سرمایه+>طلا و سکه>چرا واکسن کرونا اونس طلا را کاهشی و سکه را افزایشی کرد؟>

چرا واکسن کرونا اونس طلا را کاهشی و سکه را افزایشی کرد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 17
  • 0

دیروز با انتشار خبر موفقیت گسترده واکسن کرونا، بازار طلای جهانی به شدت واکنش نشان داد و هر اونس طلا حدود ۹۵ دلار کاهش یافت. البته امروز بهای طلا اندکی افزایش یافته اما هنوز هم نسبت به پیش از خبر انتشار واکسن، حدود ۷۴ دلار کاهش یافته است. با وجود این نگاهی به بازار طلا در داخل کشور نشان می‌دهد که انگار کشف واکسن اثری بر قیمت طلا در ایران نداشته است. سوال این است که چرا؟ نوسانات اخیر در بازار طلای جهان و ایران را چطور می‌شود توجیه کرد؟ چرا با وجودی که هنوز کشورهای مختلف در حال مبارزه با این ویروس هستند و پیامدهای اقتصادی آن همچنان ادامه دارد، طلا در بازار کاهش یافته است؟ در ادامه به پاسخگویی دو سوال مهم بالا می‌پردازیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

پرسش اول: انتظارات عامل اصلی نوسانات بازار جهانی

یکی از دلایلی که دیروز بازار طلا نسبت به موفقیت احتمالی واکسن واکنش نشان داد این است که انتظارات فعالان بازار طلا و سرمایه‌گذاران این بازار را تغییر داد. پیش از خبر موفقیت این واکسن، اروپا دوباره سیاست‌های سفت‌وسختی برای مقابله با کرونا اتخاذ کرده بود. کشف واکسن کرونا، احتمال رشد اقتصادی در جهان را افزایش می‌دهد و نشانه‌ای برای سریعتر تمام شدن بحران کرونا در جهان محسوب می‌شود. علاوه بر این، در صورت حل مشکل کرونا روند عرضه طلا که به دلیل همه‌گیری کرونا در برخی مواقع مختل شده بود، دیگر مساله‌ساز نمی‌شود. همین تثبیت عرضه طلا در کنار کاهش تقاضای سرمایه‌گذاری، موجب شده است قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهش یابد. با این حال دلایلی نیز وجود دارد که کمی تردیدآمیز باشد.

چالش‌های پیش روی واکسن کرونا

با تمام این حرف‌ها، انتظارات فعلا کوتاه‌مدت شکل گرفته است. یکی از دلایل این است که به رغم این که خبرهای خوبی در مورد میزان موفقیت این واکسن به گوش می‌رسد، هنوز هم چالش‌هایی در مورد آن وجود دارد. زمان و نحوه توزیع، شرایط نگهداری آن که ظاهرا باید در دمای ۸۰- درجه باشد و مواردی همچون تاثیر کرونا بر گروه‌های سنی مختلف، مسائلی هستند که ممکن است عرضه نهایی واکسن را به تعویق بیندازند.

روی دیگر سکه

پس از حدود یک سالی که از شیوع کرونا در جهان می‌گذرد، دولت‌ها دست به دامن بانک‌های مرکزی شدند تا بسته‌های حمایتی پرداختی به اقشار مختلف را تامین مالی کنند. هرچند دولت‌ها چاره زیادی نداشتند اما این بسته‌های حمایتی به معنی افزایش بدهی دولت‌ها به بانک مرکزی است و موجب بی‌اعتمادی به پول می‌شود. در واکنش به این موضوع، بسیاری به طلا به عنوان یک دارایی روی آوردند. مساله اینجا است که این خلق بدهی در کنار رشد اقتصادی وخیم امسال جهان اثرات میان‌مدت به دنبال دارد. همین دلیل هم ممکن است موجب شود طلا سقوط چندانی را تجربه نکند.

پرسش دوم: ساز مخالف واکسن کرونا در ایران

شاید سوال برخی این باشد که چرا خبر واکسن کرونا قیمت طلا را در ایران کاهش نداد؟ برای پاسخ به این سوال چند نکته مهم است. اول اینکه نرخ طلا در ایران تا حدود زیادی به نرخ دلار در بازار غیررسمی بستگی دارد. در روزهای اخیر، به رغم واکنش اولیه مثبت ریال در برابر دلار، نرخ دلار در بازار افزایش یافت. همین موضوع هم باعث شده همچنان طلا در بازار ایران افزایشی باقی بماند. در واقع چشم‌انداز تورمی و بهبود وضعیت اقتصادی در ایران هنوز هم با تردید همراه است و مردم و فعالان هنوز انتظار ندارند اتفاقات خیلی خاصی رخ دهد. با این حال، امکان دارد در صورتی که با انتخابات اخیر آمریکا، گشایش‌های سیاسی و اقتصادی حاصل شود، این بازارها نیز متاثر شوند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...