پرسودترین بازار هفته اول شهریور ۱۴۰۰

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 594
  • 0
  پرسودترین بازار هفته اول شهریور ۱۴۰۰

  در هفته اول شهریور ماه مهمترین اتفاق بازارها رشد دلار در بازار آزاد و نزدیک شدن آن به مرز 28 هزار تومان بود. افزایش قیمت دلار در این هفته روی بازارهای سرمایه‌گذاری نیز تأثیرگذار بود. همچنین اولین روز هفته جاری به دلیل ادامه تعطیلات کرونایی با بسته بودن بازارهایی مانند بورس همراه بود. در ادامه به بررسی پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری این هفته می‌پردازیم و خواهیم دید کجا سرمایه‌گذاری کرده بودیم در این هفته بیشتر سود برده بودیم.

  دلار در آستانه 28 هزار تومان

  از پایان هفته گذشته تاکنون قیمت دلار رشد کرده و در نزدیکی 28 هزار تومان نوسان می‌کند. قیمت دلار در هفته گذشته و پیش از تاسوعا و عاشورا 26 هزار و 950 تومان معامله می‌شد که نسبت به پنجشنبه هفته جاری حدود هزار تومان کمتر بود. این تغییر قیمت به معنی افزایش 3.7 درصدی دلار در این هفته است. سایر بازارها نیز از این افزایش قیمت تاثیر پذیرفتند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  بیشتر بخوانید: 4 نکته مهم گزارش تورمی مرداد 1400 / چرا باید جدی‌تر به سرمایه‌گذاری فکر کرد؟

  تثبیت بورس در کانال 1.5 میلیون واحدی

  بورس در این هفته نیز به رشد خود ادامه داد و در کانال 1.5 میلیون واحد پیش رفت. در حال حاضر شاخص کل بازار سهام به یک میلیون و 550 هزار واحد رسیده است که نسبت به موقع تعطیلی این بازار در هفته قبل 3.35 درصد رشد کرده است.
  شاخص هم وزن بازار سهام نیز در این بازه زمانی 6.5 درصد رشد کرده که نشان دهنده توجه بازار به سهم‌های کوچک‌تر و متوسط در هفته جاری است.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در سال 1400

  سکه در محدوده 12 میلیون تومانی

  بهای طلا در هفته جاری با رشد همراه بود. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی با افزایش 2.3 درصدی به یک میلیون و 171 هزار تومان رسید. این در حالی است که قسمت هر سکه امامی در همین بازه به 11 میلیون و 956 هزار تومان رسیده که در مقایسه با پایان هفته کاری گذشته 1.18 درصد رشد داشته است.

  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته اول شهریور

  مقایسه میزان رشد بازارهای مختلف نشان می‌دهد که در این هفته شاخص هم وزن بیشترین رشد را داشته است. یعنی می‌توان سهامداران برخی شرکت‌های کوچک و متوسط بورسی را برندگان این هفته دانست. علاوه بر این صندوق‌های سهامی نیز در این هفته به رشد ادامه دادند. دلار نیز در رده دوم بازدهی جای داشته است. با توجه به تورم؛ توصیه ما این است که اگر وقت یا دانش کافی برای سرمایه‌گذاری ندارید از صندوق‌های سهامی استفاده کنید.

  تازه‌ترین‌ها