دلار متهم ردیف اول افت بورس به کانال 1.4 میلیون واحدی

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 63
  • 0
  دلار متهم ردیف اول افت بورس به کانال 1.4 میلیون واحدی

  در این هفته بازار سهام و دلار با نوسان همراه بودند. بورس در هفته چهارم شهریور افت کرد و به کانال 1.4 میلیون واحدی بازگشت. رد پای این نوسان را می‌توان در بالا و پایین شدن قیمت دلار دنبال کرد. در ادامه به بررسی بازار سهام در هفته‌ای که گذشت، می‌پردازیم و برندگان و بازندگان این بازار را بررسی می‌کنیم.

  نوسانات دلار در هفته چهارم شهریور

  چهارشنبه هفته قبل قیمت دلار در بازار آزاد 27 هزار و 700 تومان بود اما در این هفته با نوساناتی روبرو شد. قیمت دلار در بازارهای داخلی در روز پنجشنبه به 27 هزار و 900 تومان رسید اما با انتشار اخباری در خصوص توافق ایران و آژانس بین‌المللی اتمی و عدم صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام، قیمت دلار افت کرد و تا 27 هزار تومان پایین آمد. با این حال، از دیروز دوباره دلار روند صعودی پیمود و تا 27 هزار و 680 تومان بالا رفت. امروز نیز دلار حدود 27 هزار و 400 تومان معامله می‌شود. به این ترتیب دلار در یک هفته اخیر 1.08 درصد از ارزش خود را از دست داده است. به نظر می‌رسد بهای دلار در شرایطی که روند فعلی ادامه یابد و فرجام توافق نامعلوم باشد، بین 27 تا 28 هزار تومان نوسان کند.

  بیشتر بخوانید: صندوق سهامی چیست؟

  سمت و سوی بازار سهام در این هفته

  همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، در این هفته شاخص کل بازار سهام با افت روبرو شد. بازار که در ماه‌های تیر و مرداد عملکردی فوق‌العاده داشت، در شهریور فعلا متوقف شده است. به نظر می‌آید بازار تا حدودی منتظر مشخص شدن نتیجه احیای توافق برجام باشد. در این هفته شاخص کل بورس با افت حدودا 38 هزار واحدی در مقایسه با هفته قبل در یک میلیون و 488 هزار واحد به کار خود خاتمه داد. این اعداد به معنی آن است که در یک هفته اخیر، شاخص کل با افت 2.47 درصدی روبرو بوده است.

  تغییرات شاخص هم وزن در هفته جاری

  اگر نگاهی به تغییرات شاخص هم وزن در هفته اخیر بیندازیم، خواهیم دید که این شاخص نیز بیش از 15 هزار واحد افت کرده است. شاخص کل در پایان هفته چهارم شهریور 1400 در عدد 450 هزار و 460 واحد به کار خود پایان داد. به این ترتیب، شاخص هم وزن بازار سهام در این هفته 3.22 درصد افت داشته است.

  بیشتر بخوانید: چرا صندوق سهامی بخریم؟

  برندگان و بازندگان بورسی هفته چهارم شهریور 1400

  نگاه نخست به شاخص هم وزن و کل حاکی از این است که بازار سهام در این هفته عملکردی نزولی داشته است. با این حال، مقایسه شاخص کل و شاخص هم وزن گویای یک نکته است. افت بیشتر شاخص هم وزن در مقایسه با شاخص کل به ما می‌گوید به طور کلی شرکت‌های کوچک‌تر بورسی بازندگان بزرگ‌تری در این هفته بازار بوده‌اند.

  نکته پایانی

  همان طور که می‌توان دید بازار سهام در هفته چهارم شهریور با افت روبرو بوده است. با این حال در بلندمدت این بازار بهترین بازدهی را دارد. برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام چند نکته را به یاد داشته باشید. یکی این که سعی کنید به دید بلندمدت به این بازار نگاه کنید و دیگری این که اگر دانش کافی در خصوص بورس ندارید، از صندوق‌های سهامی استفاده کنید. صندوق‌ها راهی برای منتفع شدن از بازار سهام با ریسک کمتر هستند که برای افراد ریسک‌پذیر و کم‌آشنا به بازار گزینه مناسبی به شمار می‌آیند.