسودترین بازار هفته چهارم مرداد 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 125
  • 0
  پرسودترین بازار هفته چهارم مرداد 1401

  در شرایط افت دلار و خوشبینی به احیای برجام، برخی بازارها با افت روبرو می‌شوند. در میان بازارهای مورد بررسی در این هفته، بازار سهام توانسته است بازدهی مثبتی داشته باشد و شاخص هم وزن نیز بهتر از شاخص کل عمل کند. صندوق‎های درآمد ثابت نیز در شرایط افت قیمت دلار یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری هستند.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه‌گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. با افزایش احتمال احیای برجام در این هفته، قیمت دلار در بازار آزاد با افت روبرو شد و این موضوع روی سایر بازارهای سرمایه‌گذاری نیز تاثیر گذاشت. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت می‌پردازیم و بهترین و پرسودترین بازار را در شرایط فعلی معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته جاری

  همان طور که اشاره کردیم، در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد با افت چشمگیری همراه بود. قیمت هر دلار که در پنجشنبه هفته گذشته در کانال 31 هزار تومانی قرار داشت و 31180 تومان معامله می‌‎شد، در این هفته به کانال 29 هزار تومانی افت کرد. قیمت هر دلار در بازار آزاد در 27 مرداد به 29820 تومان رسید که در مقایسه با هفته پیش کاهش 4.4 درصدی نشان می‌دهد. در میانه هفته قیمت دلار تا میانه کانال 29 هزار تومانی نیز پایین رفته بود. اگر احیای برجام عملی شود، قیمت دلار می‌تواند افت بیشتری نیز پیدا کند. کاهش بهای دلار در این هفته روی قیمت طلا نیز تاثیرگذار بود.

  رشد بازار سهام در هفته چهارم مرداد

  در هفته‌ای که سپری شد، بازار سهام با رشد اندکی روبرو شد. شاخص کل بازار که در پایان هفته گذشته عدد یک میلیون و 448 هزار واحد را نشان می‌داد، در پایان این هفته با 3 هزار واحد افزایش به یک میلیون و 451 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن بازار نیز در این هفته از 389 هزار و 602 واحد به 399 هزار واحد افزایش یافت. به این ترتیب، شاخص کل در این هفته 0.2 درصد و شاخص هم وزن 2.4 درصد رشد داشتند. این موضوع نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در شرایط فعلی بهتر از شرکت‌های بزرگ بورسی عمل کرده‌اند. یکی از عواملی که شاخص هم وزن بهتر از شاخص کل بوده، احتمال رکود جهانی است که روی افت قیمت سهام برخی شرکت‌های بزرگ موثر است. به نظر می‌رسد در شرایطی که برجام احیا شود، برخی شرکت‌ها با رشد روبرو شوند. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در این شرایط به خصوص برای افراد ناآشنا به بازار یا کسانی که وقت ندارند، بهتر است. از آنجا که شاخص هم وزن پتانسیل‌هایی برای رشد دارد، صندوق شاخصی هم وزن کیان می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد. از جمله سایر صندوق‌های معتبر برای سرمایه‌گذاری در سهام می‌توان به صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان اشاره کرد.

  افت شدید قیمت طلا در هفته جاری

  در هفته چهارم مرداد، قیمت طلا در بازار داخلی با افت قیمت روبرو بود. در پایان این هفته، قیمت هر گرم طلای 18 عیار با 7.1 درصد کاهش نسبت به هفته قبل به یک میلیون و 275 هزار تومان رسید. این در حالی است که قیمت هر سکه امامی در پایان این هفته با افت 7.9 درصدی همراه بود و به قیمت 13 میلیون و 713 هزار تومان معامله شد. دلیل افت شدید قیمت طلا و سکه در این هفته دو عامل بوده است. اولین مورد به افت قیمت دلار در بازار آزاد برمی‌گردد که ناشی از خبرهای مربوط به احیای برجام بوده است. علاوه بر این، قیمت جهانی طلا نیز در این هفته با افت همراه بود. بهای هر اونس طلا در پنجشنبه هفته جاری به 1757 دلار رسید که در مقایسه با پنجشنبه هفته پیش حدود 30 دلار افت کرده است. به عبارت دیگر، قیمت جهانی طلا در هفته جاری 1.7 درصد کاهش داشته است. به این ترتیب، دو عامل افت دلار در بازار ایران و کاهش قیمت جهانی طلا دست به دست هم دادند تا بهای طلا و سکه را در بازار داخلی با افت قابل توجهی روبرو کنند.

  تاثیر بازار خودرو از تحولات این هفته

  در آخرین مورد، بازار خودرو را بررسی می‌کنیم. در این هفته قیمت خودرو با افت همراه شد. علت این افت را می‌توان در دو عامل جستجو کرد: یکی افت قیمت دلار و افزایش خوشبینی نسبت به احیای برجام و دیگری عرضه خودرو در بورس کالا. قیمت پراید در این هفته با یک میلیون تومان کاهش به 184 میلیون تومان رسید و نیم درصد افت کرد. قیمت تیبا صندوق‌دار sx بنزینی نیز با یک میلیون تومان افت در مقایسه با هفته پیش به 201 میلیون تومان رسید.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته چهارم مرداد 1401

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف و بازدهی آنها پرداختیم. همان طور که دیده می‌شود در شرایط افت دلار و خوشبینی به احیای برجام، برخی بازارها با افت روبرو می‌شوند. در میان بازارهای مورد بررسی در این مطلب، بازار سهام توانسته است بازدهی مثبتی داشته باشد و شاخص هم وزن نیز بهتر از شاخص کل عمل کند. اما در پایان یک گزینه دیگر را نیز معرفی می‌کنیم. صندوق‎های درآمد ثابت در شرایط افت قیمت دلار در بازار آزاد یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری هستند. این گزینه‌های کم‌ریسک سود بالاتری در مقایسه با بانک‌ها می‌پردازند و مزایای بیشتری هم دارند. از جمله این صندوق‌ها می‌توان به صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان اشاره کرد. در پایان باید اشاره کرد که احیای برجام دست کم در کوتاه‌مدت احتمالا به زیان طلا و دلار خواهد بود و بهترین گزینه‌ها صندوق‌های درآمد ثابت و برخی صندوق‌های سهامی معتبر خواهند بود.

  تازه‌ترین‌ها