پرسودترین بازار 7 ماهه 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 436
  • 0
  پرسودترین بازار 7 ماهه 1402

  پرسودترین بازارها در بازه زمانی 7 ماهه شاخص هم‌وزن بورس و صندوق درآمد ثابت کیان بوده‌اند.

  در مهر ماه 1402 بازارهای سرمایه گذاری با افت و خیز روبرو بودند. در این ماه، قیمت دلار در بازار آزاد افزایش پیدا کرد و بهای سکه هم در بازار بالا رفت. این در حالی است که بازار سهام با افت مواجه شد. در ادامه به بررسی پرسودترین بازار مهر ماه خواهیم پرداخت و سوددهی هر بازار را نیز از ابتدای سال بررسی خواهیم کرد.

  تثبیت دلار در بازه 5 ماهه

  در مهر ماه قیمت دلار با افزایش همراه شد و از نیمه کانال 49 هزار تومانی به 50 هزار و 620 تومان رسید. این به معنای آن است که بازدهی دلار در این ماه 2.51 درصد بوده است. این افزایش قیمت دلار در بازار آزاد روی رشد قیمت سکه و طلا در بازار داخلی هم موثر بود. در مجموع 7 ماه گذشته از اول سال 1402 قیمت دلار رشد 2.26 درصدی داشته است. با توجه به اتفاقاتی که در سطح منطقه در حال رخ دادن هستند نمی‌توان پیش بینی کرد که قیمت دلار در آینده نزدیک روند کاهشی پیدا کند.

  افت و خیز بورس در نزدیکی 2.1 میلیون واحد

  در مهر ماه بورس شاهد افت بود و در پایان ماه شاخص کل بازار اوراق بهادار به 2 میلیون و 32 هزار واحد رسید. شاخص کل بازار سهام که در پایان سال 1401 به یک میلیون و 960 هزار واحد رسیده بود، تا نیمه اردیبهشت ماه رشد خوبی را تجربه کرد و به 2.5 میلیون واحد هم رسید اما از آن زمان به بعد با کاهش روبرو شد و تا پایان تیر ماه به کمتر از دو میلیون واحد رسید، با این حال، در شهریور و مهر بازار تا حدودی رشد داشته است. شاخص کل بازار سهام در مهر ماه حدودا 4.2 درصد کاهش را ثبت کرده است و از ابتدای سال تا آخر مهر ماه 3.66 درصد رشد داشته است. این در حالی است که شاخص هم وزن بازدهی متفاوتی را تجربه کرده است. این شاخص که در پایان سال 1401 از 585 هزار واحد گذشته بود، تا پایان شهریور ماه به نزدیکی 721 هزار واحد هم رسید اما در آخر مهر ماه امسال به 690 هزار واحد تنزل کرد. به این ترتیب، شاخص هم وزن بازار سهام در مهر ماه حدودا 4.4 درصد افت داشته ولی از ابتدای سال تاکنون 17.92 درصد رشد داشته است.

  مقایسه رشد شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می‌دهد در بازه زمانی هفت ماهه از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه، قیمت سهام شرکت‌های کوچکتر به طور کلی رشد بالاتری نسبت به شرکت‌های بزرگ‌تر داشته‌اند.

  بازدهی صندوق‌های سهامی کیان در 7 ماه 1402

  صندوق‌های سهامی نیز در بازه زمانی مورد بررسی ما از وضعیت کلی بازار تاثیر پذیرفته‌اند. صندوق آوای سهام کیان در مهر ماه 3.3 درصد و از ابتدای سال نیز 1.96 درصد افت داشت. این در حالی است که صندوق آهنگ سهام کیان در مهر ماه 4.2 درصد افت کرده اما از ابتدای سال 5.4 درصد رشد کرده است. از سوی دیگر، صندوق شاخصی هم‌وزن کیان هم در مهر ماه 5.35 درصد افت کرده و در بازه 7 ماهه نیز 6.8 درصد صعود داشته است.

  افت طلا تا پایان مهر ماه

  یکی دیگر از بازارهای مورد بررسی ما در اینجا سکه است. قیمت سکه از ابتدای سال با افت 13.93 درصدی همراه شده اما در مهر ماه 3.98 درصد رشد داشته که بخشی از علت آن ناشی از رشد قیمت دلار در بازار آزاد است. صندوق سکه طلای کیان از ابتدای سال تاکنون 2.54 درصد افت کرده است که بهتر از سکه فیزیکی است. این صندوق در مهر ماه 6.3 درصد رشد داشته است.

  سود صندوق درآمد ثابت بیشتر است یا بانک؟

  به عنوان آخرین گزینه اگر بخواهیم صندوق درآمد ثابت و بانک را مقایسه کنیم، خواهیم دید که بانک در مهر ماه (با احتساب سود یک ساله 20.5 درصدی) حدودا 1.74 درصد و از ابتدای سال تا پایان مهر معادل 12.13 درصد سود داشته است. این در حالی است که صندوق درآمد ثابت کیان در مرداد ماه 2.07 درصد و از ابتدای سال 15.04 درصد بازدهی داشته است. این موضوع نشان می‌دهد صندوق درآمد ثابت کیان در مقایسه با بانک گزینه بسیار بهتری است.

  صندوق ندای ثابت کیان نیز در بازه زمانی هفت ماهه 13.84 درصد سود به سرمایه گذاران خود پرداخت کرده است.

  بازدهی بازارها در 7 ماه ابتدایی سال 1402 (درصد)
  بازدهی بازارها در 7 ماه ابتدایی سال 1402 (درصد)

  پرسودترین بازار 7 ماه ابتدای 1402

  در بالا به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در مهر ماه و همچنین در بازه 7 ماهه پرداختیم. در مهر ماه پرسودترین بازار را می‌توان سکه امامی و صندوق طلای کیان (گوهر) دانست. در بازه 7 ماهه اما پرسودترین بازارها متفاوتند. پرسودترین بازار 7 ماهه را می‌توان شاخص هم‌وزن بورس و صندوق درآمد ثابت کیان دانست. همان طور که مشخص است با توجه به این که قیمت دلار در سال 1402 تقریبا ثابت بوده، صندوق‌های درآمد ثابت به گزینه بسیار خوبی برای سرمایه گذاری تبدیل شده‌اند. تا زمانی که وضعیت دلار این چنین باشد، گزینه‌های درآمد ثابت بازدهی معقولی خواهند داشت. با این حال، برای متنوع‌سازی سرمایه گذاری می‌توان بخشی از دارایی را در صندوق‌های دیگر نیز قرار داد.