سرمایه+>موفقیت>چرا مرغ گران شد؟ مقصر کیست؟>

چرا مرغ گران شد؟ مقصر کیست؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 67
  • 0

تورم پدیده‌ای است که در اقتصاد ایران مانند یک بیماری کهنه و مزمن شده است. مریضی کهنه‌ای که هر چند وقت یک بار عود می‌کند و عوارض آن از یک نقطه بیرون می‌زند. این بار عوارض بیماری در قیمت مرغ دیده می‌شود. هرچند این مشکلات به نوع نگاه دولت به اقتصاد نیز برمی‌گردد. اما چرا قیمت مرغ تا این حد گران شد؟ قیمت مرغ ارزان می‌شود؟ چه عواملی باعث این اتفاق می‌شود؟ در ادامه سعی می‌کنیم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

مرغ چقدر گران شده است؟

قیمت مرغ در ماه‌های اخیر حاشیه‌های زیادی داشته است. بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، قیمت یک کیلو مرغ ماشینی بین فروردین تا پایان مهر امسال ۶۵ درصد رشد کرده است. قیمت هر کیلو مرغ که در فروردین به طور متوسط ۱۱۶۲۳ تومان بوده، در مهر به ۱۹۲۱۷ تومان رسیده است. میزان رشد قیمت یک ساله مرغ نیز حدودا ۴۶ درصد بوده است. این در حالی است که در آبان ماه امسال نیز قیمت مرغ افزایش یافت و بهای آن حتی به مرز ۴۰ هزار تومان هم رسید.

واکاوی افزایش قیمت مرغ در سه پرده

در سه بخش می‌توان به تحلیل افزایش قیمت مرغ پرداخت. اولین تحلیل‌ به نهاده‌های دامی و تخصیص ارز برای توزیع آنها برمی‌گردد. به نظر می‌رسد نهاده‌های دامی به رغم تخصیص ۵٫۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست تولیدکنندگان واقعی نرسیده ‌است. تولیدکنندگان هم می‌گویند نهاده‌های دامی را به قیمت دولتی دریافت نمی‌کنند و به همین علت هم عرضه محصول به قیمت دولتی معنی ندارد. به نظر می‌رسد تخصیص ارز ترجیحی نه تنها منجر به کاهش قیمت نشده بلکه موجب فساد در تخصیص ارز و توزیع نهاده‌های دامی نیز شده است.

نقش منفی سیاست دستوری

بخش دوم تحلیل به مشکل سیاست دستوری در اقتصاد ایران برمی‌گردد. احتمالا خبر کشتن جوجه‌های یک روزه را در ماه‌های گذشته شنیده‌اید. این موضوع را می‌توان در قالب اقتصاد تحلیل و بررسی کرد. در واقع مرغ نیز همانند تولید هر کالای دیگری هزینه‌هایی دارد که می‌توانند به دلیل تورم افزایش یابند. نزدیک عید دولت تمایل داشت تولید افزایش پیدا کند و شیوع کرونا موجب کاهش تقاضای مردم شده بود. نهاده‌های دامی و خوراک مرغ‌ها نیز افزایش یافته و کمیاب شده بودند. این موضوع به معنی افزایش قیمت تمام شده تولید مرغ است. نتیجه این بود که تلاش برای کنترل دستوری بازار باعث شد مرغداران در کسب سود و حتی تامین هزینه‌های خود دچار مشکل شوند. جدا از اینکه عرضه بیشتر مرغ به بازار نیز قیمت را هر چه بیشتر می‌شکست، نگهداری مرغ‌ها نیز با توجه به هزینه‌های آنها، هزینه‌بر بود. به همین دلیل یک راه ممکن برای مرغداران عدم عرضه بیشتر مرغ به بازار و حتی معدوم کردن آنها است. این موضوع به نوبه خود می‌تواند موجب کمیابی مرغ در بازار و گران شدن آن شود. به نظر می‌رسد این وضعیت هم به ضرر تولیدکننده باشد و هم در مدت زمان طولانی‌تر منجر به زیان مصرف کننده شود.

تورم و افزایش عمومی قیمت‌ها

آمارها نشان می‎دهد قیمت مرغ بیش از میانگین تورم نقطه‌ به نقطه سالانه مهرماه رشد کرده است. میانگین تورم بلندمدت در ایران سالانه ۲۰ درصد است و در سال‌های اخیر نیز به دلایلی از جمله تشدید تحریم‌های اقتصادی، بدتر شده است. چند روز پیش آمار تورم نقطه به نقطه آبان منتشر و اعلام شد این متغیر از ۴۶ درصد فراتر رفته است. فعلا هم نشانه‌ خاصی از کاهش انتظارات تورمی به چشم نمی‌خورد. در واقع از آنجا که تورم به معنی میزان افزایش سطح عمومی قیمت‌ کالاها و خدمات است، مرغ نیز مانند کالاهای دیگری از این روند تبعیت کرده و گران شده است.

بیشتر بخوانید: خوراکی‌ها در اردیبهشت 1400 چقدر گران شدند؟

چه می‌شود کرد؟

راه‌حل‌های خروج از این وضعیت دو بخش دارد. یکی از آنها به کنترل تورم و راهکارهای رایج دولت‌ها در این زمینه برمی‌گردد. دومین موضوع این است که دولت باید در نگاه اقتصادی خود تجدیدنظر کند. هرچند در نگاه اول ممکن است به نظر برسد سیاست دستوری باعث می‌شود مصرف‌کنندگان منتفع شوند، اما این موضوع حتی در میان مدت نیز راهگشا نیست. برعکس، این موضوع وضعیت تولیدکننده و مصرف‌کننده را بدتر خواهد کرد. علاوه بر این سیاست دستوری در تولید مرغ و تخصیص ارز با قیمت بسیار کمتر از بازار موجب شده فساد در این بازار نیز وارد شود. بنابراین راه حل اصلی را باید در تغییر نگاه دولت و پرهیز از مداخله در بازار جستجو کرد. برای کمک به اقشار کم‌درآمد راه‌های بهتری نسبت به دخالت در بازار وجود دارد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...