سرمایه+>بورس>چرا بورس از بایدن می‌ترسد؟>

چرا بورس از بایدن می‌ترسد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 17
  • 0

در روزهای گذشته نظرسنجی‌های انجام شده حاکی از این است که بایدن پیروز انتخابات ایالات متحده آمریکا خواهد شد و دونالد ترامپ را شکست می‌دهد. برخی از کارشناسان فکر می‌کنند این اتفاق برای اقتصاد ایران پیامدهای مثبتی در پی دارد. با این حال وقتی به شاخص بورس و معاملاتی که در آن انجام می‌شود نگاه می‌کنیم، روزهای خوبی در بازار نمی‎‌بینیم. انگار بورس روی خوشی به پیروزی بایدن نشان نمی‌دهد. احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که چرا؟ چرا با توجه به اینکه ترامپ یکی از بزرگترین موانع بر سر راه اقتصاد ایران بود، پیروز نشدنش برای بورس جذاب نیست؟

اگر بایدن بیاید…

برخی از کارشناسان فکر می‌کنند اگر بایدن در انتخابات پیش رو به پیروزی برسد، برای ایران و اقتصاد کشور بهتر خواهد بود. اما چرا؟ این استدلال آنان را می‌توان ناشی از ۳ عامل اصلی دانست. اولین مورد این است که پیروزی بایدن احتمال بازگشت مجدد آمریکا به برجام را تقویت می‌کند. این اتفاق می‌تواند موجب برداشته شدن تحریم‌های شدیدی شود که در دوره ترامپ برقرار شده بود. رفع این تحریم‌ها می‌تواند صادرات نفت ایران را بهبود بخشد. اگر چنین اتفاقی روی دهد، درآمدهای ارزی ایران افزایش می‌یابد. البته مشکلاتی بر سر بازگشت مجدد آمریکا به برجام وجود دارد و برخی کارشناسان هم به همین دلیل معتقدند پیروزی بایدن تفاوت چندانی هم با ماندن ترامپ نخواهد داشت.

دومین استدلال این است که ممکن است با رفتن ترامپ از کاخ سفید، ایران بتواند به تعاملات بیشتری با کشورهای دیگر دست یابد. در این صورت ایران شاید بتواند صرف نظر از افزایش صادرات و تا حدودی امکان نقل و انتقالات مالی، بخشی از دارایی‌های بلوکه شده خود به ویژه در شرق آسیا را نیز آزاد کند. این موضوع به معنی افزایش دسترسی کشور به دلار و درآمدهای بیشتر است.

سومین دلیلی که این کارشناسان ذکر می‌کنند، این است که پیروزی بایدن موجب می‌شود هیجانات بازار و انتظارات مردم کاهش یابد. همچنین با رفتن ترامپ انتظار مردم از هر گونه درگیری تجاری و نظامی کاهش می‌یابد. همین موضوع موجب کاهش هجوم برای خرید دارایی‌های ثابتی مانند طلا و ارزهای معتبر می‌شود. حتی ممکن است مردم دلارهای خانگی خود را به فروش برسانند. دولت نیز توانایی بیشتری برای کنترل بازار ارز به دست می‌آورد.

عوامل بالا اگر چه می‌تواند برای سامان یافتن اقتصاد ایران و وضعیت عمومی مردم بهتر باشد، اما عملا به معنای تقویت ریال در برابر دلار است. یعنی در نتیجه کاهش تقاضای سرمایه‌گذاری در دلار و افزایش عرضه آن، قیمت دلار در بازار کاهش خواهد یافت. اما این به بورس چه ارتباطی دارد؟

ارتباط دلار و بورس

بین بورس تهران و نرخ دلار در بازار غیررسمی رابطه مستقیم و شدیدی وجود دارد. در واقع بخش بزرگی از بورس ایران دلاری است و مشخص است که هر گونه تغییر در قیمت دلار بر درآمد ریالی آن تاثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این، در کوتاه‌مدت، افزایش بهای دلار در برابر ریال باعث می‌شود محصول صادراتی ارزان‌تر شود و بنابراین (در صورتی که حجم صادرات کم نشود) موجب بهبود صادرات و درآمدزایی بیشتر برای صادرکنندگان ‌شود. از سوی دیگر، افزایش نرخ دلار در برابر ریال به معنی افزایش نرخ تورم ایران است. این نرخ تورم عملا موجب می‌شود دارایی‌های ثابت شرکت‌های بورسی مانند کالاهای سرمایه‌ای، زمین و ساختمان و مواردی از این قبیل رشد کنند. همچنین نرخ ارز بالاتر به معنی این است که کالاهای تولید شده در داخل توجیه اقتصادی پیدا می‌کنند و توجه بخشی از مردم را جلب می‌کنند که همین موضوع موجب افزایش درآمدهای این شرکت‌ها می‌شود.

کیان

روی دیگر سکه

حالا به روی دیگر این سکه نگاه کنید. کاهش نرخ دلار در بازار موجب می‌شود انتظار از تورم در آینده کاهش یابد. این کاهش انتظارات تورمی دقیقا خلاف آنچه در بالا گفته شد را رقم می‌‎زند. یعنی با ثبات بیشتر اقتصاد، بسیاری ریسک ورود به بازارهای پرریسک‌تر را متحمل نمی‌شوند. به خصوص اینکه تازه‌وارد و فاقد مهارت و شناخت از آن بازار نیز باشند. کاهش انتظارات تورمی رشد دارایی‌های ثابت شرکت‌ها را نیز کاهش می‌دهد و ممکن است فروش شرکت‌های داخلی را کمتر کند، زیرا محصولات خارجی ارزان‌تر شده و توجیه بیشتری پیدا می‌کنند. از سوی دیگر، درآمد ریالی شرکت‌های صادراتی نیز کاهش می‌یابد. با این حال این عوامل در کوتاه‌مدت تاثیرگذارند و در بلندمدت رشد بورس می‌تواند به دلیل بهبود وضعیت اقتصادی محتمل، رخ دهد.

جمع‌بندی

بر اساس آنچه گفته شد، اکنون می‌توان فهمید چرا پیروزی بایدن و شکست ترامپ می‌تواند در کوتاه‌مدت به زیان بورس تمام شود. با این حال در صورتی که رشد اقتصادی محقق شود، آثار بلندمدت این اتفاق می‌تواند تاثیر مثبتی هم روی بورس داشته باشد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...