سرمایه+>سرمایه‌گذاری>چرا خبرهای سیاسی برای ایرانی‌ها مهم است؟/ آثار رویدادهای غیراقتصادی ۲٫۵ ساله>

چرا خبرهای سیاسی برای ایرانی‌ها مهم است؟/ آثار رویدادهای غیراقتصادی ۲٫۵ ساله

  • اشتراک‌گذاری
  • 6
  • 0

  حدود ۴۰ روز پیش انتخابات آمریکا برگزار شد و طی آن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده به پیروزی رسید. شهروندان کشورهای مختلف نتیجه این انتخابات را دنبال می‌کردند اما اهمیت آن برای هر کشوری متفاوت بود. مردم ایران پس از خروج دونالد ترامپ از برجام، اعمال تحریم‌های شدید اقتصادی و مشکلاتی که در این چند سال برای اقتصاد رخ داد، این انتخابات را مهم می‌دانستند. برخی هم انتظار داشتند با آمدن بایدن تا حدودی بهبود یابد. با این حال، حتی پس از پیروزی بایدن، خبرهای ضد و نقیض از مسائل سیاسی، همانند قبل بر عموم اثر می‌گذارد. اما چرا این اخبار برای ایرانی‌ها مهم است؟ چرا خانوارهای ایرانی تا این حد با مسائل سیاسی گره خورده‌اند؟

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتالا

  تاثیرات اقتصادی خبرهای سیاسی بر خانوارها و فعالان اقتصادی

  به نظر می‌رسد هر بار خبرهای سیاسی داغ می‌شود، پیامدهای مستقیمی بر زندگی افراد جامعه می‌گذارد. ترامپ حدود دو سال و نیم پیش از برجام خارج شد. نگاهی به تغییرات قیمت در دو سال و نیم گذشته نشان می‌دهد که چرا مردم به تغییرات و اخبار سیاسی اهمیت داده و آن را دنبال می‌کنند. هرچند، پیش از برجام نیز مردم به اخبار سیاسی برای دستیابی به برجام یا تحریم‌ها واکنش نشان می‌دادند. با این حال در اینجا به وقایع دو سال و نیم اخیر اشاره می‌کنیم.

  در پایان فروردین سال ۹۷ که هنوز ترامپ در برجام بود، قیمت مسکن در شهر تهران به ازای هر متر مربع حدود ۵٫۵ میلیون تومان بود. در اردیبهشت ۹۷، یعنی ماهی که ترامپ در میانه‌ آن از برجام خارج شد، این قیمت به حدود ۶ میلیون تومان رسید. قیمت فعلی هر متر مربع در پایان آبان ۹۹ از ۲۷ میلیون تومان گذشته است. یعنی در دو سال و نیم گذشته متوسط قیمت مسکن در شهر تهران ۴٫۵ برابر شده است. قیمت هر گرم طلا در پایان اردیبهشت سال ۹۷ حدود ۱۱۵ هزار تومان بود که در حال حاضر به یک میلیون و ۱۲۲ هزار تومان رسیده است. یعنی طلا در دو سال و نیم اخیر ۹٫۷۵ برابر شده است. بهای دلار نیز از حدود ۶ هزار تومان در نیمه اردیبهشت ۹۷ به حدود ۲۶ هزار تومان رسیده است. تورم شدید و بی‌ثباتی در اقتصاد کلان سیگنالی است که خانوارها را به شناخت از امور سیاسی سوق می‌دهد.

  انتخابات آمریکا چقدر برای ایرانی‌ها مهم بود؟

  بررسی‌های انجام گرفته نشان می‌دهد ایرانیان نسبت به انتخابات آمریکا حساس بوده‌اند. نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در دهه سوم شهریور امسال و حدود ۲ ماه قبل از برگزاری انتخابات نشان داد ۳۱ درصد از حاضران در این تحقیق، کاندیداهای اصلی انتخابات آمریکا را می‌شناسند. این نسبت در این بازه تا انتخابات، برای کشوری دیگر در آن سوی جهان جالب است. علاوه بر این، بر اساس تحقیق فوق، ۵۵ درصد از افراد مطلع از انتخابات آمریکا معتقدند این انتخابات تاثیر زیادی بر ایران می‌گذارد. در عوض، تنها حدود ۲۶ درصد معتقدند تاثیر انتخابات آمریکا بر ایران کم یا خیلی کم خواهد بود. بقیه نیز اظهار بی‌اطلاعی کرده یا اثر آن را متوسط ارزیابی کرده‌اند. همچنین، این تحقیق ۲ ماه قبل از انتخابات مطرح شده بود و مشخص است که با نزدیک شدن به انتخابات، تعداد افراد از این هم بالاتر رفته است.

  بیشتر بخوانید: دموکراتها سه گانه را بردند / ۲ سناریوی اثرگذاری تحولات سیاسی اخیر روی بازارها

  جمع‌بندی

  در واقع آنچه باعث شده اخبار سیاسی همچون FATF و برجام برای مردم مهم باشد و آن را دنبال کنند، تاثیری است که مستقیما از این خبرها در معیشت و وضعیت اقتصادی خود مشاهده می‌کنند. نوسان بازارها، افزایش نااطمینانی، تغییر قیمت دارایی‌ها، فشارهای روانی و استرس موجب می‌شود مردم از خبرهای سیاسی آگاهی داشته باشند. کاهش قدرت خرید، تورم، کاهش رشد اقتصادی و مواردی از این قبیل، همگی نشانه‌هایی بوده که افراد جامعه را به نشانه‌های سیاسی برای گشایش‌های اقتصادی سوق داده است.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...