پرسودترین صندوق سرمایه‌گذاری هفته چهارم خرداد 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 353
  • 0
  پرسودترین صندوق سرمایه‌گذاری هفته چهارم خرداد 1401

  اگر دلار روند فعلی خود را حفظ کند، با توجه به احتمال انتظارات تورمی در ماه‌های آتی صندوق‌های سهامی و طلا می‌توانند گزینه‌های معقولی برای سرمایه‌گذاری باشند.

  در هفته گذشته، بازارهایی مانند طلا و سهام با رشد همراه بودند و به همین دلیل هم صندوق‌های سرمایه‌گذاری مرتبط با آنها رشد کردند. مهمترین عامل این رشد، تغییرات قیمت دلار در بازار آزاد بود. در ادامه به بررسی بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در فاصله روزهای بین چهارشنبه 18 خرداد تا 25 خرداد ماه، خواهیم پرداخت.

  تحولات دلار در هفته چهارم خرداد

  در هفته گذشته قیمت دلار در بازار آزاد نوسان زیادی داشت. بهای هر دلار در ابتدای هفته پیش تا 33 هزار تومان افزایش پیدا کرد، اما از اواسط هفته قبل رو به کاهش گذاشت. همین موضوع باعث شد قیمت دارایی‌ها نیز متاثر شده و افزایش پیدا کند. این رشد قیمت دلار ناشی از افزایش ابهامات در خصوص احیای برجام بود. به نظر می‌رسد سرنوشت مذاکرات نتیجه مهمی در تعیین نرخ دلار و سایر دارایی‌ها داشته باشد. در صورتی که برجام منتفی شود، احتمالا قیمت دلار با افزایش قابل ملاحظه‌ای روبرو خواهد شد و همین موضوع تورم انتظاری بالایی را ایجاد خواهد کرد. همین تورم انتظاری می‌تواند بازارهای دارایی را به پیش براند. از سوی دیگر، اگر برجام شکل بگیرد قیمت دلار می‌تواند تثبیت شود یا حتی در کوتاه‌مدت کمی کاهش پیدا کند. این موضوع روی قیمت دارایی‌هایی مانند طلا اثرگذار است.

  بازدهی بازارهای سهام و صندوق‌های سهامی

  در هفته پیش، بازار سهام با رشد همراه بود. شاخص کل بازار در هفته پیش به یک میلیون و 564 هزار واحد رسید و بازده 2.9 درصدی را به ثبت رساند. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز در همین بازه زمانی، با رشد همراه بود و به حدود 429 هزار واحد رسید. این شاخص در هفته پیش 1.8 درصد رشد را پشت سر گذاشت. مقایسه این دو رشد نشان می‌دهد در هفته قبل، شرکت‌های بزرگ بازار سهام رشد بهتری در مقایسه با شرکت‌های کوچک‌تر داشتند. این رشد بازار سهام به صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم سرایت کرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته یاد شده به طور متوسط 2.8 درصد عایدی داشتند که از شاخص هم وزن بالاتر و در حدود شاخص کل است. با این حال، برخی صندوق‌های سهامی عملکرد بهتری هم تجربه کردند.

  به عنوان مثال صندوق‌های آوای سهام کیان و آهنگ سهام کیان رشد قابل توجهی را نشان دادند. صندوق آوای سهام کیان در بازه 18 تا 25 خرداد ماه امسال 4.4 درصد رشد کرد و در میان 10 صندوق سهامی برتر هفته جای گرفت. صندوق آهنگ سهام کیان نیز در همین مدت 4.6 درصد عایدی داشت و این صندوق هم در میان 3 صندوق‌ سهامی برتر کشور در این بازه زمانی قرار گرفت.

  طلا بهتر است یا صندوق‌های طلا؟

  در هفته چهارم خرداد ماه، قیمت طلا در بازار آزاد با افزایش روبرو بود. از 18 تا 25 خرداد ماه قیمت هر سکه امامی در بازار آزاد از 14 میلیون و 926 هزار تومان به 15 میلیون و 93 هزار تومان افزایش پیدا کرد که همین موضوع به معنای افزایش 1.1 درصدی قیمت سکه در بازار بود. در همین بازه زمانی صندوق‌های طلا نیز با رشد همراه شدند. این صندوق‌ها در هفته چهارم خرداد به طور متوسط 1.7 درصد بازدهی داشتند که بالاتر از خرید سکه طلای فیزیکی به حساب می‌آید. صندوق سکه طلای کیان یکی از همین صندوق‌های طلا است که در هفته گذشته عایدی 1.6 درصدی داشت که باز هم بالاتر از سکه طلا بوده است. علاوه بر بازدهی مناسب، صندوق‌های طلا ویژگی‌های دیگری نیز دارند به عنوان مثال آنها جعل نمی‌شوند و قابل سرقت نیز نیستند و به همین دلیل می‌توانند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری به حساب بیایند، به خصوص اگر فرض بر افزایش قیمت دلار یا تشدید تورم انتظاری در کشور باشد.

  مقایسه عایدی صندوق‌های درآمد ثابت و بانک؛ کدام بهتر است؟

  در آخرین بخش مقایسه به بررسی این مطلب می‌پردازیم که آیا سرمایه‌گذاری در بانک بهتر است یا صندوق‌های درآمد ثابت. عایدی بانک در بازه یک هفته‌ای تقریبا معادل است با 0.3 درصد. این در حالی است که صندوق‌های درآمد ثابت در هفته چهارم خرداد 1401 توانسته‌اند بازدهی بسیار بهتری به دست بیاورند. بررسی تمامی صندوق‌های درآمد ثابت کشور نشان می‌دهد این صندوق‌ها به طور متوسط عایدی 0.43 درصدی داشته‌اند که بسیار بهتر از سود بانکی است. البته این نکته تا حدودی به دلیل این نیز هست که برخی صندوق‌ها عملکرد بسیار خوبی داشته یا در این مدت تقسیم سود داشته‌اند و همین مساله باعث شده بازدهی آنها کمی بالاتر قرار گیرد. در میان صندوق‌های درآمد ثابت خوب کشور می‌توان دو صندوق درآمد ثابت کیان و ندای ثابت کیان را ذکر کرد. صندوق درآمد ثابت کیان در این بازه زمانی بازدهی حدودا 0.39 درصدی داشته و ندای ثابت کیان نیز در همین مدت عایدی 0.37 درصدی به ثبت رسانده است. هر دو این صندوق‌ها عملکردی بهتر از بانک‌ها دارند و از نظر ریسک نیز مشابه بانک‌ها هستند.

  جمع‌بندی: پرسودترین صندوق‌های هفته چهارم خرداد 1401

  در این مطلب به بررسی بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف پرداختیم. همان طور که می‌توان دید صندوق‌های سهامی در هفته قبل عایدی خوبی داشته‌اند و در این میان دو صندوق آوای سهام کیان و آهنگ سهام کیان جزو گزینه‌های بسیار خوب بوده‌اند. صندوق‌های طلا و درآمد ثابت نیز در هفته گذشته عایدی مثبتی داشتند. اگر دلار روند فعلی خود را حفظ کند، با توجه به احتمال انتظارات تورمی در ماه‌های آتی صندوق‌های سهامی و طلا می‌توانند گزینه‌های معقولی برای سرمایه‌گذاری باشند. البته برای این صندوق‌ها باید تا حدودی ریسک‌پذیر باشید. در صورتی که ریسک‌پذیری شما کم است، می‌توانید از صندوق‌های درآمد ثابت مناسب استفاده کنید. این نوع صندوق‌ها در صورت نزولی شدن قیمت دلار جزو بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری هستند ولی در هنگام رشد دلار با توجه به تشدید تورم، به اندازه افت قدرت خرید بالا نمی‌روند. با این حال، همچنان سود عاید سرمایه‌گذاران می‌کنند.