چشم‌انداز تحلیلگران از سرنوشت فلزات قیمتی در سال جاری

پیش بینی قیمت طلا و نقره در سال 2023

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 469
  • 0
  پیش بینی قیمت طلا و نقره در سال 2023
  تحلیلگران بازار شمش لندن انتظار ندارند که قیمت جهانی طلا در سال جاری نسبت به میانگین قیمت واقعی آن در سال 2022 رشد بسیار زیادی داشته باشد.

  بازار شمش لندن یکی از مهمترین مراکز مبادله انواع شمش در جهان است. این مرکز هر ساله تحلیلگران مالی معتبر را گرد هم جمع می‌کند و از آنها در مورد سرنوشت قیمت طلا و سایر و سایر فلزات قیمتی در طول سوال نظرسنجی برگزار می‌کند. این نظرسنجی برای سال 2023 هم برگزار شده که نتایج آن در ادامه آمده است. در این نظرسنجی می‌توانید پیش بینی قیمت طلا و نقره در سال 2023 را ببینید. البته قیمت طلا و نقره در داخل کشور از عوامل دیگری هم به جز قیمت جهانی تاثیر می‌پذیرند که ممکن است قیمت آنها را به نحوی متفاوت پیش براند. در پایان به این عوامل هم نگاهی خواهیم انداخت.

  سه عامل اصلی تاثیر‌گذار بر قیمت فلزات ارزشمند

  تحلیلگران معتبر جهانی برای پیش بینی خود در مورد قیمت طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم سه عامل مهم را ذکر کرده‌اند که بیش‌ترین تاثیر‌گذاری را ممکن است داشته باشند. طبق این نظرسنجی که توسط انجمن بازار شمش لندن انجام شده است، حدود 43 درصد از تحلیلگران، دلار آمریکا و سیاست پولی فدرال رزرو را به عنوان محرک اصلی و تاثیرگذار در بازار فلزات قیمتی ذکر کرده‌اند که شامل اعتماد به دلار، قدرت این ارز و به طور خاص سیاست پولی فدرال رزرو می‌شود. دومین عامل مهم در فهرست محرک‌های مورد نظر تحلیلگران، تورم در نظر گرفته شده است و 14 درصد از تحلیلگران نرخ تورم را موثر‌ترین عامل اثرگذار بر قیمت جهانی طلا و سایر فلزات ارزشمند در سال 2023 دانسته‌اند. این در حالی است که عوامل ژئوپلیتیکی در رتبه سوم مهم‌ترین محرک‌ها قرار گرفته‌ است.

  قیمت جهانی طلا از نگاه تحلیلگران معروف دنیا

  تحلیلگران بازار شمش لندن انتظار ندارند که قیمت طلا در سال جاری نسبت به میانگین قیمت واقعی آن در سال 2022 رشد بسیار زیادی داشته باشد. میانگین قیمت پیش بینی شده از سوی تحلیلگران فوق برای طلا حدود 1860 دلار است که از میانگین قیمت سال 2022 تنها نزدیک به 60 دلار بالاتر است. بیشترین میانگین قیمت پیش بینی شده برای قیمت طلا در سال 2023، توسط پیتر فرتیگ با میانگین 2025 دلار انجام شده است، در حالی که مارکوس گاروی متوسط قیمت طلا را در سال جاری میلادی 1594 دلار پیش بینی کرده است و کمترین مقدار پیش بینی شده متعلق به او است. دامنه تغییرات طلا نیز از سوی این تحلیلگران 1445 تا 2200 دلار پیش بینی شده است. در حال حاضر قیمت هر اونس طلا حدود 2 هزار دلار است.

  پیش بینی قیمت نقره

  در نظرسنجی بالا از تحلیلگران برجسته، میانگین قیمت پیش بینی شده برای نقره در سال جاری میلادی 23.65 دلار است که نشان دهنده افزایش 3.3 درصدی نسبت به میانگین قیمت واقعی در سال 2022 است. بروس ایکمیزو با پیش بینی قیمت 27 دلاری برای نقره، بیشترین میانگین قیمت را برای نقره در سال 2023 در نظر دارد و دباجیت ساها با پیش بینی میانگین قیمت 17.5 دلاری کمترین میزان پیش بینی را برای این فلز به خود اختصاص داده است. در حال حاضر قیمت جهانی هر اونس نقره 25.66 دلار است.

  پیش بینی قیمت پلاتین در سال 2023

  برای فلز گرانبهای پلاتین در سال 2023 تحلیلگران میانگین قیمت را 1080.4 دلار پیش‌بینی می‌کنند که جهشی 12.5 درصدی نسبت به میانگین قیمت واقعی آن در سال 2022 دارد. مانند سال گذشته، جیمز استیل امسال هم با پیش بینی متوسط قیمت 1241 دلاری پلاتین برای امسال، بیشترین میانگین قیمت را برای این فلز پیش بینی کرده است و مارکوس گاروی هم با پیش بینی قیمت 988 دلاری کمترین دید را نسبت به رشد این فلز در میان تحلیلگران دارد. بازه تغییرات پلاتین هم برای امسال 830 تا 1425 دلار پیش بینی شده است. در حال حاضر قیمت جهانی هر اونس پلاتین 1062 دلار است.

  پیش بینی قیمت پالادیوم در سال جاری میلادی

  طبق گفته تحلیلگرانی که در نظرسنجی بازار شمش لندن شرکت کرده‌‎اند، قیمت پالادیوم در سال جاری نسبت به میانگین سال قبل (2112 دلار) کاهش می‌یابد و متوسط قیمت آن برای سال 2023 حدود 1809.8 دلار پیش بینی می‌شود که 14 درصد پایین‌تر است. باز هم جیمز استیل با پیش بینی رسیدن میانگین قیمت پالادیوم به 2180 دلار بیش از بقیه تحلیلگران معتقد به صعود این فلز ارزشمند است، در حالی که تورستن پولیت با پیش بینی میانگین 1550 دلاری این فلز قیمتی، بدبین‌تر تحلیلگر نسبت به آینده پالادیوم در سال 2023 است. علاوه بر این موارد، حداقل و حداکثر قیمت پالادیوم در سال جاری میلادی 1300 تا 2800 دلار برآورد شده است. در حال حاضر قیمت جهانی هر اونس پالادیوم 1489دلار است.

  آینده قیمت طلا و نقره در ایران

  قیمت طلا و فلزات قیمتی در ایران به طور کلی از سه عامل کلیدی تاثیر می‌پذیرد. اولین عامل قیمت دلار است، که در تعیین قیمت طلا در بازار ایران بسیار موثر است، اگر روند افزایش قیمت دلار و طلا را با یکدیگر مقایسه کنیم می‌توانیم همبستگی قیمتی این دو گزینه را به وضوح مشاهده کنیم. از سوی دیگر، قیمت جهانی طلا و نقره یا سایر فلزات قیمتی می‌تواند به صورت مستقیم قیمت طلا و سایر فلزات ارزشمند را در بازار ایران تحت تاثیر قرار دهد. عامل دیگری که در پیش بینی قیمت طلا در ایران بسیار با اهمیت است، نرخ تورم و انتظارات تورمی فعالان بازار است. زیرا طلا و به طور کلی فلزات قیمتی از جمله بازارهایی به شمار می‌آیند که می‌توانند باعث حفظ قدرت خرید و فرار از تورم شوند. به همین دلیل هم هرگاه فعالان بازار انتظار افزایش تورم در آینده را داشته باشند برای حفظ سرمایه‌های خود از تورم به این بازار روی می‌آورند. استقبال آنها از طلا یا نقره باعث می‌شود قیمت طلا و نقره بالا برود. البته عکس این سناریوها هم وجود دارد یعنی با افت ارزش دلار یا قیمت جهانی فلزات قیمتی یا کاهش انتظارات تورمی می‌توانیم شاهد کاهش قیمت طلا و نقره در ایران هم باشیم. یکی از گزینه‌هایی که در زمان رشد قیمت طلا در کشور رشد می‌کند، صندوق‌های طلا مانند صندوق طلای کیان هستند که امکان سرمایه گذاری با پول کم، یعنی حداقل 500 هزار تومان را نیز دارند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها