سرمایه+>سرمایه‌گذاری>چطور از دستبرد تورم به سرمایه جلوگیری کنیم؟ مروری بر گزینه‌های مختلف آذرماه>

چطور از دستبرد تورم به سرمایه جلوگیری کنیم؟ مروری بر گزینه‌های مختلف آذرماه

  • اشتراک‌گذاری
  • 8
  • 0

  جدیدترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه آذر ماه ۱۳۹۹ به ۴۴٫۸ درصد رسیده است. در این میان نرخ تورم کالاهای خوراکی به ۵۷٫۹ درصد و کالاهای غیرخوراکی به ۳۸٫۷ درصد رسیده است. تورم کلی ماهانه آذر ۲٫۰۴ درصد است و به همین دلیل برای از دست ندادن سرمایه باید در یک ماه به همین اندازه سود کنیم. در ادامه با بررسی بازدهی مختلف بازارها مقایسه می‌کنیم که کدام بازارها می‎توانست سرمایه ما را از تاراج تورمی حفظ کند.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  بانک‌ها و مقایسه با تورم آذرماه

  سقف سود بانکی در معدودی از بانک‌ها سالانه ۲۰ درصد است. با این حال بانک‌های اصلی و مهم کشور تنها سالانه ۱۸ درصد سود پرداخت می‌کنند. این عدد به معنی آن است که بانک‌ها ماهانه حدود ۱٫۵ درصد سود می‌پردازند. عدد فوق، کمتر از ۲ درصدی است که به عنوان تورم ماهانه اعلام شده است. این موضوع به معنای آن است که اگر سرمایه خود را در آذرماه در بانک گذاشته بودید (با وجود افزایش مبلغ اسمی آن) کمتر از تورم افزایش می‌یافت. به همین دلیل هم مبلغ واقعی پول شما و سرمایه‌ واقعی‌تان کاهش پیدا می‌کرد.

  سود و زیان سرمایه گذاری در بانک

  سرمایه‌گذاری در بانک‌ها یک مزیت به خصوص برای افراد ریسک‌گریز دارد. ریسک اندک و نزدیک به صفر بانک موجب می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاران سنتی و ناآشنا به گزینه‌های کم‌ریسک، بانک‌ها را به عنوان محل انباشت سرمایه‌های خود انتخاب کنند. اما سود بانکی همان طور که دیدیم در مواردی حتی به اندازه تورم نیز رشد نمی‌کند. آشنایی سرمایه‌گذاران با گزینه‌های دیگری که ریسک بسیار پایینی دارند و از نظر بازدهی بالاتر هستند، می‌تواند در حفظ اصل سرمایه به سرمایه‌گذاران کمک کند. در ادامه به بررسی مقایسه دارایی‌های مختلف با تورم می‌پردازیم.

  مقایسه بازارهای دیگر با تورم

  برخی از بازارها در آذرماه عملکرد خوبی داشتند و بازده آنها اختلاف زیادی در مقایسه با تورم داشت. بورس، طلا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله این بازارها محسوب می‌شوند. شاخص کل بورس تهران در یک ماه اخیر حدود ۷ درصد رشد کرد که بسیار بیشتر از تورم دو درصدی است. بازدهی طلا نیز در آذرماه تقریبا برابر با تورم بود. در این ماه هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲٫۱۶ درصد رشد کرده است. بازدهی صندوق‌های طلا بین ۲٫۱۶ تا ۲٫۳۱ درصد، صندوق درآمد ثابت بین ۱٫۵ تا ۲٫۶ درصد و صندوق‌های سهام به طور متوسط ۹ درصد بوده است.

  بازارهای کمتر سودده آذر؛ مسکن، سکه و دلار

  اگر مسکن روند آبان ماه را ادامه داده باشد، رشد قیمت آن در آذرماه نیز کمتر از تورم خواهد بود. رشد قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱٫۸ درصد اعلام شده بود. فعلا هرچند داده‌های رسمی در این خصوص منتشر نشده است، اما شواهد میدانی این فرضیه را تایید می‌کند. با این حال باید تا انتظار آمار رسمی صبر کرد. سکه امامی نیز در آذر ماه رشد کرد اما رشد آن با ۱٫۶ درصد کمتر از تورم ۲ درصدی این ماه بود. در این میان، دلار در ماه آخر پاییز نه تنها رشد نکرد، بلکه ارزش آن حدود ۱٫۴ درصد نیز کاهش یافت.

  بیشتر بخوانید: با سرمایه‌گذاری در کدام بازارها از تورم جلو می‌افتادیم؟

  جمع‌بندی

  همان طور که مشاهده کردیم تورم در ایران به پدیده‌ای مزمن تبدیل شده است. میزان بلندمدت این متغیر اقتصادی حدود ۲۰ درصد در سال است که در بسیاری از موارد سود بانکی کمتر از آن بوده و قدرت خرید را همگام با تورم حفظ نمی‌کند. همین موضوع نشان می‌دهد جستجو و انتخاب یک سرمایه‌گذاری مناسب و کم ریسک تا چه اندازه مهم است.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...