چیزهایی که درباره مُد نمی‌دانید/ روی تاریک یک صنعت پر زرق‌وبرق

  • اشتراک‌گذاری
  • 37
  • 0
چیزهایی که درباره مُد نمی‌دانید/ روی تاریک یک صنعت پر زرق‌وبرق

احتمالا تاکنون از جلوی مغازه‌های لباس فروشی که آخرین مُدهای روز را نشان می‌دهند، رد شده‌اید. خیلی وقت‌ها ویترین‌ها شما را به خرید ترغیب کرده‌اند. گاهی هم ممکن است از این مُدهای روز تعجب کرده باشید. با این حال، پشت این ویترین‌ها زنجیره بزرگ و چرخه اقتصادی کلانی قرار دارد. شاید خیلی از ما به این مساله توجه نکنیم، اما مُد هم یک صنعت است. در این صنعت نکاتی وجود دارد که شاید برای شما هم جالب باشد.

مد

اقتصاد مُد و اشتغال

همان طور که گفتیم صنعت مُد بسیار بزرگ شده است. این موضوع تبعا گردش مالی آن را افزایش می‌دهد، افراد بیشتری را وارد فعالیت در این صنعت می‌کند و اشتغال را افزایش می‌دهد. ارزش این بازار در سال به ۲٫۵ تریلیون دلار می‌رسد. تنها در ایالات متحده، در سال ۲۰۱۷ مصرف کنندگان حدود ۳۸۰ میلیارد دلار صرف کفش و پوشاک کرده‌اند. این بازار بزرگ در جهان نکات جالب توجه اقتصادی دارد که از دید بسیاری از مصرف کنندگان عادی مغفول مانده است. این صنعت دامنه وسیع و گسترده‌ای دارد که تنها برای یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در ایالات متحده شغل ایجاد کرده است. در مجموع، این صنعت در سال ۲۰۱۷ برای حدود ۷۵ میلیون نفر در جهان شغل ایجاد کرده بود. با این حال این صنعت جنبه‌هایی منفی نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

مُد و محیط زیست؛ سالانه چند حیوان به خاطر صنعت مد کشته می‌شوند؟

احتمالا نخستین بار نام مینک را چند هفته پیش شنیده باشید. دولت دانمارک اعلام کرد نوعی ویروس کرونا در مزارع پرورش مینک (نوعی راسو) پدیدار شده است. این اتفاق موجب شد دولت این کشور اعلام کند ۱۷ میلیون مینک در این کشور کشته شوند. این موضوع برای نخستین بار توجه‌ عموم را جلب کرد که آیا این حجم از پرورش مینک در جهان وجود دارد و علت آن چیست؟ مینک‌ها را به علت خز در مزارع خاصی بزرگ می‌کنند و در نهایت آنها را می‌کشند.

برخی از سازمان‌ها حدس می‌زنند هر ساله حدود صد میلیون حیوان در مزارع پرورش داده می‌شوند و به خاطر خز کشته می‌شوند. کانادا، آمریکا، چین و اروپا بزرگترین مزارع خز را در سراسر جهان دارند. آمار سال ۲۰۱۸ حاکی از آن است که در کانادا ۱٫۸ میلیون مینک و روباه به این منظور پرورش داده می‌شوند. در آمریکا نیز ۳٫۱ میلیون مینک پرورش داده می‌شود. با این حال در اتحادیه اروپا و چین وضعیت وخیم‌تر است. در اتحادیه اروپا مجموعا ۳۷٫۸ میلیون مینک، روباه، راکون و برخی حیوانات دیگر خزدار پرورش می‌یابند و چین با ۵۰٫۵ میلیون بیشترین میزان تولید را در اختیار دارد.

صنعت مُد و تشدید مصرف؟

به نظر می‌رسد با رایج شدن مُد و افزایش فروش، تعداد استفاده از لباس‌ها در جهان کاهش پیدا کرده است. بررسی‌های سرمایه پلاس از نهادهای معتبر بیبن‌المللی نشان می‌دهد از سال ۲۰۰۰ به بعد، همگام با رشد فروش لباس میزان استفاده از آن کاهش پیدا کرده است. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، تولید پارچه تقریبا دو برابر شده است که عمدتا ناشی از رشد جمعیت طبقه متوسط بوده است. با این حال، با تغییرات سریع مُد، تعداد استفاده از لباس‌ها کاهش پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید: ربات‌ها در خط مقدم شکست کرونا

جمع‌بندی

مُد و استفاده از آن لازم است و ظرافت‌های این صنعت نیز ستودنی است. این صنعت اشتغال‌زایی و چرخه اقتصادی بزرگی دارد. با این حال نباید تبعات منفی آن را فراموش کرد. استفاده مناسب از آن و تلاش برای پایدار کردن این صنعت از جمله مواردی است که امروزه دغدغه برخی از فعالان این صنعت قرار گرفته است.