چرا صندوق تضمین اصل سرمایه بخریم؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 266
  • 0
  چرا صندوق تضمین اصل سرمایه بخریم؟

  صندوق تضمین اصل سرمایه یک نوع صندوق مختلط است که سبد آن در شرایط رکود و رونق بازار فرق می‌کند.

  آیا امکان دارد در بورس سرمایه گذاری کنیم بدون این که سرمایه اولیه ما با هیچ گونه ضرری روبرو نشود؟ جواب این سوال بله است. مدتی است که نوع خاصی از صندوق‌ها در بازار سهام ایجاد شده‌اند که سرمایه گذاران با استفاده از آنها می‌توانند بدون ترس از دست‌دادن سرمایه اصلی خود در آنها سرمایه گذاری کنند.

  شرایط صندوق‌ تضمین اصل سرمایه به نحوی است که سرمایه‌گذار می‌تواند در صورت رشد بازار از سود بهره‌مند شود و هنگامی که بورس در حال نزول است اصل سرمایه اولیه او تضمین شود. این سرمایه گذاری حتی برای افرادی که ریسک گریز هستند نیز مناسب است. زیرا سرمایه گذارانی که شخصیت سرمایه گذاری ریسک گریزی دارند همواره به این فکر می‌کنند که سرمایه آن‌ها در نوسانات بازار دچار ضرر نشود. در ادامه به بررسی این سوال که چرا صندوق تضمین اصل سرمایه بخریم، می‌پردازیم.

  صندوق تضمین اصل سرمایه

  صندوق تضمین اصل سرمایه یک نوع صندوق مختلط است که پورتفوی آن در شرایط رکود و رونق بازار اوراق بهادار متفاوت است. این صندوق‌ها باید حداقل و حداکثری را در سبد سرمایه گذاری خود رعایت کنند. به عنوان مثال در شرایط رونق بازار مدیر صندوق حداکثر می‌تواند 60 درصد سبد سرمایه گذاری صندوق را به سهام اختصاص دهد و 40 درصد باقی مانده را به اوراق درآمد ثابت تخصیص دهد.

  این در حالی است که در شرایط نزول بازار سهام، این سبد سرمایه گذاری توسط مدیر صندوق می‌تواند تغییر کند و حداکثر 60 درصد سبد سرمایه گذاری به اوراق درآمد ثابت اختصاص یابد و 40 درصد باقی مانده به سهام تعلق گیرد. با این حال حتی اگر بازار به نحوی باشد که بعد از مدت زمان مشخصی قیمت هر واحد از صندوق از زمان اولیه سرمایه گذاری کمتر شده باشد اصل سرمایه فرد سرمایه گذار تضمین می‌شود.

  چرا صندوق تضمین اصل سرمایه بخریم؟

  معاملات صندوق تضمین اصل سرمایه کیان در تاریخ 16 خرداد سال 1402 شروع شده است. در تاریخ شروع معاملات قیمت هر واحد از صندوق تضمین اصل سرمایه کیان برابر با 100 هزار تومان بوده است این در حالی است که بعد از یک ماه و ده روز از شروع فعالیت آن، قیمت ابطال هر واحد از این صندوق به 100 هزار و 360 تومان رسیده است. این اعداد نشان دهنده رشد 0.36 درصدی قیمت هر واحد از این صندوق در یک بازه نزولی بازار است. شاخص کل بازار سهام به عنوان نشانگر اصلی روند بورس در همین بازه زمانی، از حدود دو میلیون و 290 هزار واحد به یک میلیون و 957 هزار واحد رسیده است. این یعنی در مدت مشابه شاخص کل بیش از 14.5 درصد افت داشته است. از سوی دیگر شاخص هم وزن نیز در این بازه زمانی مشابه حدودا 11.4 درصد افت را ثبت کرده است.

  اگر روند قیمتی صندوق تضمین اصل سرمایه کیان و روند شاخص کل و شاخص هم‌وزن را با یکدیگر مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد در این بازه یک ماه و 10 روزه شاخص کل و شاخص هم‌وزن افت بالایی را تجربه کرده‌اند این در حالی است که قیمت هر واحد از صندوق تضمین اصل سرمایه کیان 0.36 درصد رشد داشته است. این درصد‌ها نشان دهنده این است که صندوق تضمین اصل سرمایه کیان با توجه به نزولی بودن بازار در این بازه یک ماه و 10 روزه نسبت به شاخص کل و شاخص هم وزن نه تنها کاهش قیمت نداشته است بلکه کمی نیز رشد داشته است.

  اما نکته بسیار مهم این است که اگر در بازه زمانی 365 روزه که حداقل مدت زمان نگه‌داری صندوق تضمین اصل سرمایه کیان است، قیمت هر واحد از صندوق کاهش یابد رکن ضامن اصل سرمایه اولیه سرمایه گذار را تضمین خواهد کرد و سرمایه گذار دچار ضرر نمی‌شود. البته کسانی که در بازه یک ساله در این صندوق سرمایه گذاری کرده باشند و بازار افت کرده باشد مشمول تضمین سرمایه اولیه نخواهند شد.

  صندوق تضمین اصل سرمایه کیان چقدر کارمزد دارد؟

  رکن ضامن سرمایه اولیه سرمایه گذاران صندوق تضمین اصل سرمایه کیان، گروه مالی کیان است. این سرمایه گذاران باید برای تضمین اصل سرمایه خود واحد‌های خریداری شده را تا حداقل 365 روز نگه‌داری کنند. اگر بازار بعد از 365 روز روند نزولی داشت و سرمایه گذار قصد داشت که واحد‌های صندوق خود را ابطال نماید، رکن ضامن، اصل سرمایه اولیه سرمایه گذار را تضمین خواهد کرد.

  اما اگر در این بازه زمانی حداقل 365 روزه، قیمت هر واحد از صندوق تا 20 درصد رشد داشته باشد، هیچ کارمزدی دریافت نمی‌شود. اگر رشد قیمتی واحد‌های صندوق 20 تا 30 درصد باشد 15 درصد از مازاد 20 درصد به عنوان کارمزد صندوق گرفته می‌شود. مثلا اگر بازدهی صندوق در این مدت به 24 درصد رسیده باشد، 0.6 درصد کارمزد گرفته می‌شود، چرا که اختلاف 24 و 20 برابر است با 4 درصد و 15 درصد این چهار درصد می‌شود 0.6 درصد. علاوه بر این، اگر سود صندوق در این بازه زمانی 30 تا 40 درصد باشد، مقدار کارمزدی که اخذ می‌شود، 25 درصد از مازاد 30 درصد است.

  یعنی اگر صندوق های سرمایه گذاری 33 درصد رشد قیمت داشته باشند، 0.75 درصد کارمزد از سود کسر می‌گردد چرا که 0.5*0.03 برحسب درصد می‌شود 0.75 درصد. در سودهای بالاتر از 40 درصد، مقدار کارمزد ثابت و 35 درصد نسبت به مازاد 40 درصدی خواهد بود. یعنی اگر 45 درصد بازدهی صندوق باشد، کارمزد برابر است با 0.05*0.35 یا به عبارتی 1.75 درصد و اگر 55 درصد سود صندوق باشد، کارمزد برابر است با 0.15*0.35 یا به عبارتی 5.25 درصد. این کارمزد سالانه بوده و از محل کل خالص ارزش دارایی‌های صندوق کسر می‌شود و علت آن ضمانت اصل سرمایه است.