پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته اول زمستان 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 181
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته اول زمستان 1400
  در این هفته، قیمت طلا در بازارهای داخلی با افت اندکی همراه بود. علت اصلی این افت را می‌توان کاهش قیمت دلار در بازار آزاد دانست. هر گرم طلای 18 عیار در روز پنجشنبه به قیمت یک میلیون و 298 هزار تومان معامله شد که در مقایسه با پنجشنبه هفته گذشته افت 0.34 درصدی نشان می‌دهد.

  در هفته جاری بازارهای سرمایه‌گذاری تا حدودی تحت تاثیر اخبار مذاکرات قرار داشته و بازدهی متفاوتی داشتند. دلار در این هفته با افت اندکی همراه بود و بهای طلا نیز همگام با آن کمی کاهش یافت. این در حالی است که بورس بازدهی صعودی خوبی کسب کرد. در ادامه به بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف در هفته اول زمستان می‌پردازیم و بهترین بازار را معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته جاری

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد با افت همراه بود. هر دلار که در پنجشنبه هفته گذشته به قیمت 30 هزار و 60 تومان در بازار معامله می‌شد، در این هفته به کانال 29 هزار تومانی افت کرد. مهمترین علت این افت را می‌توان اخبار مربوط به مذاکرات و گمانه‌زنی‌های مثبت در خصوص دستیابی به توافق دانست. هرچند هنوز این خبرها قطعی نیستند و احتمالا تا مشخص شدن نتیجه کمی زمان لازم باشد. در این هفته قیمت دلار تا نیمه کانال 29 هزار تومان نیز پایین رفت اما در حال حاضر بار دیگر به 30 هزار تومان رسیده است.

  بورس در نزدیکی 1.4 میلیون واحد

  در این هفته، برخلاف مسیر دلار، بورس بازده مثبتی داشت. شاخص کل بورس که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 359 هزار واحد رسیده بود، در پایان این هفته به مرز 1.4 میلیون واحدی دست یافت. بازار سهام تا روز دوشنبه 1.4 میلیون واحد را هم تجربه کرده بود اما در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با افت بسیار کمی روبرو بود و در نهایت در یک میلیون و 397 هزار واحد به کار خود خاتمه داد. با این حساب، در هفته جاری شاخص کل بازار 2.8 درصد رشد داشته است. این در حالی است که شاخص هم وزن بازار سهام در این هفته به 368 هزار واحد رسید. به عبارت دیگر، این شاخص در طول هفته جاری حدودا 2.9 درصد رشد کرد که اندکی بهتر از رشد شاخص کل است. به این ترتیب، با وجود رشد خوب بورس، به نظر می‌رسد شرکت‌های کوچک‌تر بورسی کمی بازدهی بهتری نسبت به شرکت‌های بزرگ‌تر داشته‌اند.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌‎گذاری 9 ماه اول سال

  کمرنگ شدن درخشش طلا

  در این هفته، قیمت طلا در بازارهای داخلی با افت اندکی همراه بود. علت اصلی این افت را می‌توان کاهش قیمت دلار در بازار آزاد دانست. هر گرم طلای 18 عیار در روز پنجشنبه به قیمت یک میلیون و 298 هزار تومان معامله شد که در مقایسه با پنجشنبه هفته گذشته افت 0.34 درصدی نشان می‌دهد. این در حالی است که قیمت هر سکه امامی در بازار داخلی با افت بیشتری همراه بوده است. هر سکه امامی با افت 93 هزار تومانی در مقایسه با پنجشنبه هفته قبل به قیمت 13 میلیون و 129 هزار تومان معامله می‌شود. در واقع، سکه نسبت به هفته گذشته 0.7 درصد افت کرده است.

  افت قیمت طلا در این هفته تنها منحصر به بازار داخلی و افت دلار نبوده است. در بازارهای جهانی نیز قیمت طلا افت کرده است. بهای هر اونس طلا در حال حاضر حدود 1800 دلار است که نسبت به هفته قبل نیم درصد افت کرده است. به نظر می‌رسد فعلا سویه اومیکرون برای به تعطیلی کشاندن مجدد اقتصادهای دنیا چندان خطرناک در نظر گرفته نمی‌شود. البته شمار مبتلایان جهان در روزهای اخیر به شدت بالا رفته است اما هنوز بازارهای جهانی سویه اومیکرون را خطرناک نمی‌دانند، هرچند ممکن است در هفته‌های آینده خبرهای جدیدی برسد و این وضعیت تغییر کند.

  بیشتر بخوانید: نکات مهم تورم آذر 1400

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته اول زمستان 1400

  در روزهای میانی هفته‌ای که گذشت، خبرهای مثبتی از روند مذاکرات به گوش رسید. همین موضوع باعث شد قیمت دلار در بازار آزاد با افت همراه باشد. افت قیمت دلار به نوبه خود طلا را هم تحت تاثیر قرار داد و اندکی بهای آن را پایین آورد. هرچند قیمت جهانی طلا هم این هفته با افت کمی روبرو بود. جمع‌بندی بازدهی بازارهای مختلف نشان می‌دهد بورس برنده این هفته بازارها بوده است. شاخص کل از ابتدای زمستان تاکنون 89 هزار واحد رشد کرده است. عواملی مانند تورم بالا، سیاست‌های اقتصاد کلان و ماندن دلار در سطح 29 هزار تومانی از پتانسیل‌های بورس هستند. ضمن این که بازار مدت‌ها است اصلاح کرده است. با این همه نگرانی‌هایی در خصوص بودجه و مواردی از این قبیل وجود دارد که کمی نااطمینانی را نسبت به بازار دامن زده است. اخبار بیشتر از مذاکرات در هفته آتی می‌تواند تکلیف بازارها را بهتر مشخص کند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها