بازده هفتگی بورس مثبت شد

پایان 3 هفته افت متوالی شاخص کل

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 45
  • 0
  پایان 3 هفته افت متوالی شاخص کل
  اگر بخواهیم عوامل تاثیرگذار بر بازار سهام را در هفته آتی مورد بررسی قرار دهیم، باید به چند نکته اشاره کنیم. مهمترین موضوع قیمت دلار است. به نظر می‌رسد بازار سهام هنوز دچار نااطمینانی است و یکی از دلایل عدم صعود بورس حتی با رشد دلار، می‌تواند همین موضوع باشد.

  در هفته‌ای که گذشت، بورس روزهای متفاوتی را پشت سر گذاشت. شاخص کل بورس که 3 هفته متوالی را با افت سپری کرده بود، در این هفته بالاخره شاهد رشد کمی بود. البته در طول هفته با وجود رشد قیمت دلار، بورس عملکرد جالبی نداشت اما در روز پایانی هفته یعنی چهارشنبه توانست بازده هفتگی خود را مثبت کند. در ادامه نگاهی به تحولات دلار در هفته جاری می‌پردازیم و شاخص‌های بورس را نیز بررسی می‌کنیم.

  تحولات دلار در 7 روز گذشته

  در 7 روز گذشته بهای دلار در بازار آزاد با رشد زیادی همراه بود. هر دلار که در چهارشنبه هفته گذشته 29300 تومان معامله می‌شد، در هفته گذشته تا 31 هزار تومان هم بالا رفت اما در حال حاضر بهای آن حدود 30800 تومان قرار دارد. به این ترتیب در یک هفته اخیر قیمت دلار در بازار آزاد با رشد قابل توجه 5.1 درصدی همراه بوده است. با این حال، رشد دلار هنوز تاثیرات چشمگیری روی بورس نداشته است. در ادامه به بررسی شاخص‌های بورس پرداخته و به سمت و سوی احتمالی بورس اشاره می‌کنیم.

  بیشتر بخوانید: بورس چیست؟

  شاخص‌های بورس در هفته سوم آذر

  در هفته سوم آذر، شاخص کل بورس به حدود یک میلیون و 349 هزار واحد رسید که در مقایسه با هفته قبل بیش از 9 هزار واحد افزایش یافته است. به این ترتیب، شاخص کل بورس در این مدت 0.7 درصد رشد کرده است. برخی از تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند شاخص کل به تنهایی نمی‌تواند تصویر خوب و جامعی از بازار سهام و تحولات آن فراهم کند. به همین دلیل هم از شاخص هم وزن استفاده می‌کنند. مقایسه این دو شاخص به ما امکان می‌دهد بدانیم که آیا در طول یک دوره زمانی مشخص، شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی موفق‌تر عمل کرده‌اند یا شرکت‌های کوچک‌تر.

  بررسی شاخص هم وزن نشان می‌دهد در پایان این هفته شاخص فوق به 363 هزار واحد رسیده که در مقایسه با پایان هفته قبل افت 4 هزار واحدی داشته است. به این ترتیب، شاخص هم وزن در هفته سوم آذر 1.08 درصد افت کرده است. مقایسه دو شاخص هم وزن و کل بورس نشان می‌دهد که در این هفته اگرچه به طور کلی شرکت‌های بزرگ بورسی توانستند بازده مثبت اندکی به دست آورند، شرکت‌های کوچک‌تر بورسی همچنان به افت ادامه داده‌اند. با این تفاسیر، شاخص کل بورس به 3 هفته افت متوالی پایان داد اما شاخص هم وزن چهارمین هفته افت را نیز تجربه کرد.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌‎گذاری 8 ماه اول سال

  عوامل اثرگذار بورس در هفته آتی

  همان طور که دیدیم در این هفته شاخص کل بورس بالاخره مثبت شد. اگر بخواهیم عوامل تاثیرگذار بر بازار سهام را در هفته آتی مورد بررسی قرار دهیم، باید به چند نکته اشاره کنیم. مهمترین موضوع قیمت دلار است. به نظر می‌رسد بازار سهام هنوز دچار نااطمینانی است و یکی از دلایل عدم صعود بورس حتی با رشد دلار می‌تواند همین موضوع باشد. با این همه، تورم، احتمال دشوارتر شدن احیای برجام و نیز رسیدن شاخص کل به سطوح حمایت خود می‌تواند موجب رشد بیشتر بورس در هفته آتی شود. از سوی دیگر، هنوز نااطمینانی در بازار به چشم می‌خورد. لایحه بودجه و تصمیمات مربوط به اقتصاد کلان می‌تواند تاثیراتی روی بازار بگذارد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها