پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم مرداد 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 357
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم مرداد 1400

  در هفته‌ای که گذشت، مهمترین اتفاق ورود دلار به محدوده قیمتی 27 هزار تومان بود. ورود دلار به این قیمت باعث شد بازارهای سرمایه‌گذاری نیز به روند صعودی خود ادامه دهند. علاوه بر این، به دلیل شیوع سویه دلتای ویروس کرونا، بانک‌ها و بازار سرمایه از دوشنبه تا شنبه هفته آینده تعطیل شدند. به این ترتیب، بازدهی بازار سرمایه تنها در دو روز ابتدایی هفته محاسبه شده است، در حالی که قیمت طلا و دلار تا پایان روز سه‌شنبه 26 مرداد ماه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

  دلار در کرانه 27 هزار تومانی

  در این هفته دلار به 27 هزار تومان صعود کرد. نگاهی به قیمت دلار از پایان هفته پیش تا پایان این هفته نشان می‌دهد که از پنجشنبه هفته گذشته تا پایان سه‌شنبه این هفته (که به دلیل تعطیلات پایان هفته کاری محسوب می‌شود) دلار 680 تومان گران‌تر شده است. در این بازه زمانی دلار از 26 هزار و 320 تومان به 27 هزار تومان رسید اما بعد به 26 هزار و 950 تومان افت کرد. این افزایش قیمت یعنی دلار در نسبت به پایان هفته قبل 2.4 درصد رشد کرده است. همان طور که گفتیم، افزایش قیمت دلار در بازار روی بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر نیز تاثیر می‌گذارد و انتظارات تورمی را نیز افزایش می‌دهد.

  دلار در این هفته وارد محدوده قیمتی 27 هزار تومانی شد.

  بورس در مرز 1.5 میلیون واحدی

  شاخص بورس تهران در هفته اخیر نیز رشد کرد و در پایان روز یکشنبه به مرز 1.5 میلیون واحدی دست یافت. این در حالی است که تنها دو روز ابتدایی این هفته بازار باز بود. با این حال، شاخص کل بازار سهام در این مدت 1.03 درصد رشد نمود و تابستان خوبی را که آغاز کرده بود، ادامه داد. شاخص هم وزن بازار سهام نیز در دو روز ابتدایی هفته 1.4 درصد رشد کرد. این اعداد نشان می‌دهند به طور کلی در این هفته رشد شرکت‌های کوچک‌تر بورس بالاتر از شرکت‌های بزرگ‌تر بوده است.

  بیشتر بخوانید: در بورس سرمایه‌گذاری کنیم یا نه؟ عبرت‌هایی از شاخص بورس ایران، یک سال پس از سقوط تاریخی

  رشد دو سویه طلا

  قیمت طلا نیز در پی رشد دلار در بازار آزاد با رشد روبرو شد. بهای هر گرم طلای 18 عیار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته به یک میلیون و 107 هزار تومان رسیده بود، در پایان سه‌شنبه این هفته به حدود یک میلیون و 145 هزار تومان رسید. این افزایش 37 هزار تومانی در قیمت طلا به معنی افزایش 3.36 درصدی طلا در این هفته بود. از سوی دیگر، هر سکه امامی نیز در سه‌شنبه این هفته، در بازار داخلی به قیمت 11 میلیون و 817 هزار تومان رسید. این در حالی است که پنجشنبه هفته پیش قیمت هر سکه امامی 254 هزار تومان ارزان‌تر بود. به این ترتیب، قیمت سکه امامی در بازار داخلی در این بازه زمانی حدود 2.2 درصد افزایش پیدا کرده است.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در سال 1400

  رشد قیمت داخلی سکه و طلا در حالی شکل گرفت که قیمت جهانی طلا نیز در این بازه زمانی افزایش پیدا کرده است. قیمت هر اونس طلا در پنجشنبه هفته قبل 1753 دلار بود که در سه‌شنبه هفته جاری به بیش از 1793 دلار رسیده است. به این ترتیب قیمت جهانی طلا هم از 21 تا 26 مرداد ماه افزایش 2.3 درصدی تجربه کرده است.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار سرمایه‌‎گذاری هفته چهارم مرداد

  از مقایسه ارقام بالا نتیجه می‌گیریم که در این هفته طلا را باید برنده رقابت بازارها دانست. البته یک نکته مهم در این میان آن است که بازار طلا دو روز بیش از بازار سهام باز بوده است. یعنی بازدهی بورس تا 24 به دست آمده و پس از آن تعطیل شده، در حالی که بازدهی بازار طلا تا روز سه‌شنبه 26 مرداد به دست آمده است. در مجموع، با توجه به رسیدن دلار به مرز 27 هزار تومانی، باید به بازارهای سرمایه‌‎گذاری توجه کرد زیرا در صورتی که دلار از این محدوده قیمتی پایین نیاید، می‌تواند انتظارات تورمی را افزایش دهد که نتیجه آن افت قدرت خرید و سرمایه نقدی است.