سرمایه+>ملک و آپارتمان>کاهش قیمت اوراق سیگنالی برای افت قیمت مسکن؟>

کاهش قیمت اوراق سیگنالی برای افت قیمت مسکن؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 10
  • 0

وام مسکن گرچه مقدار قابل توجه‌ای برای خرید خانه، حداقل در تهران، نیست اما بسیاری از شهروندان برای جا به جایی و خانه دار شدن از این گزینه استفاده می‌کنند. بسیاری از مواقع ناچار هستیم که برای دریافت وام مسکن از طریق خرید اوراق به آن دست پیدا کنیم. لازم به ذکر است که هزینه اوراق دچار افت و خیزهای بسیاری در ماه گذشته بوده است و دست آخر، با کاهش در قیمت اوراق، با کاهش هزینه وام مسکن مواجه شده‌ایم. در ادامه به بررسی جزئیات تغییر قیمت‌های اوراق و تاثیر آن بر هزینه مسکن خواهیم پرداخت.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجتیال

گران‌ترین و ارزان‌ترین روز اوراق وام مسکن در آبان ۹۹

آبان ماه برای اوراق وام مسکن، ماهی پر از فراز و نشیب بود. به ترتیب، روز نوزدهم آبان، اوراق با قیمت هفتاد و چهار هزار و پانصد تومان ارزان‌ترین رقم را از آن خود کرد و چند روز قبل، با نود و چهار هزار و پانصد تومان گران‌ترین روز خود را سپری کرد. بنابراین کسانی اقدام به دریافت وام در چند روز اخیر کرده‌اند توانستند از کاهش هزینه وام مسکن بهره‌مند شوند. لازم به ذکر است که این تغییر در قیمت، شامل حال کاهش قیمت در نرخ سود نیز شد. حال که بحث اوراق داغ است، بد نیست تا به تعریف دقیقی در مورد اوراق حق تقدم تسهیلات نیز برسیم.

اوراق حق تقدم تسهیلات چیست؟

گرما گرم بحث کاهش هزینه وام مسکن هستیم و بهتر است تا موقعیت هست کمی در مورد مفاهیم این حوزه مانند اوراق حق تقدم صحبت کنیم؛ اوراق حق تقدم، اوراقی هستند که دارنده آن‌ها می‌تواند به بانک مراجعه کند و در عوض ارائه هر کدام از اوراق، ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات بابت ساخت واحد یا واحدهای مسکونی که در نظر دارد وام دریافت کند. به دو طریق می‌توان از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن استفاده کرد و به طور همزمان دو وام دریافت کرد که البته ریز جز این قابلیت را باید از بانک مربوطه پرس و جو کرد.

روند کاهش هزینه وام مسکن در آبان ماه

روند کاهش هزینه وام مسکن در ماهی که پشت سر گذاشتیم روی نمودارهای مالی به شکل یک موج بود. به این معنی که با افزایش و در قسمت‌های بالای جدول آغاز شد و کم کم فروکش کرد. این نزول قیمت در اوراق تا ۱۹ آبان ادامه داشت و با توجه به حال و اوضاع بازار می‌توان متوجه شد که حتی کم‌تر نیز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: متوسط قیمت مسکن تهران از 28 میلیون تومان گذشت

خرید اوراق مسکن چقدر هزینه دارد؟

اگر به فهرست قیمت اوراق مسکن قبل از کاهش هزینه وام مسکن در اواخر همین ماه سری بزنیم، می‌بینیم که قیمت هر ورق وام به ۹۱ هزار تومان هم می‌رسید که این رقم با کاهش ایجاد شده به ۸۰ هزار و ۶۰۰ تومان هم رسید. با این تغییرات، هر فرد مجرد که می‌تواند تا ۱۴۰ میلیون تومان وام بگیرد باید ۲۸۰ اوراق بهادار را خریداری کند و متاهلین که تقریبا دو برابر این رقم، یعنی تا ۲۴۰ میلیون تومان می‌توانند وام بگیرند نیز باید ۴۸۰ اوراق مسکن خریداری کنند. با این حساب، خرید اوراق وام مسکن در آبان برای کسانی که مجرد هستند از ۲۵ میلیون تومان به ۲۲ میلیون ۵۸۰ هزار تومان رسیده است و برای متاهلین از ۴۳ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان به ۳۸ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...