کاهش سرعت افزایش قیمت مسکن در مرداد

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 306
  • 0
  کاهش سرعت افزایش قیمت مسکن در مرداد

  طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، افزایش قیمت مسکن تهران در مرداد ماه سال 1401 نیز ادامه داشته هر چند سرعت آن کمتر شده است. در دومین ماه تابستان قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در سطح شهر تهران نسبت به تیرماه امسال، 1.8 درصد افزایش داشته است.

  طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، افزایش قیمت مسکن تهران در مرداد ماه سال 1401 نیز ادامه داشته هر چند سرعت آن کمتر شده است. در دومین ماه تابستان قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در سطح شهر تهران نسبت به تیرماه امسال، 1.8 درصد افزایش داشته است.

  این در حالی است که تورم مسکن پایتخت در تیرماه امسال نسبت به خرداد سال 1401، 8.3 درصد بود. این اعداد به این معنی است که تورم مسکن در تیر ماه سال جاری هنوز ادامه داشته اما سرعت رشد آن کاهش یافته است.

  در ادامه به بررسی آخرین گزارش مرکز آمار ایران در خصوص رشد قیمتی مسکن در تهران می‌پردازیم.

  قیمت مسکن در تهران چقدر است؟

  متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران در مرداد ماه سال 1401 به بیش از 45 میلیون و 148 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی پایتخت در تیر ماه امسال حدودا 44 میلیون و 840 هزار تومان بود.

  یکی از دلایلی که قیمت مسکن تهران در این ماه کمتر رشد کرد، به قیمت دلار در بازار آزاد برمی‌گردد. بهای دلار بازار آزاد در مرداد ماه امسال افت زیادی داشت و گمانه‌زنی‌ها در خصوص احیای برجام باعث شد قیمت مسکن تغییر زیادی نداشته باشد.

  به نظر می‌رسد احیای برجام روی قیمت مسکن نقش مهمی ایفا کند. در صورت رخ دادن این اتفاق مسکن می‌تواند دچار رکود عمیقی شود. این در حالی است که با عدم احیای برجام امکان رشد قیمت مسکن همچنان هم وجود دارد.

  تورم نقطه به نقطه مسکن در تهران

  تورم نقطه به نقطه هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در پایان مرداد سال 1401 نسبت به پایان مرداد ماه سال 1400 به 44 درصد رسیده است. این در حالی است که تورم نقطه به نقطه در همین بازه زمانی 52.2 درصد بوده است. با توجه به این اعداد و ارقام، به نظر می‌رسد به طور متوسط مسکن در پایتخت کمتر از تورم رشد کرده باشد.

  گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق تهران

  همانگونه که گفته شد طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران متوسط قیمت مسکن در تهران در پایان مرداد ماه سال 1401 به بیش از 45 میلیون تومان رسیده است. اما این قیمت، بهای متوسط برای کل شهر تهران بوده است. سوالی که اینجا ممکن است پیش بیاید این است که ارزانترین و گرانترین مناطق تهران کدام هستند؟

  طبق گزارش مرکز آمار، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مرداد ماه سال جاری در منطقه یک تهران به 85 میلیون و 450 هزار تومان رسیده است. به این ترتیب، منطقه یک گران‌ترین منطقه تهران به شمار می‌آید. در منطقه 18 تهران نیز قیمت متوسط هر متر مربع واحد مسکونی به حدود 22 میلیون و 270 هزار تومان رسیده که در این ماه ارزان‌ترین منطقه تهران بوده است.

  تعداد معاملات مسکن در تهران چقدر بوده است؟

  تعداد کل معاملات مسکن در شهر تهران در مرداد ماه سال جاری 6852 مورد بوده است. در این ماه بیشترین تعداد معاملات متعلق به منطقه پنج تهران با 1121 معامله بوده است.

  کمترین تعداد معاملات در مناطق مختلف تهران در منطقه 19 به ثبت رسیده که در این ماه 42 معامله در آن اتفاق افتاده است. تعداد کل معاملات تهران در مرداد 1401 در مقایسه با اولین ماه تابستان کاهش چشمگیری نشان می‌دهد و 21.1 درصد افت کرده است.

  این اعداد دورنمایی از وضعیت مسکن در شرایط احیای برجام را نشان می‌‎دهند چرا که در مرداد ماه امید به برجام دوباره بالا رفت، قیمت دلار در بازار آزاد کاهش یافت و حدس و گمان در خصوص احیای آن، باعث کاهش تعداد معاملات و کاهش سرعت مسکن در پایتخت شد.

  تازه‌ترین‌ها