کارنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته سوم مرداد 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 138
  • 0
  کارنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته سوم مرداد 1401

  در حال حاضر سناریوی احیای برجام تقویت شده است. در صورتی که این اتفاق به وقوع بپیوندد، طلا و دلار دست کم در کوتاه‌مدت گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری نخواهند بود.

  در هفته‌ سوم مرداد ماه، بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی ثبت کردند. مهمترین اتفاقاتی که در این هفته مرداد رخ داد، تقویت احتمال احیای برجام بود که بازارها را تحت تاثیر قرار داد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نیز متاثر کرد. در بازه زمانی 12 تا 19 مرداد قیمت دلار در بازار آزاد با افت روبرو شد و بازار سهام نیز در این مدت با رشد همراه بود. در ادامه به بررسی کارنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته سوم مرداد می‌پردازیم و بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری ممکن در شرایط فعلی را معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در سومین هفته مرداد

  در هفته گذشته با آشکار شدن نشانه‌هایی از دور جدید مذاکرات، قیمت دلار روندی نزولی را آغاز کرد. بهای هر دلار در بازار آزاد که در پایان چهارشنبه 12 مرداد 31200 تومان بود، در 19 مرداد به 31 هزار تومان عقب نشست. در واقع، دلار در مدت یک هفته 0.6 درصد افت کرد. در حال حاضر نیز با تقویت احتمال احیای برجام، دلار به کانال 30 هزار تومانی افت کرده است. این افت قیمت روی بازارهای مختلف تاثیرات متفاوتی داشته است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  چشم‌انداز بازار سهام در میانه تابستان

  در هفته گذشته، بازار سهام با رشد روبرو شد. شاخص کل بازار سهام در فاصله 12 تا مرداد ماه از یک میلیون و 437 هزار واحد به یک میلیون و 448 هزار واحد رشد کرد و در واقع رشد 0.77 درصدی را به ثبت رساند. این در حالی است که شاخص هم وزن نیز در همین مدت از 384 هزار و 55 واحد به 389 هزار و 602 واحد رسید. در واقع، شاخص هم وزن نیز رشد 1.44 درصدی را در هفته سوم مرداد ماه به ثبت رساند. در واقع، هفته سوم مرداد روزهای خوبی برای شرکت‌های کوچک بورسی بود و آنها بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ داشتند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز از این وضعیت بازار تاثیر پذیرفتند.

  کارنامه صندوق‌های سهامی

  در سومین هفته مرداد، صندوق‌های سهامی نیز بازدهی قابل قبولی کسب کردند. بررسی 89 صندوق سهامی نشان می‌دهد این صندوق‌ها در هفته سوم مرداد به طور متوسط بازدهی 1.3 درصدی کسب کرده‌اند. صندوق آوای سهام کیان در هفته قبل 0.72 درصد عایدی داشت که نزدیک به رشد شاخص کل است. صندوق آهنگ سهام کیان و صندوق شاخصی هم وزن کیان نیز به ترتیب بازدهی 0.68 و 0.69 درصدی در یک هفته گذشته ثبت کرده‌اند. در بازه 6 ماهه، صندوق‌های آوا و آهنگ کیان جزو بهترین صندوق‌های سهامی در ایران بوده‌اند و از نظر بازدهی هر دو در میان 5 صندوق برتر قرار می‌گیرند.

  طلا در کشمکش قیمت دلار و قیمت جهانی

  در ابتدای متن اشاره کردیم که قیمت دلار در هفته سوم مرداد با افت روبرو شد. اما این افت قیمت روی قیمت سکه در بازار داخلی تاثیر نگذاشت. در واقع قیمت سکه در بازه 12 تا 19 مرداد ماه 0.35 درصد هم رشد کرد. این افزایش قیمت طلا در بازار داخلی را می‌توان ناشی از رشد قیمت جهانی طلا دانست. قیمت جهانی طلا در پی افزایش تنش‌ها بین چین و تایوان با افزایش روبرو بود و در بازه یاد شده 1.4 درصد رشد داشته است. همین رشد قیمت جهانی توانست بر افت کم دلار در این هفته غلبه کند. با این حال، در صورتی که افت دلار شدت پیدا کند، قیمت طلا در داخل را نیز بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد. معمولا بازار سهام و فعالان آن زودتر به تحولات بازار واکنش نشان می‌دهند و طبق انتظارات خود از آینده عمل می‌کنند. به همین دلیل هم هست که صندوق‌های طلا در این هفته بازدهی منفی را تجربه کردند چرا که فعالان خرید و فروش طلا در بورس با توجه به دیدگاه خود نسبت به برجام و آینده قیمت طلا عمل کرده‌اند.

  کارنامه صندوق‌های طلا در هفته گذشته

  در هفته قبل، صندوق‌های طلا به طور متوسط 1.3 درصد افت کردند. این در حالی است که بازدهی برخی از صندوق‌ها بهتر بود. به عنوان مثال، صندوق سکه طلا کیان در هفته سوم مرداد حدود 1.08 درصد افت داشت که بهتر از میانگین صندوق‎های سرمایه گذاری طلا بوده است.

  صندوق‌های درآمد ثابت چقدر بازدهی داشتند؟

  آخرین گزینه‌‎ای که در این مطلب مورد بررسی قرار می‌دهیم، صندوق‌های درآمد ثابت هستند. در هفته سوم مرداد ماه، بازدهی 95 صندوق درآمد ثابت مورد بررسی به طور متوسط 0.36 درصد شد. این در حالی است که اگر بازدهی بانک را برای سپرده‌های یک ساله در نظر بگیریم، خواهیم دید بازدهی آنها حدود 0.31 درصد به ازای یک هفته است. همان طور که می‌بینیم بازدهی صندوق‌های درآمد ثابت از بانک بهتر بوده است. با این حال، برخی از صندوق‌ها بازدهی بهتری را هم کسب کرده‌اند. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان در بازه 12 تا 19 مرداد ماه بازدهی 0.4 درصدی را به ثبت رسانده که از بانک و متوسط صندوق‌های درآمد ثابت بهتر است. صندوق ندای ثابت کیان هم در همین بازه زمانی 0.34 درصد بازدهی داشته که بهتر از بازده بانک است.

  جمع‌بندی: کارنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته سوم مرداد

  در این مطلب به بررسی بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته گذشته پرداختیم. عایدی صندوق‌های درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی در این هفته مثبت بوده است. همان طور که اشاره کردیم، در حال حاضر سناریوی احیای برجام تقویت شده است. در صورتی که این اتفاق به وقوع بپیوندد، طلا و دلار دست کم در کوتاه‌مدت گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری نخواهند بود. در این شرایط، صندوق‌های درآمد ثابت و برخی صندوق‌های معتبر گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهند شد.