سرمایه+>موفقیت>۵ کتابی که هر سرمایه گذار نوپا باید بخواند>

۵ کتابی که هر سرمایه گذار نوپا باید بخواند

  • اشتراک‌گذاری
  • 32
  • 0

  در سال ۹۹ با رونق بورس افراد زیادی اعم از پیر و جوان به صرافت افتادند تا سرمایه گذاری کنند و در نتیجه وارد بازار سرمایه شدند. برای ورود به حیطه سرمایه گذاری بهتر است دانش خود را در این زمینه افزایش دهیم. افزایش دانش در مورد سرمایه گذاری می‌تواند ریسک آن را کاهش دهد و افق دید فرد را نیز گسترش دهد. در واقع اگرچه سرمایه گذاری زود هنگام مهم است اما سرمایه گذاری باید هوشمندانه باشد و حتما باید در این زمینه مطالعه کافی داشته باشیم تا مضرر نشویم. در ادامه به بررسی پنج کتاب برای سرمایه گذاران می‌پردازیم که نکات ضروری سرمایه گذاری و بینش مالی هوشمندانه را در اختیار سرمایه گذاران جوان می‌گذارد.

  کتاب های سرمایه گذاری

  پدر پولدار پدر بی پول

  پدر پولدار پدر بی پول یکی از آن پنج کتاب برای سرمایه گذاران است که سرمایه گذاران جوان حتما باید آن را به دقت بخوانند. کیوساکی نویسنده این کتاب بر این باور است که فقرا و افرادی که از طبقه متوسط جامعه هستند برای به دست آوردن پول کار می‌کنند حال آن‌که ثروتمندان کار می‌کنند تا یاد بگیرند. کیوساکی بر اهمیت سواد مالی تاکید می‌کند و استقلال مالی را به عنوان هدف نهایی در نظر می‌گیرد. نویسنده اشاره می‌کند گرچه آموزش حسابداری مهم است اما در آن واحد می‌تواند برای ما گمراه کننده باشد. برای مثال داشتن یک خانه که همه در کشور ما برای داشتن آن دست و پا می‌زنند بسیار مهم است اما اگر نگاه دقیق‌تری به این موضوع بیاندازیم می‌بینیم که داشتن خانه با هزینه‌هایی همراه است پس می‌تواند برای ما خرج بتراشد و بدهی بر بار آورد. یک دارایی واقعی هزینه نمی‌تراشد بلکه جریان نقدی را به کیف پول شما وارد می‌کند. برای همین است که بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند به جای داشتن خانه و راکد نگه داشتن پول خود و هزینه تراشی، پول خود را وارد بازار سرمایه کنند که فعال و پویا‌ست و در نتیجه جریانی از وجه نقد را وارد جیب خود می‌کنند. او معتقد است سرمایه گذاری‌هایی که سود دوره‌ای می‌دهند و سهم ارزشمندی هستند بسیار مطلوب هستند.

  مقالات وارن بافت

  وارن بافت از موفق‌ترین سرمایه گذاران معاصر است و در زمینه سرمایه گذاری مقالات زیادی ارائه می‌دهد. او در کتابش به نام مقالات وارن بافت؛ درس‌هایی برای شرکت‌های آمریکایی بیان می‌کند که سرمایه گذاران جوان وقتی در شرکتی و یا سهمی سرمایه گذاری می‌کنند باید به رابطه بین مدیریت آن شرکت و سهامداران و هم چنین خطوط فکری که به ارزشمندتر شدن و قدرتمند‌تر شدن شرکت کمک می‌کنند توجه کنند. وارن بافت معتقد است باید زمانی که سهمی کم‌تر از ارزش ذاتی‌ش در بازار معامله می‌شود، آن را خرید اما مخالف تبعیت کورکورانه از سایرین در بازار سرمایه است. پیش‌تر در مقاله‌ای به این موضوع که تفکر دنباله رو و یا گله‌ای نام دارد اشاره شد.

  ضرب و شتم در خیابان

  پیتر لینچ یکی از موفق‌ترین سرمایه گذاران بورس قرن قبل است. او کارش را به عنوان یک کارآموز در فیدلیتی اینوِستمِنتس Fidelity Investments در اواسط دهه ۱۹۶۰ شروع کرد. لینچ در کتابش به نام ضرب و شتم خیابان این بینش را به خواننده می‌دهد که چه زمانی سهمی را بخرد و بفروشد. این کتاب نیز یکی از آن پنج کتاب برای سرمایه گذاران است که بسیار آموزنده است.

  سرمایه گذار باهوش

  سرمایه گذار باهوش نیز یکی از آن پنج کتاب برای سرمایه گذاران است که وارن بافت آن را بهترین کتاب سرمایه گذاری می‌نامد. بنجامین گراهام نویسنده این کتاب نیز افراد را به خرید سهامی که قیمت آن‌ها پایین‌تر از ارزش ذاتی‌شان است تشویق می‌کند. او هم‌چنین سهام‌داران را بر آن می‌دارد که سهام را تحلیل کنند.

  بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های سرمایه گذاری برای مبتدی ها در 2021

  فکر کنید و پولدار شوید!

  این کتاب نیز یکی از پنج کتاب برای سرمایه گذاران است که ناپلئون هیل آن را در دوران رکود بزرگ نوشت. در آن دوران که به یک دهه قبل از جنگ جهانی دوم بر می‌گردد، جهان با رکود بی سابقه اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کرد. این کتاب به خواننده بینش خوبی در رابطه با روانشناسی موفقیت می‌دهد و به خصوص در شرایط کنونی بازار که پر از اخبار منفی است، باید در اولویت خواندن قرار گیرد.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...