سرمایه+>سرمایه‌گذاری>چرخش بازدهی به سمت صندوق‌های درآمد ثابت / صندوق‌ها برندگان هفته سوم دی>

چرخش بازدهی به سمت صندوق‌های درآمد ثابت / صندوق‌ها برندگان هفته سوم دی

  • اشتراک‌گذاری
  • 15
  • 0

  در هفته‌ای که گذشت، اخبار و تحولات سیاسی نقش مهمی روی بازدهی دارایی‌ها داشتند. به نظر می‌رسد در حال حاضر بخشی از فعالان بازار به این نتیجه رسیده‌اند که بهای دلار در بازار به شدت و در فاصله زمانی نسبتا کوتاهی کاهش خواهد یافت. این انتظارات ناشی از چشم‌انداز و خوشبینی نسبت به احیای برجام و آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر است. میزان درستی یا نادرستی این خوشبینی در طول زمان مشخص خواهد شد اما در حال حاضر بازارهای دارایی نسبت به آن واکنش نشان داده‌اند و ممکن است این واکنش مدتی هم ادامه یابد. توصیه می‌شود با توجه به شرایط فعلی، بخشی از سرمایه خود را در صندوق‌های درآمد ثابت و کم‌ریسک قرار دهید تا ریسک خود را توزیع کرده باشید. در ادامه بازدهی بازارها در هفته اخیر را بررسی می‌کنیم.

  بازدهی

  بورس، نوبت به افت کوچک‌ترها رسید

  بازار سهام و فعالان آن، این هفته روزهای سختی را پشت سر گذاشتند. شاخص کل بازار که در هفته گذشته حدود یک میلیون و ۳۱۱ هزار واحد بود، در پایان هفته جاری به یک میلیون و ۲۳۰ هزار واحد رسید. این افت به معنی آن است که بازار سهام در یک هفته، ۶٫۱۷ درصد از ارزش خود را از دست داده است. بررسی شاخص هم‌وزن نیز حاکی از افت بازار است. این شاخص از ۴۶۰ هزار و ۵۷۰ واحد در هفته گذشته به ۴۵۴ هزار و ۸۱۹ واحد رسید. این افت به معنی این است که شرکت‌های کوچک‌تر با افت ۱٫۲۵ درصدی در یک هفته اخیر مواجه شده‌اند.

  دلار، خبرهای خوبی برای اقتصاد در راه است؟

  بهای دلار در بازار آزاد در پایان هفته گذشته روند نزولی را کلید زد. این موضوع که پس از پیروزی دموکرات‌ها بر کنگره به دست آمد، موجب شد قیمت دلار در ادامه وارد کانال ۲۴ هزار تومانی نیز بشود. در پایان روز پنجشنبه هفته گذشته، هر دلار به قیمت ۲۵ هزار و ۴۶۰ تومان معامله می‌شد که در هفته جاری و تا این لحظه به ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان کاهش یافته است. این اعداد به معنی کاهش ۶٫۱۳ درصدی ارزش دلار در یک هفته جاری است. این امکان وجود دارد که در روزهای آتی نیز این روند نزولی ادامه پیدا کند. هفته آینده قدرت از دست ترامپ خارج می‌شود و این موضوع ممکن است روی بازارهای دارایی اثرات بیشتری بگذارد و خبرها و انتظارات جدیدی در راه باشند.

  طلا و سکه، تخلیه نااطمینانی یا خوشبینی مفرط؟

  بهای سکه و طلا نیز در روزهای اخیر با افت قیمت مواجه شده‌اند. در پی کاهش بهای دلار، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افت ۸ درصدی از یک میلیون و ۱۵۷ هزار تومان به یک میلیون و ۶۴ هزار تومان رسیده است. بهای سکه امامی نیز از ۱۱ میلیون و ۸۱۳ هزار تومان در هفته گذشته به ۱۰ میلیون و ۷۲۱ هزار تومان در حال حاضر کاهش یافته است. این میزان به معنی افت ۹٫۲ درصدی سکه امامی در یک هفته اخیر است.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  جمع‌بندی

  به نظر می‌رسد با توجه به شرایط فعلی، تنها گزینه امن و مناسب صندوق‌های درآمد ثابت باشند که توانسته‌اند بازدهی مثبتی داشته باشند. با توجه به تحولات سیاسی روزهای آینده این گزینهرا در میان سبد سرمایه‌گذاری خود لحاظ کنید.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...