سرمایه+>ارز>چرا با وجود افت دلار بورس صعود کرد؟>

چرا با وجود افت دلار بورس صعود کرد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 16
  • 0

امروز نیز مانند چند روز اخیر بورس صعود کرد و شاخص کل آن به ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نزدیک شد. سوالی که در حال حاضر برای مخاطب پیش می‌آید این است که چرا در روزهای اخیر که دلار روند ثابت یا کاهشی در پیش گرفته است، بازار سهام روند صعودی طی می‌کند؟ این موضوع با تجربه مردم در چند ماه اخیر که با وجود رشد قیمت دلار شاهد سقوط بازار بودند، متفاوت است. در ادامه سعی می‌کنیم پاسخی به این سوال بدهیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

تغییر ذهنیت فعالان از دلار

یکی از موضوعاتی که موجب شده است بازار سهام رشد کند، انتظارات از قیمت دلار است. مدتی پیش، زمانی که دلار در محدوده ۳۰ هزار تومان قرار گرفت، بورس به ریزش ادامه داد. در واقع آن زمان انتظار فعالان بازار بر این بود که این قیمت چندان دوام نخواهد داشت به همین دلیل هم در معادلات معامله‌کنندگان منظور نشد. با گذشت زمان و فرارسیدن انتخابات ایالات متحده ، فعالان انتظار داشتند کاهش قیمت در بازار رخ دهد و دلار در کانال ۲۰ هزار تومان مبادله شود.

با این حال، مشکلات انتخابات آمریکا و گره‌های بازگشت به برجام در صورت انتخاب بایدن، موجب شد انتظارات بازار در مورد آینده دلار تغییر کند. در واقع به نظر می‌رسد بازار آزاد در حال حاضر پذیرفته است که دلار را در محدوده فعلی بپذیرد. بر همین اساس، رفته‌رفته بازار سهام در حال رشد است تا به قیمت فعلی برسد.

بورس صعود می‌کند؟

اگر بازار بخواهد با این انتظارات جدید از قیمت هماهنگ شود، روزهای آینده را باید روزهای خوبی برای بورس دانست. به نظر می‌رسد شواهدی نیز برای تثبیت قیمت دلار در محدوده فعلی وجود داشته باشد. علاوه بر این، شرکت‌‎های زیادی وجود دارند که با ریزش بورس به گزینه‌های جذابی برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده‌اند. انتظارات از تورم نیز تغییر چندانی نکرده است. البته باید توجه کرد شاید بازگشت گسترده سرمایه‌گذاران به بورس با توجه به اصلاح بزرگ اخیر، با تعلل همراه باشد.

کم‌فروغ بودن بازارهای موازی

تثبیت بازارهای موازی بورس در روزهای اخیر نیز از دیگر عوامل جذب سرمایه‌های خرد به بازار سهام است. به عنوان مثال، قیمت طلا و سکه از دهه دوم آبان ماه کاهش یافته است. در خصوص دلار نیز خریداران با ترس از زیان و نیز احتمال مقابله با دلالان ارزی روبرو هستند. به این ترتیب، توجه برخی سرمایه‌گذاران مجددا به بازار سهام جلب شده است.

بیشتر بخوانید: قیمت دلار در ماه‌های آینده چقدر می‌شود؟

جمع‌بندی

همان طور که گفتیم تغییر انتظارات سرمایه‌گذاران از وضعیت دلار موجب شده است توجه به بازار سهام بار دیگر مطرح شود. نتیجه این کار باعث می‌شود بورس صعود کند. به نظر می‎رسد سرمایه‌گذاران و فعالان بازار قیمت دلار در محدوده فعلی را پذیرفته‌اند و همین می‌تواند چرخش آنان به سوی بورس را هموار کند. با این حال، جلب مجدد اعتماد افراد به بورس مساله‌ مهمی است که نباید از آن غافل شد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...